Успешно гостување на Битолскиот театар во Торонто

2 копии

Со бурни аплаузи, публиката во Торонто, Канада синоќа ги поздрави актерите од Битолскиот театар кои по 75-ти пат ја изведоа претставата „Без Паника“. Како и претходните две претставувања на овој театар во Торонто, така и овој пат, гостувањето предизвика голем интерес кај македонските иселеници кои живеат во Торонто и бура од емоции при контактот со својот мајчин јазик на сцената на театарот. Тие се покажаа како одлични домаќини и поддржувачи на ова гостување обидувајќи се краткото време од оваа посета да се дружат и да покажат што повеќе од градот во кој што живеат. - Од самиот почеток на претставата публиката реагираше одлично и во текот на двочасовната изведба уживаше, препознавајќи ги сите комични елементи од претставата. На крај, со желба за повторна средба од овој тип срдечно им честитаа на актерите, поразговараа и се фотографираа со нив. Екипата на Битолскиот Театар како потврден амбасадор на македонската култура и јазик и овој пат професионално ги изврши своите обврски со што уште еднаш успеа за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Блескав настап на младите волонтери на Црвен крст Бар, Црна Гора на вториот ден од Младинскиот аматерски театарски фестивал „Вдиши театар“. Тие вчера, на сцената во предворјето на црквата Света Софија ја изведоаа претставата „Разбуди се и биди тука“ преку која на сликовит начин ги истакнаа врсничкото насилство, дрогата и трговијата со луѓе, како најчести предизвици, проблеми и искушенија со кои се соочуваат младите и испратија силна порака за љубов, здравје, радост, среќа, насмевка, доверба како вистински смисол на животот. Завршетокот на „Вдиши театар“ е резервиран за младите актери од театарската група на Црвен крст Крагуевац, Србија кои вечерва (3.6.2017) во предворјето на црквата Св.Софија, со почеток во 20 часот и 30 минути, ќе ја изведат театарската претстава „Руски рулет“.
| | веќе видена | слични

По повод роденденот, 6 години Народен Театар Охрид, вечерва, 3-ти јуни, во 20 часот, ќе биде изведена претставата "АНАЛФАБЕТ" - комедија според Бранислав Нушиќ, во режија на Ѓорѓи Ризески. Во претставата играат: Горан Стојаноски - Максим Благадуша, Никола Тодороски - Митре П. Клатипатлак , Стрезо Стаматовски - Румен Вујаклија, Елизабета Стефановска - Магдалена Лапајкоска – Дупева. Сценограф на претставата е Зоран Николовски, а костимите се на Ванчо Василев Картите со роденденски попуст од 50% ќе чинат 100 денари. Претставата не е за лица помлади од 14 години и во неа се користат пиротехнички средства.
| | веќе видена | слични
2 копии

Тесен беше просторот во предворјето на црквата Света Софија да ги собере сите оние кои вчера дојдоа да „вдишат театар“ и бидат дел од отворањето на Младински аматерски театарски фестивал „Вдиши театар“ кој во организација на Црвен крст Охрид по четврти пат, како предвесник на охридското културно лето, се реализира од 1-4 јуни во Охрид. Првиот ден од овој фестивал беше резервиран за младите талентирани актери од театарската група на Црвен крст Охрид кои премиерно ја изведооа претставата „Багаж“. Под менторство на авторите на претставата Емилија Блажеска, Весна Терзиоска и Јованка Сион Доленц нашите актери на вешт начин ги пренесоа најчестите проблеми кои ги тиштат младите во Македонија и заради кои тие носејќи различен багаж и товар во својата душа, го напуштаат родниот град и татковината. На храбар и решителен начин младите упатија силна порака за љубов и простување и јасно кажаа не на примитивизмот, предрасудите, неправдата и пореметените морални и етички вредности. Втората вечер од театарскиот фестивал ...
| | веќе видена | слични

Четвртиот младински аматерски театарски фестивал „Вдиши театар“ во организација на Црвен крст Охрид ќе се реализира од 1 до 4 јуни. Театарската завеса ќе ја крене драмата „Багаж“ , на 01 јуни кога е и свеченото отворање во предворјето на црквата Св Софија. Драмата е во текст и режија на Емилија Блажеска, Весна Терзиоска, Јованка Сион Доленц. „Овој фестивал веќе стана традиционален и меѓународен, исто така ќе имаме присуство на гости од Суботица, Требиње, Ужице и Дубровник. Драмата е за млади луѓе кои заминуваат од нашата држава, сите тие имаат иста крајна дестинација но имаат различна приказна...имаат различен багаж на нивните плеќи “ - велиВесна Терзиоска Младата и талентирана аматерска актерка Поликсена, Ена Тунтева, од самиот почеток на фестивалот па се до денес е дел на „Вдиши театар“. Ена вели дека драмите и претставите се нешта кои и лежат на срце, но не би ги одбрала за нејзина професија, туку ќе останат како нејзино хоби. „Годинава ја играм една од главните улоги во претставата „Багаж“, Соња е ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во рамки на своите програми за промоција и негување на хуманите вредности, поттикнување и развивање на креативноста кај младите, Црвен крст Охрид, го најавува одржувањето на четвртиот по ред Меѓународен aматерски младински театарски фестивал „Вдиши Театар“. Целта на овој театарски фестивал е поттикнување на младите за искористување на својот театарски потенцијал, креирање театарска игра и прикажување театарски претстави. Фестивалот е можност за промоција на работата на театарски надарените волонтери на Црвен крст Охрид, но и поттик за останатите да се приклучат и ги стекнат и негуваат вештините на актерството. Самиот фестивал ќе биде еден чекор напред во подигнување на театарската култура, не само кај младите, туку и кај останатите граѓани, а воедно претставува и почеток на културното лето во Охрид, велат од Црвениот крст. На овој тридневен младински театарски фестивал, својот актерски талент, умешност и креативност, низ 3 театарски претстави ќе го прикажат повеќе од 30 талентирани млади актери-аматери од ...
| | веќе видена | слични

Од 1-4 јуни со почеток во 20.30 часот, во Охрид ќе се одржува годинешниот Аматерскиот младински театарски фестивал „Вдиши театар“. Манифестацијата ќе биде свечено отворена во предворјето на црквата Св. Софија, со театарската претстава „Багаж“,во изведба на аматерската актерска група на младите волонтери на Црвен крст од Охрид. Охриѓани, но и гостите, се до 4. јуни ќе имаат можност да уживаат во актерските вештини на младите актери-аматери, кои заедно со режисерите, текстописците, сценографите својата креативност и талент ќе ги изразат преку театарски претстави, упатувајќи силни хумани пораки. „И оваа година очекуваме охриѓани да го покажат својот интерес за театарската мисла и со своето присуство на претставите, да им оддадат признание за посветеноста и ентузијазмот на младите талентирани волонтери-актери“ порачуваат организаторите.
| | веќе видена | слични

Самостојната тетарска група „Театар Крик“ од Скопје, вечерва за прв пат во Центарот за култура во Кичево ќе ја изведе претставата „Првин ќе ме земеш,после ќе ме ....“.- Вечерва за прв пат на нашата сцена ќе гостува театарската група „Театар Крик“ која пред кичевската публика ќе ја изведе пртетставата „Првин ќе ме земеш,после ќе ме ....“, која во изминатиот период е изведена на многу сцени во земјава. Дејствието во претставата е сместено во еден паб во кој за прв пат се случува шоуто „Осакатени души“. Џота и Кети се ликовите кои се пријавени да учествуваат во ова реално шоу, и двајцата се во поодминати години за брак,со различни животни приказни кои оставиле болни траги врз нивните животи - потсети Маја Николоска-Сиљаноска, од Центарот за култура во Кичево.Режисер на претставата е Ѓорѓи Ризевски, а улогите ги толкуваат Роберт Ристов, Мирјана Велиќ, Мирјана Ристов и Дарко Велиќ. Почетокот на претставата е во 20 часот.З.А.
| | веќе видена | слични
2 копии

По повод роденденот, 6 години Народен Театар Охрид во сабота 03.06.2017 ќе биде изведена претставата „Аналфабет“ Станува збор за комедија според Бранислав Нушиќ, режија Ѓорѓи Ризески. Играат: Горан Стојаноски - Максим Благадуша Никола Тодороски - Митре П. Клатипатлак Стрезо Стаматовски - Румен Вујаклија Елизабета Стефановска - Магдалена Лапајкоска – Дупева Сценограф на претставата е Зоран Николовски, а костимите се на Ванчо Василев *Картите по цена од 100 денари со 50% попуст **Претставата не е за лица помлади од 14 години ***Во претставата се користат пиротехнички средства
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 140 | | | веќе видена

Српскиот ас, Новак Ѓоковиќ дојде до уште една титула на Вимблдон и тоа откако во едно епско финале го победи Рожер Федерер во пет сета. Ова за Ноле беше нов ...
сите 315 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Успешно гостување на Битолскиот театар во Торонто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: