Детски претстави,ди-џеи, фолк музика и настап на актери од Битолскиот театар на 31 декември на плоштад „Магнолија“

На плоштадот „Магнолија“ во Битола , Новогодишната програма ќе почне в недела на 31 декември во претпладневните часови.На новогодишната сцена ќе настапат учесници на детските фестивали „Тра-ла-ла“ и „СИ-ДО“, како и актери кои ќе ги изведат детските театарски претстави „Новогодишна збрка“ и „Кловновите и Дедо Мраз“. Вечерната програма ќе почне во 20.30 часот со настап на познати битолски ди-џеи, фолк пејачот Борче Наумовски, поп пејачот Бојан Стојков и групата „Боеми“. Во програмата ќе настапат и актерите од Битолскиот театар Илина Чореска, Викторија Степановска-Јанкуловска, Марјан Ѓоргиевски и Маја Андоновска Илиејевски, а точно на полноќ на плоштадот „Магнолија“ ќе се обрати градоначалникот на Битола, Наташа Петровска. Со поддршка на општината деновиве во „Куќичката на Дедо Мраз“ кај Градскиот часовник се одвива хуманитарна акција на која се собираат донации за децата на социјално загрозени семејства од овој град.
| | веќе видена | слични
3 копии

Општина Битола со богата забавно-музичка програма приреди организиран дочек на новата 2018 година. Општина Битола со богата забавно-музичка програма приреди организиран дочек на новата 2018 година. На плоштадот „Магнолија“, градоначалничката на Битола, Наташа Петровска заедно со граѓаните и гостите во градот ја дочекаа Новата Година со настапот на познати битолски ди-џеи, фолк пејачот Борче Наумовски, поп пејачот Бојан Стојков и групата „Боеми“. Настапија и актерите од Битолскиот театар - Илина Чореска, Викторија Степановска-Јанкуловска, Марјан Ѓоргиевски и Маја Андоновска Илијевски, а точно на полноќ беше дочекана Новата Година со голем огномент и македонско оро кое го предводеше градоначалничката Петровска. Според востановената традиција, градоначалничката Петровска денеска напладне ќе ја посети Клиничката болница и Одделението за неонатологија во Битола.
| | веќе видена | слични
3 копии

Со новогодишна програма со ди – џеј, настап на пејачот Борче Наумовски, групата Боеми и новогодишниот џубокс со Бојан Стојков, Илина Чоревска, Викторија, Степановска – Јанкуловска, Марјан Ѓоргиевски и Маја Андоновска Илијевски, на плоштадот Магнолија, битолчани ја дочекаа Новата 2018 година.Заедно со своите сограѓани славеше и градоначалничката на општина Битола, Наташа Петровска, која го предводеше големото оро на плоштадот. Таа испрати порака до сите граѓани, за убави и среќни денови во Новата 2018 година.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Голем број на битолчани вечерва ја дочекаа Новата година на плоштадот Магнолија. Си посакаа здравје, успех, љубов и среќа. Меѓу своите сограѓани и градоначалничката на Битола Наташа Петровска. Со македонска песна и оро отпеана од група „Боеми“ и Бојан Стојков , и со огномет битолчани влегоа во Новата 2018 година.
| | веќе видена | слични
2 копии

Разиграно, распеано, весело, едукативно и забавно…Ваква беше атмосферата на Плоштадот Магнолија, каде најмладите имаа можност да проследат повеќе содржини од детската новогодишна програма, која за нив ја подготви општина Битола. Програмата започна со настап на изведувачи од детскиот музички фестивал „Тра ла ла 2017″, по што следуваше детската театарска претстава „Новогодишна збрка”. Музичкиот дел продолжи и со детски песнички од детскиот фестивал „СИ-ДО 2017″, а тука беше и детската театарска претстава „Кловновите и Дедо Мраз”. Додека програмските содржини го задржуваа вниманието на сите генерации, со публиката другаруваа новогодишни аниматори: принцези, кловнови и други омилени ликови од сказните. Плоштадот Магнолија во Битола ова новогодишно пладне раскажуваше посебна новогодишна приказна, интересна, занимлива и пред се забавна на која покрај децата, подеднакво се радуваа и возрасните.
| | веќе видена | слични
3 копии

Во преполната сала на Центарот за култура во Битола, Камерниот оркестар на Битола, го одржа новогодишниот концерт насловен „Ladies symphony“, последен за оваа година. На концертот заедно со Камерниот оркестар настапија: Наде Талевска, Лена Заткоска, Ирена Димовска, Марија Груевска и Ана Гаштарова со изведба на хитови од светски познатите пејачки имиња Ријана, Ејми Ванхаус, Алиша Кис, Емили Санде… „Вечерашниот концерт е кулминација на успешната концертна година и настапите во повеќе македонски градови, фестивалот „Охридско лето“, но и гостувања во странство, пред се во Сараево и Ниш. Со исти амбиции ќе ја почнеме и новата година бидејќи планирани се настапи во Португалија и Хрватска, како и на фестивалот „Рок Вилиџ 2018“ во Банатски Соколац“, рече Владимир Димовски, диригент на камерниот оркестар. Новогодишниот концерт на Камерниот оркестар на Битола е дел од новогодишната програма на општина Битола, која денес во 11.00 часот продолжува со детска програма, која ќе трае до 15.30 часот, а од 20.30 продолжува ...
| | веќе видена | слични

Типично за конзулскиот град, овие денови во Битола се чуствува силна раздвиженост во трговијата, кафулињата и рестораните се преполни, а угостителите во големите ресторани започнаа да работат со резервации за организирани вечери и музика. Типично за конзулскиот град, овие денови во Битола се чуствува силна раздвиженост во трговијата, кафулињата и рестораните се преполни, а угостителите во големите ресторани започнаа да работат со резервации за организирани вечери и музика. Сето тоа е една еуфорична атмосфера за дочек на новогодишните и божиќните празници. - Без оглед на скромната понуда за новогодишните празници оваа година, сепак битолчани знаат да празнуваат и да ги слават новогодишните празници, па и бижиќните, секако. Најголемиот дел од нив, ќе си го најдат своето катче во битолските ресторани и хотели, а тие со подлабок џеб ги одбраа странските дестинации, најмногу во Грција, но и во многу други држави низ светот. Туроператорите речиси ги распродадоа сите новогодишни аранжмани, во кои имаше понуда за ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Хитови од Ријана, Ејми Вајнхаус, Алиша Кис, Емили Санде, се дел од програмата на новогодишн иот концерт „Лејдис симфони" на Камерниот оркестар на Битола... Хитови од светски познатите пејачки имиња Ријана, Ејми Вајнхаус, Алиша Кис, Емили Санде,.. ќе бидат дел од програмата на денешниот новогодишен концерт „Лејдис симфони" на Камерниот оркестар на Битола што традиционално го организира Центарот за култура. Со камерниот оркестар ќе настапат Наде Талевска, Лена Заткоска, Ирена Димовска, Марија Груевска и Ана Гаштарова. - Камерниот оркестар на Битола од поодамна е познат бренд во оваа музичка сфера, а концертите „Џејмс Бонд Симфонија“, „Рок Симфонија“ со Влатко Стефановски, како и коцертот со унгарскиот виртуоз на виолина Роби Лакатош се уште се памтат, посочуваат од НУ Центар за култура - Битола.
| | веќе видена | слични
3 копии

Камерниот оркестар на Битола вечер, со традиционалниот новогодишен концерт, ќе ја заокружи успешната година во која настапуваше дома и во странство.На програмата се хитови од светски познатите имиња Ријана, Ејми Вајнхаус, Алиша Кис, Емили Санде,… кои заедно со Оркестарот ќе ги изведат Наде Талевска, Лена Заткоска, Ирена Димовска, Марија Груевска и Ана Гаштарова.„Вечерашниот концерт е кулминација на успешната концертна година и настапите во повеќе македонски градови, фестивалот „Охридско лето“ но и гостувањата во странство пред се во Сараево и Ниш. Со исти амбиции ќе ја почнеме и новата година бидејќи планирани се настапи во Португалија и Хрватска, како и на фестивалот „Рок Вилиџ 2018“ во Банатски Соколац“, најави Владимир Димовски, диригент на Камерниот орксетар, во пресрет на вечерашниот концерт.Камерниот оркестар работи под покровителство на НУ Центар на култура – Битола годинава одржа заеднички концерти и со Влатко Стефановски, како и со унгарскиот виртуоз на виолина Роби Лакатош.
| | веќе видена | слични

На програмата се хитови од светски познатите имиња како Ријана, Ејми Вајнхаус, Алиша Кис и Емили Санде. Традиционално ваквите концерти привлекуваат многубројна публика така што и овој пат се бараше влезница повеќе. „За овој концерт сме посебно мотивирани. Како солисти ќе настапат Наде Талевска, Ирина Димовска, Елена Затковска, Марија Груевска и младата Ана Гаштарова, кои ќе изведат дела од познати автори“, вели Владимир Димовски, диригент на Камерениот оркестар на Битола. Камерниот оркестар стана препознатлив бренд во земјата и странство со годинашните концерти како плод на соработката со познатиот изведувач Роби Лакатош и македонскиот гитарист со светско реноме Влатко Стефановски. „На концертот во Ниш на сцената заедно настапивме со светски познатиот гитарист Мајк Стерн, а на следниот концерт публиката три пати не враќаше на бис.“, вели Владимир Цветковски, од Камерениот оркестар на Битола. И следната 2018 година ќе биде плодна за Камерниот орекестар. Покрај концерти во земјата, се планира настап во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 229 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Детски претстави,ди-џеи, фолк музика и настап на актери од Битолскиот театар на 31 декември на плоштад „Магнолија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: