Како да го исклучите статусот за активност на Instagram?

Корисниците на Instagram од неодамна имаат прилика да видат кој од нивните пријатели е активен на оваа социјална мрежа, а тоа не им се допадна на многумина.. Имено, последната промена која ја донесе Instagram е зелената точка која се појавува покрај името на корисникот, а која означува кога некој од вашите пријатели е активен. Истото постои и на Facebook Messenger. Станува збор за продолжување на промените од пред неколку месеци, кога беше овозможено во пораките да видиме кога некој од пријателите бил последен пат активен. Добро е тоа што оваа опција може да биде исклучена, што посебно ќе ги израдува оние на кои ова им смета, бидејќи многу пријатели би им „здодевале“ со пораки, кога би забележале дека се вклучени. iOS На iOS уредите морате да се префрлите на прозорецот од вашиот профил, односно да ја одберете последната иконка на дното од екранот. Со клик на опцијата Settings, ќе ви се отвори листата на сите алатки. Доближете се со екранот до „Приватност и безбедност“ и овде ќе можете да ја видите опцијата ...
| | веќе видена | слични

Binge e нова социјална мрежа креирана од Македонски девелопери. Mобилната апликација е достапна за Android и iOS платформите и претставува социјална мрежа по принципот following / followers.. Откако ќе ја симнете Binge ќе ви се појават неколку екрани кои ќе ви направат краток вовед во апликацијата, а потоа се најавувате со Facebook или E-mail. Откако ќе се најавите, имате можност автоматски да ги заследите вашите пријатели од Facebook кои веќе се корисници Binge . Апликацијата се состои од 4 компоненти: Timeline Ова е главната компонента или може да се каже домашната страна на апликацијата на која се прикажуваат искуства за филмови од оние кои ги следите во форма на објави со фотографија и кратки информации за филмот или тв серијата. Има 3 типови на објава: Watching – Доколку филмот што го споделувате го гледате во моментот. Rated – Доколку веќе сте го гледале, го оценувате со оцена од 1 до 10 и краток коментар. Binge Watching – Доколку сте почнале да гледате цела сезона од тв серија. Објавите можете ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Компанијата „Фејсбук" моментално тестира нова опција, која на корисниците ќе им помогне од почетната страница да ги отстранат информациите кои не сакаат да ги примаат.Без разлика дали сакате да не читате коментари за новата епизода од омилената серија која се уште не сте ја гледале, или, пак, сакате да се изолирате од новостите во животот на вашето поранешно момче, Фејбук сега има решение и за тоа.Станува збор за опцијата „Keyword Snooze" (Сокривање со помош на клучни зборови). Оваа опција функционира така што ќе го внесете точниот збор или фразата која не сакате да ја гледате на почетната страница и содржината поврзана со неа повеќе нема да ви се појавува, без разлика дали е поврзана со лица, страници или групи. На овој начин информациите кои не сакате да ги гледате ќе можете да ги сокриете на 30 дена.„Се надеваме дека со помош на оваа опција корисниците ќе можат да ја прилагодат почетната страница кон своите потреби и навики, како и тоа дека ќе можат да поминат повеќе време фокусирајќи се на работите кои ...
| | веќе видена | слични

До неодамна, секој интернет корисник се сметаше за паметен и упатен ако ги игнорираше чудните мејлови од далечните земји. За жал, разликата помеѓу измама и легитимен онлајн бизнис во последно време стана прилично заматена.. Од измами замаскирани во лажни веб страници до малвер скриен во Wi-Fi мрежи, постојат интернет измами на кои понекогаш наседнуваат и најпаметните корисници. Лажен мејл од друштвена мрежа Оваа типична метода на фишинг доаѓа во облик на лажен мејл кој изгледа како да дошол навистина од некоја друштвена мрежа, на пример од Facebook, а најчесто ве предупредува дека некој се обидел да пристапи до вашиот профил, па морате да се најавите за да го потврдите вашиот идентитет. Доколку кликнете на линкот во мејлот, ќе ве однесе до лажна веб страница која изгледа идентично како вистинската. Доколку се најавите таму, вашите податоци ќе стигнат до измамниците и ќе им овозможите пристап до вашиот профил. Како да го избегнете ова? Не кликајте на линкови во мејл пораки. Активирајте и двостепена проверка ...
| | веќе видена | слични

Останато

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како да го исклучите статусот за активност на Instagram?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: