Очекуван кралски триумф на Оскарите

На вечерта во знакот на „Говорот на кралот“, кој освои четири статуетки, сите фаворити добија по некоја награда, со исклучок на филмот на браќата Коен, кој и покрај десетте номинации, не освои ниедна награда. На свеченото доделување на Оскарите одржано прексиноќа во Холивуд, Оскарот за најдобар филм Стивен Спилберг го предаде во рацете на продуцентот на британската драма „Говорот на кралот“, кој од 12 номинации освои само четири, но во најважните категории: за најдобар филм, режија, главна машка улога и за оригинално сценарио. Статистички гледано, „Говорот на кралот“ го достигна „Почеток“ на Кристофер Нолан, добитник, исто така, на четири Оскари, но во техничките категории. Колин Фирт и Натали Портман очекувано беа прогласени за најдобри актери, а спортската драма „Борец“ ги освои двете категории за споредни актери, благодарение на изведбите на Кристијан Бејл и Мелиса Лео. „Друштвена мрежа“ на Дејвид Финчер освои три статуетки, меѓу кои и за најдобро адаптирано сценарио. По два Оскари добија ...
| | веќе видена | слични

Биопикот дефинитивно е жанр што не излегува од мода, а кој секогаш му е на дофат на раката на Холивуд, кога е во криза со поинвентивни филмски сценарија. Публиката секогаш е гладна за приказни за вистински јунаци, па ниедно холивудско студио ваквите продукции не ги одбива. Само меѓу наградените годинава има три биографски филма, а меѓу номинираните уште неколку КАКО СЕ КРЕИРА КОЛЕКТИВНАТА МЕМОРИЈА Вистинска поплава од биографски филмови, или популарно наречени биопик, се случи на неодамнешното доделување на најпрестижните награди на Американската филмска академија. Меѓу номинираните, но и меѓу наградените, и тоа во повеќе категории, се неколку биографски филма: „Говорот на кралот“, „Социјална мрежа“, „Боксер“ и „127 часа“. Тоа е дефинитивно жанр што не поминува од мода, а кој секогаш му е на дофат на раката на Холивуд, кога е во криза со поинвентивни филмски сценарија. Публиката е секогаш гладна за приказни за вистински јунаци, па ниедно холивудско студио не ги одбива ваквите продукции. Филмот „Говорот ...
| | веќе видена | слични

Кристијан Бејл и Мелиса Лео освоија статуетки за споредни улоги, додека „Почеток“ на Кристофер Нолан ги собра наградите поврзани со специјални звучни и визуелни ефекти, завчеравечер на доделувањето на најпрестижните филмски награди „ОСКАРИ 2011“ Историската драма „Говорот на кралот“ (King‘s Speech) доминираше на 83. церемонија на доделување на „оскарите“, престижните филмски награди што ги доделува Американската филмска академија. Филмот посветен на британскиот крал Џорџ Шести, кој имал проблем со пелтечење и со тоа автоматски и со јавни настапи, триумфира во главните категории - најдобар филм, најдобра режија (за Том Хупер), главен глумец (за Колин Фирт) и оригинално сценарио. Неговиот главен конкурент „Социјална мрежа“ на Дејвид Финчер освои три статуетки, за монтажа, адаптирано сценарио и оригинална музика. Тоа е епилогот од повеќемесечното ривалство меѓу британскиот и американскиот филм, меѓу кои од самиот почеток на сезоната на награди во мала предност беше „Социјална мрежа“, иако по „златните ...
| | веќе видена | слични

Британскиот филм „Говорот на кралот“ ја оправда својата улога на фаворит што ја имаше пред доделувањето на најзначајните награди во светот на филмот - „Оскар“, манифестација што во Холивуд по 83. пат ја организираше американската Филмска академија. Сензибилната приказна што говори за односот меѓу идниот монарх, кој се обидува да го совлада пелтечењето, и обичниот човек, кој му помага во тоа, од 12 номинации освои четири златни статуетки. „Говорот на кралот“ доби „Оскар“ за најдобар филм, за најдобар режисер, за што е одговорен Том Хупер, за оригинално сценарио, кое го напиша Дејвид Сајтлер, додека актерот Колин Фирт, кој го толкуваше ликот на Џорџ Шести, доби „Оскар“ за најдобра машка улога. Неговиот главен конкурент, пак, филмот „Социјална мрежа“, освои три награди „Оскар“, и тоа за монтажа, адаптирано сценарио и за оригинална музика. Со завчерашното доделување на наградите „Оскар“ беше ставено крај на повеќемесечното ривалство меѓу британскиот и американскиот филм, кое се појави на самиот почеток на ...
| | веќе видена | слични

Британскиот филм „Кралскиот говор“ на Том Хупер триумфираше на 83. доделување на „оскарите“, освојувајќи четири златни статуети. Ист број награди освои и научнофантастичниот „Почеток“ на Кристофер Нолан, но на „Кралскиот говор“ му припаднаа „оскарите“ во сите важни категории. Покрај за најдобар филм, тој ги доби и наградите за режија, за оригинално сценарио и за главната улога на Колин Фирт. Додека, инвентивниот „Почеток“ доби статуети за фотографија, за визуелни ефекти, за звук и за звучна монтажа. „Кралскиот говор“ водеше со 12 номинации и за негов најголем ривал, според предвидувањата и според гласовите на еснафските здруженија, се сметаше „Социјална мрежа“ на Дејвид Финчер, филмот за основачот на „Фејсбук“, кој имаше осум номинации. Интересно е дека никој за ривал не го сметаше „Човекот наречен храброст“ на браќата Коен, иако тој освои дури десет номинации. Тоа и се потврди, бидејќи овој филм, сепак, заврши како најголем губитник, без ниедна освоена награда. „Социјална мрежа“, пак, е на трето место ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 251 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 289 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Очекуван кралски триумф на Оскарите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: