Свет - Благојевиќ се соочува со 300 години затвор

Поранешниот гувернер на американската сојузна држава Илиноис, Род Благојевиќ е прогласен за виновен за корупција и за обид да го продаде испразнетото место во американскиот Сенат, кое го држеше Барак Обама пред да стане претседател на САД, јавија американските медиуми. Поротата на судот во Чикаго го прогласи Благојевиќ за виновен за 17 од 20 точки од обвинението, од кои 11 се поврзани со обидот да тргува со местото во Сенатот. Поранешниот гувернер, кој е обвинет и за обид за изнуда на донации од бизнисмени, сега има забрана за патување надвор од државата, а висината на казната ќе му биде определена на почетокот на август. Благојевиќ, кој претходно е прогласен виновен за давање лажен исказ на истрагата, може да добие до 300 години затвор. - Многу сум разочаран од резултатот. Искрено, изненаден сум. Нема што друго да се каже, освен тоа дека сакам да одам дома кај моето семејство - изјави Благојевиќ. Поранешниот гувернер е син на работници од Србија. Има завршено право и е член на Демократската партија, каде ...
| | веќе видена | слични

Бившиот гувернер на американската сојузна држава Илиноис, Род Милорад Благојевиќ (54), е прогласен за виновен за корупција, вклучувајќи ја и клучната точка дека се обидел да го продаде испразнетото сенаторско место на Барак Обама по неговиот избор за претседател на САД во 2008 година Казната на Благојевиќ би требало да му биде изречена на 1 август. Второто судење за корупција против Благојевиќ почна на 21 април во Чикаго. Тој на првото судење беше прогласен за виновен по само една точка од обвинението, дека ги лажел федералните агенти, а за другите точки, кои вклучуваа и измами со сметки, обид за изнудување и подмитување, поротата не можеше да постигне едногласност. Обвинителството во меѓувреме го намали бројот на точки од обвинението од 24 на 20 и на бившиот гувернер повторно му се судеше, по што поротата се усогласи за 18 од 20 точки. Благојевиќ беше уапсен во декември 2008 година, а наредниот месец беше сменет од функцијата гувернер. Тој тврди дека е невин.
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 202 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Благојевиќ се соочува со 300 години затвор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: