Бизнисите во регионот ќе имаат полза од инвестициите на Европската банка

Малите и средните претпријатија во Западен Балкан ќе добијат нова шанса за развој со инвестициите на Европската банка за обнова и развој. Малите бизниси во српскиот земјоделски сектор се од посебен интерес, како што објави за инвестицијата Европската банка за обнова и развој. [AФП] Малите и средните претпријатија (МСП) во Западен Балкан, кои според економистите се столбот на економијата, ќе добијат нова шанса за развој со инвестициите од Европската банка за обнова и развој. Транша во висина од 77 милиони евра ќе дојде од Фондот за развој на претпријатијата на банката и ќе ги финансира МСП во Србија, Косово, Македонија, Босна и Херцеговина (БиХ) и Црна Гора. „Фондот е создаден за вложување во претпријатијата со висок потенцијал за раст во сите области. Во Србија особено се интересни претпријатијата од земјоделскиот сектор, како и оние од производството и информатичките технологии“, рече Матео Патроне, директор на банката за Србија. Со инвестираните пари фондот ќе стане сопственик на 25-30 отсто од aкциите на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерството за финансии на САД воведе санкции за петмина вработени во разузнавањето и безбедносните служби блиски на, според нив поранешниот претседател на ...
сите 127 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 155 | | | веќе видена

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека бројот на заболени со мали сипаници во светот се зголеми за 50%, и покрај сите напори да се спречи ...
сите 246 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 260 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 129 | | | веќе видена

Како што соопштија од собраниската прес-служба, покани се испратени до претседателите на Европскиот парламент, на Парламентарното собрание на НАТО, на ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бизнисите во регионот ќе имаат полза од инвестициите на Европската банка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: