Меѓународен ден на мајчиниот јазик


5 копии

Во светот денеска се одбележува Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, кој УНЕСКО го прогласи на 30-тата сесија на Генералната конференција во 1999 година. Во 2000 година 21 февруари е промовиран како Ден на лингвистичка и културна разновидност и мултилингвизам. Во светот денес се зборуваат околу шест илјади јазици, а на половина им се заканува исчезнување во многу делови на светот. Околу 200 земји се наоѓаат пред предизвикот да ги сочуваат „малите” јазици и да се погрижат тие да се употребуваат заедно со светските јазици, Според статистиката, во последните три века има изумирање или драматично намалување на бројот на јазици, особено на американскиот и на австралискиот континент. Покрај Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, на 26 септември се одбележува и Денот на европските јазици. Во 1998 година стапи во сила Европската повелба за заштита на регионалните и малцинските јазици со која, исто така, се потенцира лингвистичката разновидност и повеќејазичноста.
| | веќе видена | слични

НУУБ „Св. Климент Охридски“ – Битола, во соработка со Основните училишта „Коле Канински“, „Св. Кирил и Методиј“, „Ѓорѓи Сугарев“ и „Даме Груев“ од Битола, го одбележаа 21 Февруари, Меѓународниот ден на мајчиниот јазик. Денес се одбележува Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, кој УНЕСКО го прогласи на 30 сесија на Генералната конференција во 1999 година. Во 2000 година, 21 Февруари е промовиран како Ден на лингвистичката и културната разновидност и мултилингвизам. Јазикот е суштинскиот белег на идентитетот на секоја група или поединец, кој претставуваат хармонична поврзаност помеѓу глобалното и локалното. Мајчиниот јазик е најголемата вредност за секоја нација. Јазиците се многу важни за постигнување на основните цели на Образование за сите. Тоа е и исто многу важно и за промовирање на културната разновидност како и во борбата против неписменоста и во квалитетното образование кое вклучува предавања на мајчиниот јазик во почетните години на школувањето за секој да може да ги научи вредностите на својот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во изминатите неколку недели, парада високи западни официјални лица поминаа низ Скопје, скромниот главен град на малата Република Македонија, која е помала од ...
сите 227 | | | веќе видена

Граѓаните сами да ги читаат и слушаат изјавите од лидерите, за да не бидат под влијание на разни пропаганди, вели долгогодишниот аналитичар за Балканот од ...
сите 123 | | | веќе видена

Повторно тензично на судскиот процес. Обвинетиот Игор Југ вербално ги нападна судијката Добрила Кацарска и сведокот Агим Нухиу и потоа стана од столчето ...
сите 167 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 67 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 69 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 125 | | | веќе видена

Скандал во Маврово. Нападнат новинарот Љупчо Златев кој денеска на лице место токму од Маврово сакаше да ја информира јавноста за случајот поврзан со викенд ...
сите 25 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Меѓународен ден на мајчиниот јазик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: