Арсенал потврди- Венгер заминува по крајот на сезоната


Завршува една ера во Премиер лигата, една ера за славниот лондонски клуб Арсенал. Арсен Венгер, тренерот на овој клуб ја напушта функцијата по крајот на оваа сезона, објави клубот од Лондон. -По внимателно разгледување и разговори со клубот, чувствувам дека е вистинско време да се повлечам на крајот на сезоната. Благодарен сум за привилегијата да го водам клубот во годините што ќе останат запаметени во неговата историја. Сите години работев посветено со интегритет. Им се заблагодарувам на соработниците, играчите и навивачите. Засекогаш ќе го сакам Арсенал, нагласува Венгер во соопштение објавено на веб-страницата на клубот. Францускиот тренер дојде во Арсенал во 1996 година од Нагоја и освои 17 трофеи меѓу кои три во Премиер лигата. Во сезоната 2003/2004 година ја предводеше генерацијата „непобедливи“ кои стигнаа до титулата без пораз. Освен Нагоја и Арсенал, Венгер ги предводеше Монако и Нанси.
| | веќе видена | слични

Лондон, 29. април 2018 (ИНПРЕС) – Поранешниот тренер на ПСЖ и на репрезентацијата на Франција, Лоран Блан би можел да го преземе Челзи ова лето, пишува француското издание „Екип“. Тимот од Лондон по секоја веројатност ќе имаат нов менаџер по крајот на сезоната, а Антонио Конте или ќе си замине сам од тимот, или на крајот ќе биде отпуштен од раководството на клубот поради слабата сезона. Според последните информации, Блан се натпреварува со Луис Енрике за функцијата, но шпанецот е во игра да го преземе и клубот од Емирејтс ,Арсенал. Претстојот во Англија нема да биде непознат за Блан, бидејќи на крајот на својата кариера тој играше за Манчестер Јунајтед – меѓу 2001 и 2003 година. Тој е без работа неколку години, а последен пат го предводеше ПСЖ.
| | веќе видена | слични
3 копии

Арсен Венгер доби понуда да стане најплатениот менаџер во светот на фудбалот, откако Кинезите се подготвени да платат повеќе од 24-те милиони фунти кои Марчело Липи ги добива како кинески селектор. Околу иднината на 68-годишниот Венгер има големи шпекулации откако Французинот објави дека се повлекува од позицијата во Арсенал по 22 години на чело на лондонскиот клуб. Венгер заработуваше околу 8 милиони фунти по сезона, но „Дејли мирор“ тврди дека тој би преферирал работа во Франција и Шпанија. Пари Сен-Жермен се една опција, и францускиот гигант е подготвен да му даде позиција на генерален менаџер кој би соработувал со Томас Тухел, кој е првиот фаворит за местото на Унаи Емери, кој веќе објави дека заминува ова лето. Венгер има соработка со сопственикот на ПСЖ, Ал-Хелаифи, советувајќи го ТВ-правата. „Дејли мирор“ оди понатаму и вели дека ниту оваа понуда не е доволна, бидејќи Венгер верува дека преферира менаџерска позиција.
| | веќе видена | слични

Челниците на Арсенал ќе имаат полни раце работна ова лето за да најдат замена за Арсен Венгер, кој по 22 години одлучи да го напушти тренерското место на „топчиите“. Венгер неодамна потврди дека повеќе нема да биде тренер на лондонскиот клуб во кој пристигна во 1996 година. Арсенал веќе почнаа потрага по нов тренер, а според англиските медиуми како опција имаат неколку познати тренерски имиња. Еден од нив е и поранешниот стратег на Барселона, Луис Енрике, за кој многу фанови веруваат дека тој е најдобро решение. Сепак, Енрике прво инсистираше на тоа дека ќе му треба поголема сума на пари ова лето да донесе неколку засилувања, бидејќи не е задоволен од она што во моментов има на Емирати. Но, Mirror денес објави дека шпанскиот стратег поставил нов услов за Арсенал. Очигледно, Енрике сака годишна плата од 15 милиони евра, што е многу повеќе од она што „топчиите“ во моментов го нудат. Арсенал изјави дека се подготвени да го исполнат едно барање на Енрике и дека ќе мора тој да одлучи дали сака поголем буџет за ...
| | веќе видена | слични

Управата на Арсенал ова лето ќе има полни раце работа за да ја пронајде замената за Венгер кој по 22 години одлучи да ги напушти „Топчиите“. Венгер неодамна потврди дека повеќе нема да биде тренер на лондонскиот клуб во кој пристигна 1996. година. Арсенал веќе почна да бара нов тренер, а според пишувањето на англиските медиуми на листата има неколку тренерски имиња. Еден од нив е и поранешниот тренер на Барселона, Луис Енрике, за кој многу навивачи веруваат дека би бил најдобро решение. Меѓутоа, Енрике прво инсистираше на тоа дека ќе му биде потребна сума на пари ова лето за да доведе неколку засилувања, бидејќи не е задоволен од она што во моментов го имаат на „Емирати“. Но, „Мирор“ денеска објави дека шпанскиот стратег му поставил нов услов за Арсенал. Наводно, Енрике сака годишна плата од 15 милиони евра, што е многу повеќе од она што „Топчиите“ го нудат. Од Арсенал се подготвени да исполнат само едно барање на Енрике и ќе мора да одлучи дали на лето ќе сака буџет за засилувања или платата која ја бара. ...
| | веќе видена | слични

Маурисио Сари од Наполи направи една од најдобрите екипи во италијанскиот фудбал, а неговиот офанзивен стил на игра ги купи сите љубители на фудбалот ширум Европа и светот. Сепак, како што се уште не го продолжи договорот со Наполи, се повеќе се шпекулира дека ќе ја промени средината. По победата над Јувентус, со кој Наполи му се доближи на актуелниот шампион на само еден бод, даде изјава која зборува дека неговата иднина во клубот од „Сао Паоло“ не е сигурна. Поради тоа јасно е дека нешто не е во ред помеѓу него и управата, а тоа сакаат да го искористат клубовите од Премиер лигата. Имено, како што дознава „Sprotitalia“, Челзи, Арсенал и Тотенхем се заинтересирани за услугите на Маурисио Сари, а работата да биде уште поинтересна, неговиот агент е забележан во Лондон. Не е тајна дека Антонио Конте ќе го напушти Челзи на крајот од тековната сезона, „Сините“ најверојатно ќе останат без Лигата на Шампионите, останува надежта да го освојат трофејот во ФА Купот, каде што ќе играат финале со Манчестер Јунајтед, но ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Искусниот француски стратег, Арсен Венгер неодамна потврди дека на крајот од оваа сезона, по 22 години, ќе замине од Арсенал. Венгер дојде во клубот од Лондон во 1996 година, а во разговор со лидерите на клубот решил да го напушти Арсенал по 22 години. Францускиот стратег го потврди ова пред неколку дена, но рече дека нема да се пензионира и ќе ја продолжи својата тренерска кариера. Англиските медиуми шпекулираат дека Венгер на маса веќе има неколку понуди од Франција и Англија, но исто така и од далечна Кина. Богатите сопственици на кинески клубови сигурно би сакале да го ангажираат Венгер, Телеграф пишува дека тренерот на екипата на Арсенал веќе доби понуда што ќе биде тешко да се одбие. Наводно, еден од кинеските клубови веќе го контактирал Венгер и му понудил годишна плата од неверојатни 24 милиони фунти. Ако францускиот стратег одлучи да ја прифати оваа понуда, тогаш тој ќе стане најплатен тренер во светот, а во моментов тоа е селекторот на Кина, Марчело Липи. Сепак, многумина веруваат дека желбата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Еден од фаворитите за нов менаџер на Арсенал, Луис Енрике ќе побара од шефовите на клубот 200 милиони фунти за летна селекција, ако дојде до таму тој да го замени Арсен Венгер на чело на тимот, пишува „Сан“. Стручњакот изгледа како најголем фаворит за функцијата, но проблемот е дека шефовите на „топчиите“ сакаат да поминат по скромно во летниот трансфер прозорец и да не потрошат повеќе од 50 милиони фунти, а останатите средства да дојдат од продажба на играчи . Ако екстренерот на Барса го преземе тимот, тогаш тој е подготвен да направи големи промени во составот и да ги земе вистинските, според него, фудбалери, тврди англиското издание. Сепак се смета дека тој е фан на Лаказет и Обамејанг и во секој случај двајцата ќе останат во тимот при евентуалното негово пристигнување на „Емирати“. Се смета дека Шпанецот ќе сака по секоја цена газдите да го купат Раџа Наинголан од Рома, ако пристигне во тимот.
| | веќе видена | слични

Арсен Венгер веројатно ќе биде наследникот на Унаи Емери на клупата на Пари Сен Жермен. Двајцата тренери и официјално најавија дека ќе си заминат од актуелните клубови, а најавата е дека следната дестинација за Венгер ќе биде токму Пари Сен Жермен. Според информациите во француските медиуми, „светците“ се подготвени да му дадат четиригодишен договор, почнувајќи од ова лето. Венгер цели 22 години беше на чело на Арсенал, а пред неколку дена најави дека сигурно си заминува по завршувањето на сезоната. И ПСЖ ќе мора да бара нов тренер, откако Емери најави дека си оди од клубот.
| | веќе видена | слични

Арсен Венгер по крајот на тековната 2017/2018 година си заминува од таборот на Арсенал по 22 години, па сега најинтересно е прашањето околку неговиот наследник, околу оној што ќе седне на жешкото столче на „топччиите“. Голем број на стратези се поврзуваат со ова место и ќе биде интересно да се види кој ќе биде изборот на управата на клубот од Северен Лондон. Еден од оние кој што се споменува е Патрик Виера, легенда и поранешен капитен на тимот кој во моментов е предводник на МЛС составот Њујорк Сити. Многу од навивачите посакуваат токму него да го видат на тоа место, а поддршка за тоа има и од Роберт Пирес кој верува оти сонародникот има се што е потребно за да го води Арсенал. -Да, Арсенал и Виера. Тоа би требало да биде добро, многу добро. Пак ќе кажам, мислам дека Патрик е подготен за Арсенал, 100 проценти. Му оди добро во Њујорк Сити три сезони и има капацитет да биде менаџер на Арсенал, -порача Роберт.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 109 | | | веќе видена

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 80 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ вчера по петти пат победи на неофицијалното Светско првенство Вимблдон победувајќи го Роџер Федерер кој важееше за голем ...
сите 314 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Арсенал потврди- Венгер заминува по крајот на сезоната

Од:
До кого (е-маил):
Порака: