Бизнисите во регионот ќе имаат полза од инвестициите на Европската банка

Малите и средните претпријатија во Западен Балкан ќе добијат нова шанса за развој со инвестициите на Европската банка за обнова и развој. Малите бизниси во српскиот земјоделски сектор се од посебен интерес, како што објави за инвестицијата Европската банка за обнова и развој. [AФП] Малите и средните претпријатија (МСП) во Западен Балкан, кои според економистите се столбот на економијата, ќе добијат нова шанса за развој со инвестициите од Европската банка за обнова и развој. Транша во висина од 77 милиони евра ќе дојде од Фондот за развој на претпријатијата на банката и ќе ги финансира МСП во Србија, Косово, Македонија, Босна и Херцеговина (БиХ) и Црна Гора. „Фондот е создаден за вложување во претпријатијата со висок потенцијал за раст во сите области. Во Србија особено се интересни претпријатијата од земјоделскиот сектор, како и оние од производството и информатичките технологии“, рече Матео Патроне, директор на банката за Србија. Со инвестираните пари фондот ќе стане сопственик на 25-30 отсто од aкциите на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 153 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 201 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 64 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бизнисите во регионот ќе имаат полза од инвестициите на Европската банка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: