Бомба од Првата светска војна пронајдена во Битола

2 копии

Бомба со калибар од 75 милиметри со потекло од Првата светска војна, вчера, околу 17 часот, е пронајдена во Битола. Бомбата е пронајдена на улицата Довчевик, а по пријава на случајот, таа е подигната од Дирекцијата за заштита и за спасување.
| | веќе видена | слични

Битолчанец нашол неексплодирана граната додека копал на нива, информираат од МВР. Според податоците на полицијата, вчера во 08.40 часот во СВР-Битола, Љ.П.(49) од село Породин, пријавил дека при обработка на земјоделско земјиште во село Егри пронашол една неексплодирана артилериска граната од Прва светска војна. Од страна на Дирекцијата за заштита и спасување во 09.10 часот истата безбедно била подигната.
| | веќе видена | слични
2 копии

На 19.09.2015 година во СВР-Битола, Љ.П.(49) од с.Породин, пријавил дека при обработка на земјоделско земјиште во с.Егри пронашол една неексплодирана артилериска граната од Прва светска војна. Од страна на ДЗС во 09,10 часот истата безбедно била подигната.
| | веќе видена | слични

Како што информираа од полицијата вчера околу 17 часот во битолската полиција било пријавено дека на ул.„Довчевик” била пронајдена бомба кал.75мм, од Првата светска војна. Истата е подигната од страна на Дирекцијата за заштита и спасување, в.елат од полицијата
| | веќе видена | слични

Останато

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 73 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 197 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 110 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 47 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бомба од Првата светска војна пронајдена во Битола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: