Меѓународен ден на мајчиниот јазик


5 копии

Во светот денеска се одбележува Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, кој УНЕСКО го прогласи на 30-тата сесија на Генералната конференција во 1999 година. Во 2000 година 21 февруари е промовиран како Ден на лингвистичка и културна разновидност и мултилингвизам. Во светот денес се зборуваат околу шест илјади јазици, а на половина им се заканува исчезнување во многу делови на светот. Околу 200 земји се наоѓаат пред предизвикот да ги сочуваат „малите” јазици и да се погрижат тие да се употребуваат заедно со светските јазици, Според статистиката, во последните три века има изумирање или драматично намалување на бројот на јазици, особено на американскиот и на австралискиот континент. Покрај Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, на 26 септември се одбележува и Денот на европските јазици. Во 1998 година стапи во сила Европската повелба за заштита на регионалните и малцинските јазици со која, исто така, се потенцира лингвистичката разновидност и повеќејазичноста.
| | веќе видена | слични

НУУБ „Св. Климент Охридски“ – Битола, во соработка со Основните училишта „Коле Канински“, „Св. Кирил и Методиј“, „Ѓорѓи Сугарев“ и „Даме Груев“ од Битола, го одбележаа 21 Февруари, Меѓународниот ден на мајчиниот јазик. Денес се одбележува Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, кој УНЕСКО го прогласи на 30 сесија на Генералната конференција во 1999 година. Во 2000 година, 21 Февруари е промовиран како Ден на лингвистичката и културната разновидност и мултилингвизам. Јазикот е суштинскиот белег на идентитетот на секоја група или поединец, кој претставуваат хармонична поврзаност помеѓу глобалното и локалното. Мајчиниот јазик е најголемата вредност за секоја нација. Јазиците се многу важни за постигнување на основните цели на Образование за сите. Тоа е и исто многу важно и за промовирање на културната разновидност како и во борбата против неписменоста и во квалитетното образование кое вклучува предавања на мајчиниот јазик во почетните години на школувањето за секој да може да ги научи вредностите на својот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 202 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Меѓународен ден на мајчиниот јазик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: