Kатар и неговите соседи може да загубат милијарди од дипломатскиот судир

Дипломатскиот судир меѓу Kатар и неговите соседи од Заливот може да ги чини овие земји милијарди долари бидејќи ќе ја забави трговијата и инвестициите и ќе го направи поскапо кредитирањето за регионот, кој се бори со последиците од ниските цени на нафтата. Со средства што се проценуваат на 335 милијарди долари во суверениот фонд, Kатар изгледа може да избегне економска криза, предизвикана од одлуката на Саудиска Арабија, Египет, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и Бахреин да ги затворат воздушните, морските и копнените транспортни врски со емиратот. Сепак, сектори од катарската економија ќе настрадаат тешко ако спорот за обвинувањата на Ријад дека Доха го поддржува тероризмот се влече со месеци. Поскапо кредитирање Брзорастечката авиокомпанија „Kатар ервејз“, која е во центарот на напорите на малата земја да стане туристички јазол, најверојатно ќе се соочи со загуби откако ~ беше забранет пристап до некои од најголемите транспортни центри во Блискиот Исток. Владата на Kатар прибегнаа кон внатрешните и ...
| | веќе видена | слични

( Фото: Pixabay ) Војните во Заливот и на Блискиот Исток, граѓанската војна во Сирија, борбите на Курдите во Ирак и Турција, изолацијата на Иран и блокадата на Катар – факти кои упатуваат дека Арапскиот Полуостров е геополитичко буре барут. Еве еден преглед на моменталната состојба: Сунити и Шиити Сунет, „традицијата на пророкот Мухамед“, е најголемиот верски правец во рамките на исламизмот. Неговите следбеници се нарекуваат сунити. Наспроти нив се шиитите, симпатизерите на верскиот правец шија, кој се повикува на Али ибн Аби Талиб, зет и роднина на Мухамед. Според легендата, првиот конфликт меѓу поддржувачите на Мухамед и Али, се случил веднаш по смртта на Пророкот; додека поддржувачите на Али сè уште се занимавале со погребот на пророкот, фракцијата на Мухамед го прогласи Абу Бакр за негов наследник. Сунитите и шиитите не само што негуваат поинакви толкувања на исламот, тие и во политичка смисла се постојани противници. Така и во првата Заливска војна од 1980 до 1988 година се бореа од една страна ...
| | веќе видена | слични

Се мириса на крвава муслиманска војна на Блискиот исток со Иран и Турција од една, и Саудиска Арабија од друга страна, која нема да биде сама. Веста за изненадната изолација на Катар ја засенил уште помалку очекуваниот терористички напад на ИСИС на иранскиот парламент. Прв пат се осудиле терористите да го нападнат Иран директно. Зошто и зошто сега? Дали некој се обидува да го дестабилизира регионот? Дали се подготвува војна? Светот застана - се чека одговор. И дошол, но не од Иран, туку од Турција, каде претседателот Ердоган одобрил закон за зголемување на воената соработка со Катар, вклучувајќи и праќање на турски војници во таа земја. Како што пишуваат некои медиумите, веќе се знае и бројката, 5.000 за почеток. Како е сето тоа поврзано? Па убаво, Катар е најголем светски извозник на гас, кој тој дериват го извезува директно во Иран и Турција, што значи дека изолацијата на Катар директно им штети на овие земји. Затоа и не чуди реакцијата на Анкара да ја поддржи Доха, па и воено, додека Техеран е ...
| | веќе видена | слични

Вашингтон пост – ВашингтонСамоубиствениот бомбашки напад во Манчестер од минатата недела беше уште едно ужасно потсетување дека заканата од радикалниот исламски тероризам останува. А обиколката на претседателот Трамп на Блискиот исток повторно илустрира како земјата која е главен дисеменатор на тој тероризам – Саудиска Арабија на секој начин се обидува да избегне секаква одговорност за тоа. Фактички Доналд Трамп и даде на Саудиска Арабија бесплатен билет и слобода за дејствување во регионот.Тие факти се се поверодостојни. Веќе пет децении, Саудиска Арабија ја шири својата теснограда, пуританска и нетолерантна верзија на исламот, која во пракса не се спроведува никаде на друго место во муслиманскиот свет. Осама бин Ладен беше Саудиец, како што беа и 15 од деветнаесетмината терористи од 11 септември.Исто знаеме (од протечената електронска пошта на државниот секретар Хилари Клинтон) дека во последните години саудиската влада и Катар одржувале „тајна финансиска и логистичка поддршка за Исламска држава, и за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Катарскиот емир, шеикот Тамим бин Хамад ал Тани, нема намера да патува во Вашингтон на повик на американскиот претседател Доналд Трамп. „Емирот не планира да го напушти Катар, се додека државата се наоѓа во блокада“, рекол изворот за Ројтерс. Эмир Катара не поедет в #Вашингтон для переговоров по урегулированию кризиса - #Вашингтон https://t.co/GxOvLvekGN pic.twitter.com/i9d5wiO7fN — Azerbaycan24 (@_azerbaycan24) June 9, 2017 Претходно е соопштено дека Трамп во телефонски разговор со емирот на Катар му предложил на него и државите кои ги прекинале односите со нив помош во надминување на кризата. Меѓутоа, одбивајќи да го посети Вашингтон, Тани го пратил во Русија шефот на дипломатијата на Катар Мухамед бин Абдел Рахман бин Џасема ел Тани. Министерот би требало утре да допатува во Москва и да разговара со рускиот колега Сергеј Лавров.
| | веќе видена | слични

Американските разузнавачи веруваат дека руски хакери подметнале лажна вест за Катар, што ги навеле Саудијците и неколку други нивни сојузници да ги прекинат односите со заливскиот емират, јави Си-ен-ен.Експерти на ФБИ минатиот месец го посетиле Катар за да испитаат наводен хакерски напад со кој била подметната лажна вест на катарската државна новинска агенција. Саудиска Арабија потоа ги наведе вестите како една од причините поради кои воведува дипломатска и економска блокада врз Катар.Владата на Катар вели дека е лажна веста дека катарскиот емир наводно дал пријателски изјави за Иран и за Израел и дека се посомневал дека Доналд Трамп уште долго ќе остане во Белата куќа. Катарскиот министер за надворешни работи вели дека ФБИ го потврдил хакерскиот напад и подметнувањето на лажната вест.Трамп застана на страната на Саудиска Арабија и на нивните сојузници во намерата да го изолираат емиратот, обвинувајќи го дека финансира екстремизам.- Добро е да се види дека посетата на Саудиска Арабија и средбата со кралот и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Кризата на Блискиот исток каде речиси сите арапски земји го блокираа Катар политички, економски и сообраќајно, може да има влијание и на хрватската економија. Имено, Хрватска во последните години ја разви економската соработка со Катар, па лани трговската размена достигна 60 милиони долари. Се работи за еден од ретките трговски партнери со кои има позитивен биланс на размената.
| | веќе видена | слични

Претседателот на САД, Доналд Трамп, нуди своја помош за да ја ублажи кризата меѓу Доха и нејзините соседи од Персискиот залив, соопшти AFP. Во телефонски разговор со емирот на Катар шеикот Тамим бин Хамад ал Тани, Трамп нуди средба во Белата куќа за пеглање на противречностите. Поканата доаѓа откако Саудиска Арабија и ОАЕ го засилија притисокот врз Катар, три дена по прекинот на дипломатските односи.
| | веќе видена | слични

Oдлуката на Саудиска Арабија да ги прекине сите врски со Kатар може да биде увертира за инвазија на малото кралство и запленување на неговото богатство, вели Али ал-Ахмед, основач и директор на Институтот за заливски работи за „Спутник“. - Предвидувам инвазија на Kатар. Добив извештаи за воени придвижувања на саудиската армија во близина на границата со Kатар - вели Ал-Ахмед, според кого Саудијците веќе се подготвуваат за такво сценарио. Ал-Ахмед предупреди дека целосна инвазија на Kатар може да се случи многу порано отколку што некој може да очекува. - Проверете ја фреквенцијата на нападите во Јемен. Kлучен знак ќе биде ако има прекин или големо намалување на бројот на саудиските воздушни напади против бунтовничките сили во Јемен. Тоа ќе значи дека Саудијците ги концентрираат своите сили за брз потег против Kатар - додаде Ал-Ахмед. Саудиска Арабија му постави вчера ултиматум на Kатар, заливското кралство кое од понеделникот се наоѓа под целосна воздушна копнена и морска блокада од соседите. Нема детали од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, соопшти дека партијата денеска поднесува кривични пријави против претседателот на Собранието, Талат Џафери, ...
сите 384 | | | веќе видена

Огњен Врањеш, фудбалерот на Андерлехт и репрезентативец на Босна и Херцеговина овие денови е во центарот на јавноста порад секс скандалот што изби со пејачката ...
сите 162 | | | веќе видена

За време на викендот, вакциналните пунктови ќе работат од 7.30 до 13 часот. Од понеделник пунктовите ќе продолжат да работат во две смени од 7.30 до 19 часот. ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Kатар и неговите соседи може да загубат милијарди од дипломатскиот судир

Од:
До кого (е-маил):
Порака: