ПСЖ бара 40 милиони за Дракслер

Пари Сен Жермен му порача на Арсен Венгер дека ќе треба да издвои 40 милиони фунти доколку во своите редови сака да го види Јулијан Дракслер. Германскиот интернационалец минатата година се приклучи на францускиот тим но не успеа да се наметне како прв избор во нападот со што раководството на ПСЖ даде зелено светло за негово заминување во јануари. Прв кандидат за негов ангажман е токму Арсенал со што како опција се јавува и можно заминување на Алексис Санчез во спротивна насока.
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Арсенал Алексис Санчез може да го замени Филипе Кутињо во Ливерпул, тврди поранешниот англиски селектор Стив Мекларен. Тренерот на „топчиите“ Арсен Венгер навести дека клубот може да го продаде Санчез во јануари, бидејќи договорот му истекува на крајот од сезоната. Кутињо, пак, сè поизгледно дека ќе замине во Барселона во наредните неколку недели. – Ќе биде тешко. Мислам дека една од опциите е Санчез од Арсенал бидејќи гледам некакво движење на тој начин. 160 милиони фунти се многу пари. Може многу да се купи со тие пари, но Ливерпул не би сакал да остане без Кутињо. Можам да го видам Санчез на „Енфилд“. Санчез е амбициозен и тој е тип на играч што би можел да го замени Кутињо – изјави Мекларен за „Скај Спортс“.
| | веќе видена | слични

Тренерот на Арсенал ги отфрли шпекулациите дека Томас Лемар и Давид Луиз би можеле да се преселат на „Емирати“ во јануарскиот преоден рок. Англиските медиуми деновиве ги поврзуваат Давидл Луиз и Томас Лемар со трансфер во Арсенал, меѓутоа, ако може да се суди според зборовите на Арсен Венгер, тоа нема да се случи. „Не сакам да говорам за ниту едно посебно име, но тие медиумски информации не се точни“, порача Арсен Венгер и се осврна на евентаулното заминување од Арсенал на Алексис Санчез, Месут Озил и Џек Вилшер. „Никој не нема контактирано. Тие се уште се играчи на Арсенал, ги немаме загубено, а ако ги загубиме, на тоа ќе одговориме со доведување на нови играчи. Овој клуб загуби многу големи играчи и секогаш одговараше на тоа. Но да, сакаме да ги задржиме најдобрите“, изјави Арсен Венгер.
| | веќе видена | слични

Одамна се споменува дека Алексис Санчез ќе си замине од Арсенал и „Емирати“ ќе го замени со некој друг стадион, само прашање е дали тоа ќе се случи веќе зимава или ќе се чека до крајот на сезоната кога ќе истече неговиот договор. И додека околу тоа нема никакви дилеми, англиските медиуми веќе почнаа да ја споменуваат неговата замена, а прв избор на Венгер е Вилфрид Заха. Заха во текот на својата кариера имаше една неславна епизода во голем клуб, кога по блескавите партии во „Чемпионшип стана репрезентативец и потпиша за Манчестер Јунајтед. Но, тој меѓу „Ѓаволите“ не се прослави, се врати во Палас каде повторно игра неверојатно, па многумина сметаат дека тој е зрел да направи нов исчекор. Дој се поврзуваше и со Челзи, иако не е реално Палас да се откаже од својот најдобриот играч среде сезона бидејќи без него во тимот шансите за опстанок во Премиер лигата би била значително помали. Arsenal are lining up a move for Crystal Palace star Wilfried Zaha to replace Alexis Sánchez. (Source: Daily Star) ...
| | веќе видена | слични

Арсен Венгер со саркастична забелешка му врати на својот поранешен напаѓач, Тјери Анри, кој тврдеше дека има знаци на несогласувања во соблекувалната на Арсенал. Во текот на 3:2 победата над Кристал Палас, само четири играчи му се приклучија на Алексис Санчез во радувањето по голот, по што Анри оцени дека тоа не е добар знак за клубот. „Очигледно има поделби во тимот. Тој ги вика да прослават, тие не доаѓаат. Не се тука за Санчез туку за Арсенал. Лошо“, коментираше Анри. Сепак, при 1:1 ремито во неделата со Вест Бром, Санчез постигна гол од слободен удар и сите славеа со него. Венгер вели дека е тешко да се очекува Анри да кажува нешто интелигентно постојано. „Не слушам што кажува тој и другите луѓе. Се фокусирам на тимот и на ништо друго. Има луѓе кои се платени да зборуваат и понекогаш кога е така, треба само да зборуваш, да зборуваш, и тешко е да кажуваш само работи кои се вистинити и интелигентни“, вели Венгер.
| | веќе видена | слични

Арсен Венгер беше исклучително лут на судијата Мајк Дин и го зема него како најлош пример за тоа што се случува во Премиер лигата веќе подолго време, а додека ги посочуваше двата најголеми проблеми во англискиот фудбал, францускиот стручњак не заборави да го „поздрави“ и својот поранешен играч и сонародник, Тјери Анри. Анри пред неколку дена потенцираше дека соблекувалната на Арсенал е поделена и дека голем дел од играчите имаат конфликт со Алексис Санчез, а ваквите тврдење на легендарниот напаѓач на клубот го испровоцираа Венгер кој доста дрско му испрати новогодишна „честитка“ на популарниот „Тити“. – Во последно време има многу луѓе на кои им се плаќа да зборуваат и зборуваат. Претпоставувам дека навистина е доста тешко секогаш да кажувате интелигентни работи, – порачува Венгер, јасно критикувајќи ги фудбалските легенди кои како стручни коментатори постојано испраќаат брутални прозивки преку телевизиските емисии на „Скај Спортс“ и „Би-Ти Спорт“.
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Арсенал тврди дека Алексис Санчез не е негов проблем. Санчез неодамна постигна два гола во победата на Арсенал над Кристал Палас со 3:2, но навивачите се свесни дека одличниот Чилеанец си заминува, а и соиграчите повеќе не се задоволни од него, па тој веројатно ќе си оди веќе во јануари. Неговиот договор истекува престојното лето, но тој одби да го продолжи, па Арсенал е во таква ситуација да мора да го продаде во јануари или бесплатно да го загуби на крајот од сезоната. Сити подготви добра понуда и Арсенал нема да има што да размислува. „Не знам што се случува во неговата глава и дали е со нас краткорочно или долгорочно, не сум психолог“, изјави Венгер и додаде: „Од понеделник е слободен ден, нека оди каде сака. Тоа не е мој проблем, мој проблем е единствено да го победима ВБА“. Осен Сити, за Санчез се заинтересирани и Реал Мадрид и ПСЖ.
| | веќе видена | слични

Мартин Кион денеска е актуелен низ англиските медиуми поради неговите изјави дадени за време на неговото гостување како стручен коментатор за време на дуелот меѓу Манчестер Јунајтед и Саутемптон. Секако, поранешниот дефанзивец не можеше да ја избегне и темата Арсенал, па и ситуацијата на дуелот со Кристал Палас на кој медиумите посочија неколку фудбалери кои го бојкотираа прославувањето на головите на Алексис Санчез кој е се поблиску до заминување од клубот. Очигледно, Кион има сличен став. – Сигурен сум дека Арсен Венгер ќе го памети овој период како еден од најтешките во менаџерската кариера. Тој знае дека Алексис Санчез и Месут Озил му се потребни за да му помогнат на Арсенал да обезбеди место во Лигата на шампионите и не би сакал да засили некој ривал во јануари за симболична сума. – Но, од друга страна мора да го вади максимумот од нив без да предизвика негативен ефект кај другите фудбалери. Во моментов Арсенал е близу Топ 4, но замислете каде би бил ако овие двајца играат на исто високо ниво цела ...
| | веќе видена | слични

Со денови наназад кружи веста дека Алексис Санчез договори бомбастичен трансфер во Манчестер Сити и дека е само прашање на време кога сето тоа ќе биде официјализирано, а како стојат работите, тоа би можело да се случи и порано од што сите очекуваат. Имено, на „Емирати“ веќе подолго време тлее пламен на незадоволство меѓу играчите поради однесувањето на Санчез, а колку целата приказна всушност отиде далеку говорат ново откриените детали од гостувањето на Саутемптон кон половината на овој месец. Алексис на тој натпревар не играше во препознатливата форма, натпреварот беше завршен со 1:1, а во текот на состанокот во соблекувалната група играчи одлучи во лице да му каже се на Санчез и за тоа што мислат за него. Наводно, се започнало од конфликтот кој Санчез го имал со Џек Вилшир, инаку дете на Арсенал, уште во текот на натпреварот со Саутемптон, што била капката која ја прелеала чашата. Уште тогаш во соблекувалната биле кажани многу работи, а наводно играчите му порачале на Санчез дека е подобро да си оди од ...
| | веќе видена | слични

На дел од фудбалерите на Арсенал им е доста од Алексис Санчез и сакаат Чилеанецот што е можно побргу да си замине од тимот, тврди британскиот таблоид „Дејли мејл“. Според весникот, дел од соиграчите на Санчез одбиле да слават со него при постигнувањето на вториот гол на претходниот меч со Кристал Палас, но тоа не било изненадување, бидејќи по 1:1 ремито со Саутемптон овој месец, тие јасно го изразиле своето незадоволство во соблекувалната. Во текот на тој меч, Џек Вилшир, кој е дел од академијата на Арсенал, директно му посочил на Санчез дека е „премногу себичен“ со топката. Покрај него, и другите фудбалери сметале дека тој треба да биде продаден во јануарскиот преоден рок. Ова не е првпат во Премиер лигата да има несогласувања меѓу соиграчите. Теди Шерингам и Енди Кол не разговараа додека беа во Манчестер јунајтед, но освојуваа титули заедно, а во Арсенал исто така имаше слична ситуација со Арон Ремзи и Робин ван Перси, но тоа не пречеше во играта.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 192 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 25 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПСЖ бара 40 милиони за Дракслер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: