Биоразградливи компјутерски чипови произведени од дрво

Скоро секој во развиените земји има барем по еден електронски уред кој го користи секојдневно. Овие уреди составени од стотици електроснки компоненти направија револуција во нашите животи, но тие исто така се одговорни за креирање и на големи количини на електронски отпад. Можеби кај нас и не се обрнува големо внимание, земајќи во предвид дека сеуште немаме развиено култура за селекција и рециклирање на отпад, но затоа западните земји уште сега размислуваат и работат напорно за решавање на овој проблем. Истражувачи од универзитот во Висконсин – Мадисон во соработка со министерството за aгрокултура на САД, развија полупроводник кој е произведен од дрво. Тие успеале да ја заменат структурата која го поддржува чипот со тенок слој на целулозни нановлакна или cellulose nanofibril (CNF) – флексибилен и биоразградлив материјал. Споредено со чиповите кои се произведуваат од материјали кои се токсични и опасни по човековото здравје, чиповите произведени од CNF се потполно безбедни и можат да се искористат како ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Биоразградливи компјутерски чипови произведени од дрво

Од:
До кого (е-маил):
Порака: