„Салфорд“ со нови инвестиции во ИМБ следната годин

Претставници на инвестицискиот фонд „Салфорд“ денеска на средба со премиерот Никола Груевски ќе го информираат за идните инвестиции во земјава. Фондот „Салфорд“ преку „Данубе фудс“ е сопственик на ИМБ млекарница Битола, која е најголем производител на млеко и млечни производи во земјава и прва сертифицирана компанија во Македонија со доделен извозен број. “Предмет на овој состанок ќе бидат идните инвестиции во Македонија, перспективите на македонската млечна индустрија, регионалните проекти, активностите за подобрување на квалитетот на млекото и извозот во ЕУ“ изјави Предраг Цветковиќ, претседател на управниот одбор на „Данубе фудс“.
| | веќе видена | слични

Битолската млекарница двојно ќе го зголеми производството на овчо млеко во 2010 година и истото ќе го извезува во Канада и САД. Ова на премиерот Никола Груевски му го најавија од фондот Салфорд, кој се воедно е сопственик на БиМилк. Слободан Петровиќ, директорот на Салфорд за Балканот, е задоволен од субвенциите што им ги дава македонската влада на млекопроизводителите.-Цената на млекото во Македонија во текот на целата година е доста повисока од другите европски земји. Вие знаете дека во Европа оваа година цената на млекото падна околу 18 од 30 отсто, додека овде плаќаме од 24 до 25 центи цела година. Со оваа цена и со субвенциите од Владата мислиме дека на фармерите им е доволно за стабилно производство - рече Петровиќ по средбата со Груевски. Петровиќ истакна дека и во наредниот период ќе продолжат со инвестирање и поддршка на млекопроизводството. Тој рече дека не може да гарантира дека БиМилк ќе може да откупува млеко од други производители, бидејќи ќе се насочат во индустријата за храна и пијалаци. Тие ...
| | веќе видена | слични

Оваа година ја завршивме успешно, инвестиравме во производството, во извозот . Ги презентиравме нашите планови за наредната година. Сакаме да го удвоиме производството и извозот во Канада и Сад. Знаеме дека македонската влада го подржува овој бизнис со субвенции. Планираме да ги завршиме нашите планови кои ги имаме уште кога ја купивме битолска млекара. Го загледуваме и бизнисот со храна и пијалаци изјави Слободан Петровиќ, директор на Салфорд за регионот уверени сме за просперитетот на нашите инвестиции. имаме планови. ние сме инвеститори на долг рок и се надеваме дека ќе го развиеме пазарот заедно изјави Александер Грешчак, Салфорд
| | веќе видена | слични

Окрупнување на фармерите кооперанти, зголемување на производството на овчо млеко и на извозот на млечни производи во САД и Канада се плановите на првите луѓе на инвестицискиот фонд Салфорд кој е најголем акционер во Битолска млекара и Бучен Козјак. Претставниците фондот вечерва по средбата со премиерот Никола Груевски потенцираа дека се задоволни од резултатите од работата на нивните компании во земјава изминатава година. Тие не најавија преземања на нови компании во Македонија, но не исклучија такво нешто да се случи во текот на идната година. Салфорд во моментов контролира десетина прехранбени компании на Балканот. „Ова се однесува на големите фарми кои се индустријализирани, не за оние со по една две крави. Нашиот тренд е да ги поддржиме инвестициите во поголемите фарми кои се насочени само кон производтво на млечни производи. Не можам да гарантирам за купување на некоја компанија иако бараме некоја од прехранбените и компаниите кои произведуваат пијалаци“ изјави директорот на фондот за регионов, ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Јас го извадив пиштолот и кажав – полиција, за да не пристапуваат кон личноста која ја заштитувам“, рече директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) Сашо ...
сите 209 | | | веќе видена

Како што пишуваат италијанските медиуми првиот човек на Јувентус Андреа Ањели знае која ќе биде следната ѕвезда која ќе пристигне во Торино. Познато е дека ...
сите 242 | | | веќе видена

Форумот за демократска Македонија оствари средба со Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, Вицепремиерот за европски прашања, Бујар ...
сите 38 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 122 | | | веќе видена

По повод големиот христијански празник, Рождество на Пресвета Богородица, во познатиот манастир „Света Пречиста Кичевска“ чиј патрон е Мајката божја, со ...
сите 49 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Салфорд“ со нови инвестиции во ИМБ следната годин

Од:
До кого (е-маил):
Порака: