Кривична пријава за гатачка од Битола

2 копии

Прилеп – ПС Прилеп до надлежното ОЈО поднесе кривична пријава против лицето Ф.И. (19) од Битола, поради постоење на основано сомнение дека сторила три кривични дела – две кривични дела “измама“ и едно крвично дело “кражба“. Во првиот случај на “измама“ пријавената на крајот од март годинава отишла во домот на оштетената Д.Д. во прилепската населба “Точила “ каде што со бебе во рацете наводно се претставила како гатачка и побарала златен женски ланец, златна машка белезија и друг накит за да го однесе во “теќето“ на пеење. Потоа заминала во непознат правец, а накитот никогаш не бил вратен, такашто пријавената се стекнала со противправна имотна корист од околу 30.000 денари. На сосема идентичен начин минатиот месец пријавената, претставувајќи се како гатачка, ја измамила и оштетената В.К. од Прилеп, земајќи и два златни прстена и златен привезок со “намера“ да ги носи во црква. Но откако заминала никогаш не се вратила, стекнувајќи се со противправна имотна корист од 18.000 денари. Третото кривично дело ...
| | веќе видена | слични

Деветнаесетгодишна битолчанка била осомничена дека измамила три жени од Прилеп на кои им се претставила како гатачка и им зела златен накит вреден околу 70.000 денари. Против Ф.И. (19) биле поднесени кривични пријави за измама и за кражба. Од прилепската полиција информираат дека таа го сторила делата во март и во јуни годинава. Првата жртва ја нашла во населбата Точила. Дошла во нејзиниот дом носејќи бебе во рацете и се претставила како гатачка, тврдејќи дека може да и помогне да ги истера лошите духови. Наивната прилепчанка и поверувала. Тоа го искористила измамничката која и го побарала златниот накит за да го однесе во "теќето" на пеење и да ја ослободи од црната магија. Само што го добила накитот вреден 30.000 денари си заминала и никогаш повеќе не се појавила. Прилепчанката чекала два месеци пред да сфати дека била измамена и да ја пријави во локалната полиција. На истиот начин, минатиот месец настрадала уште една прилепчанка која останала без накит вреден 300 евра. Единствената разлика е што овој пат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев синоќа на својот Фејсбук профил и честиташе на нашата претставничка Тамара Тодевска, која го освои осмото место на финалето на Евровизија ...
сите 343 | | | веќе видена

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 165 | | | веќе видена

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со умерена облачност, а во текот на денот ќе дува слаб до умерен, а во источните делови засилен ветер од југоисточен ...
сите 235 | | | веќе видена

Вклучувањето на опозицијата во евроинтегративните просеци, пред сè во реформската агенда, може да биде првиот чекор во помирувањето. Новиот претседател Стево ...
сите 265 | | | веќе видена

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 237 | | | веќе видена

На социјалните мрежи потсетување на изјава на пратеникот Павле Богоевски кој е под притисок да си даде оставка откако во скандалот “кокаин за пратеник” беше ...
сите 219 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кривична пријава за гатачка од Битола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: