„Македонија-Блокира“: Пред Собранието имаше повеќе луѓе отколку на НАТО журките


„Македонија-Блокира“ реагираше на соопштението на СДСМ, во кое, како што велат, луѓето што протестираат пред Собранието се нарекуваат маргинални групи и поединци и остатоци од режимот, кои треба да добијат кривични пријави за говор на омраза. „Пред Собранието имаше голем број присутни за разлика од собирите на СДСМ со т.н НАТО-журки кога СДСМ постави светски рекорд во посетеност во Охрид кога имаше само еден присутен на собирот на СДСМ. Исто така, нека повелат од СДСМ да ги покажат фотографиите од нивното блокирање со шатори пред владата кога беа двајца-без тројца“, стои во соопштението. Тие поставија шатори пред Собранието.
| | веќе видена | слични

Како што беше најавено од движењето „Македонија-блокира" денеска се пресели и на крстосниците.Од здружението информираат дека од 15.30 часот ќе бидат блокирани улиците во центарот на градот, кај зградата „Тифани" и Црвениот крст", а од 16.30 и улицата Даме Груев и пристапот до Собранието. Сообраќајот ќе биде затворен до 18 часот по што протестот продолжува во Паркот на жената борец спроти законодавниот дом.Оттаму, бараат разбирање до граѓаните и, како што велат, ова не го прават за личен или партиски интерес, туку за одбрана на името и идентитетот на македонскиот народ.Главното барање на „Македонија блокира" е распуштање на Собранието и распишување нови избори. Демонстрантите јавно го повикаа и премиерот Заев на јавна дебата организирана од нив, на која ќе ги соочат ставовите за клучните прашања за македонскиот народ.
| | веќе видена | слични
4 копии

Членовите и приврзаниците на движетото „Македонија блокира“ попладне во знак на протест против уставните измени организираат блокада на повеќе клучни крстосници во центарот на Скопје. Од здружението информираат дека од 15.30 часот ќе бидат блокирани улиците во центарот на градот, кај зградата „Тифани“ и Црвениот крст“, а од 16.30 и улицата Даме Груев и пристапот до Собранието. Сообраќајот ќе биде затворен до 18 часот по што протестот продолжува во Паркот на жената борец спроти законодавниот дом. Оттаму, бараат разбирање до граѓаните и, како што велат, ова не го прават за личен или партиски интерес, туку за одбрана на името и идентитетот на македонскиот народ. Главното барање на „Македонија блокира“ е распуштање на Собранието и распишување нови избори. Демонстрантите јавно го повикаа и премиерот Заев на јавна дебата организирана од нив, на која ќе ги соочат ставовите за клучните прашања за македонскиот народ. (Makfax)
| | веќе видена | слични

Попладнево десетина луѓе ја блокираа крстосницата кај зградата „Тифани“ на крајот на булеварот „Партизански одреди“, и предвизивикаа целосен колапс на сообраќајот во центарот на главниот град. Блокадите се поради уставните измени, а од движењето бараат разбирање до граѓаните.
| | веќе видена | слични
17 копии

Приврзаниците на „Македонија блокира“ кои се противат на уставните измени најавија дека покрај 24-часовното блокирање на просторот пред Собранието, од денеска ги прошируваат активностите со блокади и на раскрсници во Скопје во попладневните часови. Тие започнаа со блокада на крстосницата кај зградата „Тифани“ на крајот на булеварот „Партизаски одреди“, во близина на Соборен храм. Драган Угриновски информира дека се свесни оти поради тоа сообраќајот од петок ќе биде значително отежнат и затоа повикуваат на разбирање од страна на граѓаните. – Ова не го правиме за личен интерес, партиски или за интерес на некое друго здружение, туку за одбрана на светото македонско име, идентитет, историја и традиција на македонскиот народ – рече Угриновски.
| | веќе видена | слични

И како што најавија, движењето „Македонија-блокира“ денеска се пресели и на крстосниците. Денеска е блокирана крстосницата кај зградата „Тифани“ на крајот на булеварот „Партизаски одреди“, во близина на Соборен храм. Десетина души, толку беа присутни попладнево, кои протестираат против уставните измени во Собранието и промена на името. Ова секако не им се допаѓа на дел од скопјаните, кои мака мачат додека да стигнат до своите домови, поради пренасочување на сообраќајот.
| | веќе видена | слични

Движењето „Македонија-блокира“ и денеска е на крстосниците. Блокирана е крстосницата кај зградата „Тифани“ на крајот на булеварот „Партизански одреди“, во близина на Соборен храм. Тие протестираат против уставните измени во Собранието и промена на името на државата. Претходно тие посетија домови на повеќе пратеници со намера да ги разубедат понатаму да не гласаат за уставни измени.
| | веќе видена | слични

Од 28 ноември, улицата пред Собранието е блокирана. Демонстрантите кои се таму со шатори веќе една недела велат дека на ова место ќе останат се до јануари, кога се очекува финалното гласање на уставните измени. Секојдневното блокирање улици во Скопје создава нервоза кај граѓаните кои велат дека метежот попладне за нив е вистинско малтретирање. Најмалку 20 граѓани можат јавно да изразат мислење или протест во отворен или затворен простор, според Законот за јавни собири, но деновиве постои негодување кај граѓаните на Скопје, бидејќи мала група луѓе секојдневно го блокира центарот на градот. Во последниве неколку години, откако почна политичката криза во земјава, Скопје живее со дел блокирани сообраќајници. Во моментов блокиран е булеварот Димитрие Чуповски пред Собранието од групи кои се противат на уставните измени поврзани со промената на името на државата. Во Членот 1-а од Законот за јавните собири се вели дека правото на мирно собирање може да се оствари на начин со кој мирно ќе се протестира и притоа нема ...
| | веќе видена | слични

Улицата пред Собрание и натаму блокирана. Организаторите на протестот “Македонија блокира“ ќе останат пред законодавниот дом јануари кога се очекува гласањето на уставните измени. Тие дури најавија дека од петок ќе ги блокираат крстосниците низ градот. Велат дека ништо не е многу кога станува збор за заштита на татковината. Една демонстрантка вели дека граѓаните ја знаат нивната цел и ги поддржуваат, а тие што се против, се платени, вели таа. Од друга страна, граѓаните се жалат дека блокадите им го отежнуваат движењето низ градот. Велат дека ова што се случува не е во ред. Шаторите се поставени пред Собрание од 1 декември, а според тоа што го велат демонстрантите, по блокирањето на крстосниците, граѓаните ќе треба да наоѓаат алтернативни решенија за да стигнат до своите работни места или домови. Репортер: Арменд Гаши
| | веќе видена | слични

Најмалку 20 граѓани можат јавно да изразат мислење или протест во отворен или затворен простор, според Законот за јавни собири, но деновиве постои негодување кај граѓаните на Скопје, бидејќи мала група луѓе секојдневно го блокира центарот на градот. Во последниве неколку години, откако почна политичката криза во земјава, Скопје живее со дел блокирани сообраќајници. Во моментов блокиран е булеварот Димитрие Чуповски пред Собранието од групи кои се противат на уставните измени поврзани со промената на името на државата. Претходно, пак, крстосници блокираше „Шарената револуција“, а во меѓувреме се случуваа блокади и од страна на други групи. Припадниците на групите од движењето „Македонија блокира“ минатиов викенд поставија шатори пред Парламентот и најавија блокади до крајот на годината. Од друга страна тоа за голем број граѓани значи дека попладне ќе поминат повеќе часови во своите автомобили или во автобусите, кога во Скопје се прави огромен метеж поради блокадите. Во близина на местото каде што е блокиран ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не се претставив како жртва, јас бев жртва. Со целокупниот процес и изнуда што беше правен од страна на оваа злосторничка група, предводена од Бојан Јовановски ...
сите 677 | | | веќе видена

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 520 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 103 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Посветете им внимание на приоритетните обврски и дозволете си малку одмор. Во љубовниот живот лесно го губите интересот за партнерот. ...
сите 147 | | | веќе видена

Кумановец на возраст од 28 години е повреден и пренесен во болница, откако во неговиот дом во селото Доброшане експлодирала плинска боца.Како што информираат ...
сите 103 | | | веќе видена

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде е уверен дека Лионел Меси има уште фудбал во себе. Во понеделникот вечерта, Аргентинецот ја собра „Златната топка“ и ...
сите 216 | | | веќе видена

Лицемерието на СДСМ нема крај. Денеска ќе ви презентираме еклатантен случај како се фатени живи во креирање лажни вести и чистото лицемерие и политиканство на ...
сите 58 | | | веќе видена

И претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ѝ верува на баба Перса. Суровиот живот во Волково е ситината која излегува на површина, вели Мицкоски ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Македонија-Блокира“: Пред Собранието имаше повеќе луѓе отколку на НАТО журките

Од:
До кого (е-маил):
Порака: