Пристигна ли убиецот на телевизијата?


Американскиот програмер Брам Коен, ја презентираше новата верзија на сопствениот BitTorrent протокол со назив BitTorrent Live, наменет за пренос на видео содржини преку peer-to-peer мрежите. Според авторот, корисниците на BitTorrent Live ќе можат во директен пренос да следат спортски натпревари, концерти или било каква друга содржина. Коен на MusicTech конференцијата во Сан Франциско истакнал дека при разворот на ваквиот продукт бил воден од идејата да ја "убие телевизијата". "Физичката инфраструктура на телевизијата неизбежно ќе замре, но телевизијата како модел за користење на содржини ќе си остане". "Луѓето сакаат да гледаат телевизија, но сакаат да и пристапат преку интернет" , истакнал Коен, кој сега е во потрага по партнери кои би дале согласност за ширење на сопствените содржини преку BitTorrent Live. Еве изворно од самиот автор нешто повеќе околу тоа, како функционира системот…
| | веќе видена | слични

Американскиот програмер Брем Коен на претставувањето на BitTorrent Live, верзија наменета за пренос на видео содржини по пат на мрежата peer-to-peer, рече дека при развојот на новата верзија на протоколот негова главна цел била да ја ’убие телевизијата’. „Физичката инфраструктура на телевизијата неизбежно ќе изумре, но телевизијата како модел на користење на содржини ќе остане“, рече Коен. "Луѓето сакаат да гледаат телевизија, но сакаат да и пристапат преку интернет", истакнал Коен, кој сега е во потрага по партнери кои би дале согласност за ширење на сопствените содржини преку BitTorrent Live. Корисниците на децентрализираните мрежи со помош на протоколот BitTorrent Live ќе можат во директен пренос да гледаат спортски натпревари, концерти и други случувања.
| | веќе видена | слични

Иако веќе е познато дека заинтересираноста за телевизијата се намалува се повеќе со експанзијата на интернетот, дополнителна закана за овој електронски медиум се и новостите кои доаѓаат од интернет сервисот "BitTorent". Американскиот програмер Брем Коен ја претстави новата верзија на својот протокол "BitTorent" наречен "BitTorent Live", наменет за пренос на видео содржини преку мрежата "peer-to-peer". Корисниците во децентрализирани мрежи ќе можат, преку "BitTorent Live", да гледаат директен пренос од спортски натпревари, концерти и други настани. На конференцијата "MusicTech" во Сан Франциско, Коен изјави дека се развива новата верзија на протоколот чија главна цел е "да се убие телевизијата". "Физичката инфраструктура на телевизијата ќе исчезне секако, но телевизијата како модел на користење на содржините ќе остане", изјави Коен. Луѓето сакаат да гледаат телевизија, но сакаат да имаат пристап преку интернет, додава Коен, кој сега бара партнери кои ќе дадат согласност за споделување на содржините преку ...
| | веќе видена | слични

Американскиот програмер Брем Коен претстави нова верзија на својот протокол BitTorrent под називот BitTorrent Live, наменета за пренос на видео содржина преку мрежа peer-to-peer. Корисницитна децентрализираните мрежи ќе можат со помош на протоколот BitTorrent Live во директен пренос да гледат спортски натпревари, концерти и други случувања. Коен нa MusicTech конференцијата во Сан Франциско рече дека е при развојот на новата верзија на протоколот негова главна цел била да ја „убие телевизијата“. „Физичката инфраструктура на телевизијата неизбежно ќе изумре, но телевизијата како модел на користење на содржина ќе остане“, рече Коен. Луѓето сакаат да гледаат телевизија, но сакаат да имаат пристап до неа и на интернет, додаде Коен, кој сега бара партнери кои ќе дадат согласност за ширење на својата содржина преку BitTorrent Live.
| | веќе видена | слични

Останато

 Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која  и беше одземен мобилниот  телефон. Од што ...
сите 580 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Коментаторот на Вимблдон, Андреу Кејстл, се нашол на удар на критики бидејќи го кометирал прстенот на Мирка Федерер за време на финалето помеѓу нејзиниот ...
сите 238 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 793 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 86 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пристигна ли убиецот на телевизијата?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: