„Римската волчицата“ го доведува фудбалерот на „црвените ѓаволи“


Како што пренесува италијански „Калчомеркато“, фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Маруан Фелаини би можело кариерата да ја продолжи во Серија А. Договорот на репрезентативецот на Белгија со клубот од „Олд Трафорд“ му истекува наредната 2018 година. Раководството на фудбалскиот клуб Рома силно го посакува овој фудбалер во своите редови, но ако не го ангажира уште зимово на „Олимпико“, подготвена е тоа да го стори на лето.
| | веќе видена | слични

Се поголеми се стравувањата дека Жозе Мурињо ќе си замине од Манчестер Јунајтед на крајот од оваа сезона. Ситуацијата ја пренесуваат англиските медиуми повикувајќи се на извори од клубот кои детектирале чудно однесување кај португалскиот стручњак. Наводно, на нив им било сомнително тоа што Мурињо се почесто аминува од Манчестер и оди во семејната куќа во Лондон, нешто што минатата сезона не било случај. Освен тоа, иако порано редовно патувал со воз, сега користи други форми на сообраќај поради што вработените во клубот се сомневаат дека оди во странство за да преговара за трансфер. Со тоа само се зголемија шпекулациите дека Мурињо ќе си оди бидејќи за него постои интерес од ПСЖ. Повеќе информации на оваа тема ќе има во следните месеци.
| | веќе видена | слични

Манчестер јунајтед заостанува многу зад градскиот ривал Сити во трката за шампионската титула во Премиер – лигата, а менаџерот Жозр Мурињо тоа го оправдува со „малиот буџет“ што го имал за нови засилувања во споредба со Пеп Гвардиола. Португалецот со сите сили се бори да издејствува неколку нови засилувања и за овој зимски преоден рок. Една од неговите желби е крилниот играч на ПСЖ, Лукаш Моура. Мурињо посакува Лукаш да дојде како позајмен играч до крајот на сезоната, со опција неговиот договор потоа да биде откупен целосно од клубот од „Олд трафорд“. Бразилецот нема голема минутажа во Пари Сен Жермен и е еден од фудбалерите кои се планирани за заминување, па неговата преселба во Англија е реална. Останува Јунајтед да ги утврди деталите околу позајмицата, како и висината на отштетата за комплетен трансфер што би се случил по завршувањето на сезоната.
| | веќе видена | слични

Шпанскиот фудбалер Андер Ерера, е импресиониран од формата во која се движи Џеси Лингард, кој на последните неколку меча е редовен спасител на „црвените ѓаволи“. Иако шпанецот не игра така редовно во составот на Жозе Мурињо, сепак тој го прозва Лингард да продолжи со истото темпо и годинава во Премиер лигата. „ Тој е фантастичен, кога сте во ваква форма, треба да продолжите да шутирате на противничките голови. Јас не сум во таква форма, шутирам по повеќе пати и ништо, но Лингард е во пеколна форма. Тој е неверојатно брз, никој неможе да го запре. Среќни сме за него, тој сака уште да напредува, сака да биде фантастичен фудбалер. Тој работи се повеќе напорно на тренинзите, а тоа се покажува и на мечевите на кои тој игра “, смета Ерера. Лингард на последните неколку меча беше спасителот на Јунајтед, но и покрај тоа што не е баш еден од омилените играчи кај фановите на овој клуб, сепак младиот Лингард полека се профилира во одличен пробивен играч.
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо сака да го засили својот тим во јануарскиот преоден рок. Тој веќе имал состанок со раководството на клубот и јасно ставил на знаење што сака овој месец. Имињата не се познати, но англиските медиуми тврдат дека сака двајца дефанзивци и еден офанзивен играч за врска. За да ги исполни своите цели, Мурињо е подготвен и да продава во преодниот рок, а први кои би можеле да си заминат од Олд Трафорд се Лук Шо, Матео Дармијан и Хенрик Микитаријан.
| | веќе видена | слични

Познато е дека Вејн Руни остави силни траги како играч во Манчестер Јунајтед, а последните неколку сезони тој им беше и капитен на „ѓаволите“ пред да се врати во клубот од детството, Евертон. Неговиот придонес и головите кои тој ги постигнуваше за Манчестер Јунајтед ќе останат запаметени кај фановите, кои на неодамнешниот меч со Евертон на Гудисон Парк“, му скандираа со почит „Руни, Руни, Руни“, наспроти тоа што одредени медиуми во Англија се обидоа да направат лажна вест со тоа што се пееле навредувачки песни за екс капитенот. Токму ова видео го докажува спротивното, кога Руни оди да изведе корнер, „црвените ѓаволи“ му скандираат во позитивен контекст.
| | веќе видена | слични

Италија | Италијанските медиуми најавуваат можна размена во јануарскиот преоден рок помеѓу Манчестер јунјатед и Интер... Според „Кориере дело Спорт“, Интер го посакува Хенрих Мхитаријан кој не се снајде најдобро во Манчестер јунајтед. Ерменецот имаше серија лоши игри со кои го загуби местото во првиот тим и многу е извесно дека ќе замине од Олд Трафорд. Тој е желба на Лучијано Спалети кој синоќа имал состанок со директорите на Интер на кој ја ковале трансфе стратегијата за јануарскиот проден рок. Слично како Мхитарјан, Жоао Марио не се снаоѓа во Интер, тој важи за работник на теренот какви што посакува Жозе Мурињо па во италијанските медиуми се пишува дека можно е да се случи размена. Вредноста на фудбалерите е слична, Манчестер јунајтед плати 42 милиони евра за Мхитарјан, а Интер 40 милиони за Жоао Марио. Идејата е да се случи чиста замена на фудбалерите без доплата од било која страна. Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични

Жозе Мурињо во понеделникот ја прекина лошата серија без победи и со одлична игра Јунајтед го совлада Евертон на „Гудисон Парк“ со 2:0. Пеколен распоред во претходните десетина дена имаа „Црвените ѓаволи“, впрочем како и сите премиерлигашки екипи. Од 20. декември одиграа дури пет натпревари, а англиските новинари ги интересираше дали „Специјалниот“ ќе се жали во Фудбалската Асоцијација поради тешкиот распоред. Мурињо одговори негативно, а потоа истакна дека поедини менаџери имаат протекција и дека затоа имаат поповолен распоред. „Нема да се жалам. Вие – телевизиите носите конечна одлука, а ние мораме тоа да го прифатиме. Исто така, верувам дека некои клубови и некои менаџери имаат добри пријатели во вистинските фотелји. Јас ги немам. Јунајтед и јас немаме протекции“ , истакна Мурињо. Јунајтед нема да има премногу време за одмор. Следниот дуел го имаат веќе за два дена во ФА Купот против Дерби Каунти, додека пет дена подоцна ќе се игра натпреварот од Премиер лигата против Стоук.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пол Погба одговори на жестоките критики од страна на Пол Сколс со навистина импресивно издание на вчерашниот натпревар против Евертон, меч кој за време на новогодишната програма на „Скај Спортс“ имаше можност да го коментира и анализира Тјери Анри. Легендарниот француски напаѓач во изминативе неколку дена предивика многу коментари за жестокиот напад кој го изврши кон голем дел од првотимците на Арсенал, но сега се најде во прв план откако застана во одбрана на својот сонародник од Манчестер Јунајтед. Анри посебно ја истакна неговата феноменална партија против „карамелите“, истовремено испраќајќи му искрен совет на Жозе Мурињо за природната позиција на Погба. – Погба навистина може да игра на многу позиции, кога тој пристигна во Јунајтед, јас кажав дека тој не може да игра како дефанзивен играч за врска. Левата позиција во средниот ред е неговото природно место, денеска делуваше на тоа место и го видовме Погба од Јувентус. Ова беше негово оригинално издание. Одлично се надополнуваа со Лингард и одлично ...
| | веќе видена | слични

Џеси Лингард постигна уште еден гол, негов седми во последните девет меча од Премиер лигата за Манчестер јунајтед, за англискиот репрезентативец да стане еден од најфалените играчи на „Ѓаволите“. 25-годишниот Лингард, кој во кариерата беше позајмен играч во Лестер, Бирмингем, Брајтон и Дерби, оваа година стана еден од клучните играчи во тимот на Жозе Мурињо. Еден од луѓето кои секогаш го знаеја потенцијалот на Лингард беше легендарниот менаџер на Јунајтед, Сер Алекс Фергусон, кој уште во 2012 за „Манчестер ивнинг њуз“ направи прогноза. „Џеси Лингард ќе биде голем фудбалер. Тој има 19 години, помина низ нашиот младински тим, а е граден како Жан Тигана. Но, и Тигана никогаш не доби шанса додека не наполни 23-24 години. Истото ќе биде и со Џеси. Тој е еден од фудбалерите за кои имам голема надеж“, изјави тогаш Фергусон.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 341 | | | веќе видена

Неделава ќе се задржат повисоките дневни температури на воздухот. За првиот ден од работната недела според синоптичарите не очекува променливо облачно време со ...
сите 269 | | | веќе видена

Големата евровизиска еурофија која за Тамара Товевска траеше повеќе од три месеци, најпосле заврши и тоа со резултат кој ја направи особено горда. Тие денови ...
сите 119 | | | веќе видена

Социјалдемократската партија на Австрија (СПО) денеска во Парламентот ќе поднесе барање за гласање недоверба на преодната Влада на австрискиот канцелар ...
сите 114 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Римската волчицата“ го доведува фудбалерот на „црвените ѓаволи“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: