Белешки за популизмот: Десет причини да се продолжи со протестите

По завршувањето на летото и по канализирањето на политичката криза во Македонија, како резултат на Договорот од Пржино, назад кон институциите, некои пријатели и познаници се прашуваат има ли смисла да се продолжи со граѓански протести, кога вонредните избори се веќе закажани за претстојниот месец април. Од протестот за поддршка на Специјалниот јавен обвинител во организација на „Ајде“. Фото, ФОСИМ, 2015 Пишува: Сашо Орданоски Кога еден ден ќе се пишува историјата на демократска Македонија, 2015 г. ќе остане забележана како година во која илјадници македонски граѓани излегоа на улиците на најголемите градови во државата за, со денови и со месеци протестирајќи низ главните улици и пред државните институции, да изразат незадоволство заради начинот на кој актуелната власт на Никола Груевски и Али Ахмети ја узурпираат демократијата во Македонија во сите нејзини клучни димензии: од трошењето на јавните пари, до трошењето на јавниот морал. Протестите гласно се побунија и против долгогодишното „перење на мозоците“ ...
| | веќе видена | слични

Пишува: Зоран Бојаровски Постојат сериозни индиции дека телевизијата, како медиум, влегува во фаза кога се навестуваат слични процеси што ги зафатија печатените медиуми кога отпочна експанзијата на интернет. Иако пред 20 години потоеја застапници на теориите кои тврдеа дека ова ќе се случи бргу, сепак постоеше некоја воздржаност и уверување дека телевизискиот медиум е прилично флексибилен и дека вртоглавиот прогрес на дигиталната и мобилната технологија можат да бидат искористени како предизвици и нови хоризонти на еден хибриден медиум кој во себе ќе ги обедини традиционалните електронски медиумски платформи со новите дигитални и мобилни технологии и дека ќе настане конвергенција која најавуваше зинегнување на заканата. Некои телевизии во светот тоа успешно го направија, но оние кои сѐ уште живеат во ладовината на идејата за неприкосновеноста на телевизискиот медиум, веќе треба да бидат загрижени. Младите веќе не „живеат“ во дневните соби каде што е големиот екран и тоа за телевизиската индустрија ги ...
| | веќе видена | слични

Кога еден ден ќе се пишува историјата на демократска Македонија, 2015 година ќе остане забележана како година во која илјадници македонски граѓани излегоа на улиците на најголемите градови во земјата за, со денови и со месеци протестирајќи низ главните улици и пред државните институции, да изразат незадоволство поради начинот на кој актуелната власт на Никола Груевски и на Али Ахмети ја узурпираат демократијата во Македонија во сите нејзини клучни димензии: од трошењето на јавните пари, до трошењето на јавниот морал. Протестите гласно се побунија и против долгогодишното „перење на мозоците“ на јавноста низ државната пропаганда, пласирана преку главните македонски електронски и печатени медиуми, тие корумпирани сојузници на режимот. По завршувањето на летото и по канализирањето на политичката криза во Македонија, како резултат на Договорот од Пржино, назад кон институциите, некои пријатели и познаници се прашуваат има ли смисла да се продолжи со граѓански протести, кога вонредните избори се веќе закажани за ...
| | веќе видена | слични

[Рецензија: Кога ќе ги дигитализираме ајварот и сармата] Големо разочарување доживеа рецензентот на оваа медиумска содржина кога остана без образложение на најавата во насловот дека постои можност да се дигитализираат ајварот и сармата – претпоставува(в)ме, заради презервацијата на овие национални кулинарски вредности. Иако предизвикуваше недоумица наднасловот кој најавува содржина од конференцијата под наслов „Дигитал 2015″ – Конференција за новите трендови во телекомуникациите и медиуми, во смисла: што бараат ајварот и сармата на конференција за телекомкуникации и трендови, остана малку надеж дека креативноста на авторот на овој новинарски текст отишол дотаму да пронајде врска меѓу нив. За жал, кога ќе го прочитате докрај овој текст, единствено што ви останува да бидете сведок на уште еден „новинарски“ егзибиционизам кој, кон крајот на текстот, завршува во – перверзија. Еве зошто. Линк до оригиналниот напис: Кога ќе ги дигитализираме ајварот и сармата Датум и време на објавување: 15.04.2015 09:14 Датум на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 253 | | | веќе видена

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески (40) и неговата две години помлада сопруга Сања биле повеќе од една деценија во врска пред да се ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вечерва во Гостивар, коментирајќи ги последните случувања во државата, оцени дека Владата не ја води државата ...
сите 261 | | | веќе видена

Судот на почетокот на денешното рочиште за случајот “Насилство во Центар” донесе одлука на обвинетиот Никола Груевски, кој избега во Унгарија, да му се суди во ...
сите 204 | | | веќе видена

Постои ли белоруска врска во бегството на Груевски, повеќе унгарски медиуми пренесуваат изјава на добро информиран дипломат кој тврди дека според дипломатските ...
сите 280 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Белешки за популизмот: Десет причини да се продолжи со протестите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: