Лукашенко потпиша закон за поддршка на блокчеин и криптовалути

2 копии

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко потпиша закон за државна поддршка на блокчеин и криптовалути. Според новиот закон, сите трансакции и приходи од криптовалути се ослободени од плаќање данок за следните пет години. Лукашенко со тоа постави рамки на таканаречениот „развој на дигиталната економија“ на Белорусија. Целта на законодавството е отстранување на бирократијата која би можела потенцијално да пречи на имплементација на блокчеинот и дава зелено светло за размена на криптовалути. Покрај тоа, белорускиот „ХТП“ – технолошки рај, кој го креираше Лукашенко во стилот на Силиконската долина, ќе има привилегии да привлекува средства по пат на ICO и да користи криптовалути при циркулирање на трансакциите на населението. Лукашенко појасни дека основна цел е глобалните ИТ компании да дојдат во Белорусија и да отворат свои канцеларии, развојни центри и да креираат популарни светски дигитални производи.
| | веќе видена | слични

Биткоинот почна да ја губи привлечноста за дел од неговите најрани и најплодни обожаватели: сајберкриминалците. Тие го вртат фокусот на други криптовалути во изминатите два месеци, со оглед на тоа дека властите почнаа да користат алатки за следење на луѓето кои користат биткоини. Низа аналитички компании како „Chainalysis“ стануваат сѐ подобри во идентификување на дигиталните траги поврзани со криминал или перење пари, при што ги предупредуваат берзите и спречуваат смена во други валути. Агенцијата за спроведување на законите на ЕУ, Еуропол, го огласи алармот пред три месеци кога соопшти дека „други криптовалути, како монеро и етериум, стекнуваат популарност во дигиталното подземје.“ Онлајн изнудувачите кои користат ransomware за заклучување на компјутерите на нивните жртви додека не извршат плаќање, почнаа да бараат исплата токму во овие криптовалути. На 18 декември, хакерска група нападна 190.000 страници на WordPress за да произведат монеро, тврди компанијата Wordfence. За вакви ransomware напади, монеро ...
| | веќе видена | слични

Криптовалутата биткоин на почетоците имаше огромна популарност во криминалното подземје, па со неа можеше да се тргува со дрога, оружје, да се порачува детска порнографија, како и да се плаќаат нарачани убиства за мафијашките организации. Сега, со брзата и екстремна популаризација на биткоинот се воведени и повеќе механизми за следење на трансакциите, па така криминалците се поретко ја користат оваа криптовалута за перење пари или вршење на нелегални плаќања. Повеќе безбедносни агенции меѓу кои ФБИ и Европол креираа сопствени механизми за следење на криминалот, па така штом имаат сознанија дека ќе се изврши нелегална трансакции ги известуваат берзите на кои се врши замена на валути да ги стопираат трансакциите во кои има сомнежи дека се инволвирани лица од подземјето. Тоа не значи дека криминалците целосно ќе се откажат од биткоинот или пак дека целосно ќе се откажат од криптовалутите. Затоа се бележи зголемен раст на различни видови на криптовалути кои нудат уште подобра заштита на идентитетот и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За прв пат слушнала за криптовалутите пред четири години, кога автомобилот на Тесла бил купен со биткоини. Добро е позната и веста од светот, за позната приказна за пица плата од маж во биткоини, чија вредност денес би била во милиони. Почнав да тргувам со биткоини од љубопитност со мојата пријателка. Првин ги чувавме, потоа ги продадовме за повторно да инвестиравме. Ако ги зачувавме сите биткоини што ги имавме досега, денес ќе бидеме милионери. Но, ние бевме принудени да ги продадеме, бидејќи ни беа потребни пари, за да инвестираме понатаму ... - зборува Дуња Ѓокиќ (30) економист од Суботица. За прв пат слушнала за криптовалутите пред четири години, кога автомобилот на Тесла бил купен со биткоини. Добро е позната и веста од светот, за позната приказна за пица плата од маж во биткоини, чија вредност денес би била во милиони. - Сето тоа ми стана интересно ... На самиот почеток, инвестирав околу три илјади евра, а потоа оваа бројка постепено се зголемуваше. Мојата пријателка и јас влеговме во оваа инвестиција ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако лудилото околу биткоинот малку се стабилизираше, сите се прашуваат дали и колку силно тој инвестициски балон ќе пукне. За тоа време, на светот му се заканува нов предизвик. Хрватската агенција за надзор на финансиските услуги (Ханфа) нагласува дека криптовалутите и „ICO“ моментално не се особено регулирани внатре во домашното законодавство, а не постои ниту посебен пропис на ниво на Европската унија со кој значително би се регулирале, а „Јутарњи“ веќе пишуваше кога во октомври својот „ICO“ го лансираше првата хрватска компанија, „Digital Assets Power Play“, собирајќи капитал во вредност од дури 2,6 милиони долари. „Ханфа“ тогаш беше особено воздржана, а сега предупредува дека трговијата со криптовалутите и „ICO“ често во медиумите се споменуваат како алтернативни активности со кои лесно и на едноставен начин може да се заработи или да се дојде до средства за финансирање на одредени проекти, но често станува збор за високоризични и нерегуларни активности, па потенцијалните вложувачи мораат особено да ...
| | веќе видена | слични

Луѓето во целиот свет се повеќе купуваат преку интернет, а оваа година особено е забележан голем раст во купувањето на мебел и велосипеди, додека податоците од продавниците за графички картички докажуваат дека се зголемува трендот за „копање“ биткоини. Податоците за 2017-та покажуваат дека најмногу се тргувало со мобилни телефони, компјутери и компјутерска опрема, апарати во домаќинството, како и авто делови и опрема за автомобили. „Особено интересен делува податокот дека во текот на претходните 12 месеци значително порасна продажбата на скапи графички картички. Без сомневање овој драматичен раст е предизвикан од масовното „копање“ на биткоини и други криптовалути, затоа што процесорите со моќни графички картички е главниот алат за оваа се популарна работа“, стои во соопштението.
| | веќе видена | слични

Руското Министерство за финансии подготви нацрт-закон за регулирање на криптовалутите. Ова го изјавил министерот Антон Силуанов во интервјуто за телевизискиот канал "Русија 24". "Министерството за финансии подготви нацрт-закон, кој ќе се разгледува, и со кој ќе се постави постапка за издавање, оданочување, купување и дистрибуција на крипто-податоци", рекол тој. Претходно, рускиот претседател им наложи на владата и на Централната банка да развијат закон со кој ќе се регулира трговијата со криптовалути, нивни добивки и првично предлагање на монети (ICO) до јули 2018 година.
| | веќе видена | слични

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

И понатаму не стивнуваат реациите и најразлични трачеви и нови информации поврзани со секс скандалот на пејачката Јелена Карлеуша и босанскиот фудбалер Огњен ...
сите 216 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 78 | | | веќе видена

Македонија е слободна, демократска и напредна држава, на чекор до полноправно членство во НАТО и ЕУ. Мицкоски, Бачев, и нивниот шеф Груевски не успеаја, ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лукашенко потпиша закон за поддршка на блокчеин и криптовалути

Од:
До кого (е-маил):
Порака: