Блогерите дебатираат за изгледите на Балканот за пристапување во ЕУ

Заедничката работа и соработката се сметаат за најдобрите алатки за забрзување на процесот на пристапување во ЕУ. Германскиот канцелар, Ангела Меркел, рече дека сите земји од Балканот имаат европски изгледи. [АФП] Изјавите на новоназначените официјални претставници и водачи на земјите што ги поттикнуваат балканските земји да продолжат со работа во насока на пристапување во Унијата предизвика дискусија во врска со изгледите на регионот за членство во Унијата. „Сите земји од Балканот имаат европски изгледи“, рече германскиот канцелар, Ангела Меркел, во рамките на конференцијата за Западен Балкан што се одржа во Берлин минатиот месец, што го одреди тонот на дебатата што следеше. Федерика Могерини, новиот шеф за надворешни односи на ЕУ, повика напредокот на проширувањето да го вклучи и Западен Балкан, додавајќи дека Русија веќе не е стратешки партнер на Унијата. „Веруваме дека конзистентноста на процесот на проширување не е само во интерес на тие земји... туку, исто така, и во интерес на европската стабилност, ...
| | веќе видена | слични

Делегацијата на Европската Комисија предводена од првиот човек во Директоратот за проширување на Европската комисија задолжен за Македонија, Дејвид Кулен, денеска заминува од Скопје. Како што информираат од канцеларијата на Европската Унија во Скопје, на редовната и однапред планирана посета во земјава, делегацијата остварила средби со вицепремиерот за европски прашања Фатмир Бесими и со министерот за надворешни работи Никола Попоски. x Европските претставници се интересирале за проектите кои се финансирани од европските фондови и нивната реализација, а со цел да се финализира рамката од годинашниот извештај за напредокот на Македонија. За време на средбата се дискутирало за клучните приоритети на Македонија во процесот на европска интеграција. И од министерството за надворешни работи информираат дека нивната посета била во функција на подобро запознавање со напорите кои ги вложуваат македонските институции во правец на евроинтеграциите. И од секретаријатот за европски прашања соопштуваат дека за време на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 210 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 289 | | | веќе видена

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, ...
сите 427 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Блогерите дебатираат за изгледите на Балканот за пристапување во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: