РЕТРОСПЕКТИВА 2015: Настани, успеси, скандали – со што се гордеевме, а што ни фали!?


Годината која останува зад нас, 2015, ќе остане запаметена по многу случки од политичката сцена, но и по голем број настани кои се поврзани со музиката, културата, спортот и сите оние интересни работи кои ни се случуваа во неа. Ова е наш обид да ги сублимираме сите интересни настани кои го заслужуваат вниманието, дали по добро или по лошо, или просто по тоа што биле интересни. ХИТОВИ Оваа година (помеѓу останатото благодарејќи им и на субвенциите) се појавија доста македонски песни, некои од нив станаа вистински хитови кои луѓето и радио станиците ги сакаат и со задоволство ги потпевнуваат. Проверените хит мајстори кои обично творат за нив и овој пат ја завршија работата одлично, па така ги добивме: „Како тебе нема друга“ на Влатко Лозаноски, „Доживотно“ на Елена Ристеска, „Сакам, не сакам“ на Александар Тарабунов, „Амор“ на Тајзи, „Фрази љубовни“ на Тамара Тодевска… Потоа тука се и Наде Талеска и нејзината „Љубовта е се што ми треба“, Влатко Илиевски и „Последно танго“, а победникот на Х Фактор Адриа 2014 ...
| | веќе видена | слични

На 22 декември беа објавени кандидатите за Оскар за визуелни ефекти, и од 10 филмови кои се на листата, македонската компанија за анимација и визуелни ефекти „ FX3X “ работеше на 5. Оваа македонската компанија е една од ретките успешни приказни. Започнува во 1997 кога Кристијан Даниловски и неговиот партнер Миливоје Ѓорѓевиќ – Мишко решаваат да ја основаат фирмата. Стартувале со идејата дека еден ден ќе работат со Холивуд. Денес, речиси 20 години по основањето, компанијата бележи неверојатни успеси. Имаа номининација за EMMY награда за филмот „Патот до 11-ти септември“, работеа и на „Golden Compass“ филм кој беше награден со Оскар за визуелните ефекти. На листата на филмови на кои „ FX3X “ работеле на визуелните ефекти се многу холивудски блокбастери, меѓу другите и на „Авијатичарот“, „Терминатор“, „Трансформерс“, „Животот на Пи“ и уште многу други.. Во 97-та година, оваа компанија броеше двајца вработени, основачите Кристијан и Мишко, денес во FX3X се вработени 230 и уште 70-тина се на обука, а како што ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот народен театар пред самиот крај на годината во еден месец успеа да постави на сцената два спектакла од светски размери. „Мајсторот и Маргарита“ на Булгаков во режија на Иван Поповски и мјузиклот „Чикаго“ во режија на Наташа Поплавска. Директорот на театарот, Дејан Пројковски, вели дека за во иднина токму тие се соништата и заложбите: да се донесат големи режисерски имиња, да се создаде класичниот железен репертоар и МНТ да стане главен театарски центар во Југоисточна Европа. Тој најави дека режисерот Александар Морфов во моментов веќе работи, а се очекуваат и Гломб, Пандур, Фокин... Покрај ова, Пројковски најавува и два детски проекта, од кои едниот во копродукција со продукцијата ОХО и уште една претстава, која треба да биде детски спектакл, работена по форматот на големите претстави. Сцена од „Мајсторот и Маргарита“(Фото: Телеграф.мк/Влатко Перковски) Т: Неколку месеци пред крајот на годинава ја презедовте функцијата директор на МНТ, што ќе промените и какви новините ќе внесете? - Сметам дека ...
| | веќе видена | слични

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти „ФХ3Х“ работеше на вкупно 11 од 20 филма што се номинирани за најпрестижната филмска награда „Оскар“. До крајот на декември, од тие 20 ќе бидат избрани 10, за, конечно, во јануари да бидат објавени официјално номинираните пет филма. Официјалните номинации на финалните пет филма кои ќе се борат за „Оскар“ ќе бидат објавени на 14 јануари 2016 година, додека церемонијата на доделувањето ќе биде на 28 февруари, 2016 година во „Долби арената“ во Лос Анџелес. Ова е најуспешната година за „ФХ3Х“. – Во време на брз технолошки напредок и визуелни ефекти што се базираат на најновите научни достигнувања, прво и основно што треба да остварите е да направите добар тим – вели Миливоје Ѓорѓевиќ, еден од сопствениците на македонската компанија. Четири филма, најверојатно, ќе останат во следниот круг и тоа „Антмен“, „ Одмаздници: Ерата на Ултрон“, „Марсовец“ и „Повратникот“. На Ѓорѓевиќ лични фаворити за „Оскар“ за визуелни ефекти му се „Марсовец“ и „Утре земја“. „ФХ3Х“ ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 276 | | | веќе видена

Патешествието на Груевски низ Црна Гора наликувало на шпионски филм. Го чекале разни унгарски дипломати, се менувале возила, а примопредавањето се одвивало во ...
сите 317 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

РЕТРОСПЕКТИВА 2015: Настани, успеси, скандали – со што се гордеевме, а што ни фали!?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: