„Салфорд“ со нови инвестиции во ИМБ следната годин

Претставници на инвестицискиот фонд „Салфорд“ денеска на средба со премиерот Никола Груевски ќе го информираат за идните инвестиции во земјава. Фондот „Салфорд“ преку „Данубе фудс“ е сопственик на ИМБ млекарница Битола, која е најголем производител на млеко и млечни производи во земјава и прва сертифицирана компанија во Македонија со доделен извозен број. “Предмет на овој состанок ќе бидат идните инвестиции во Македонија, перспективите на македонската млечна индустрија, регионалните проекти, активностите за подобрување на квалитетот на млекото и извозот во ЕУ“ изјави Предраг Цветковиќ, претседател на управниот одбор на „Данубе фудс“.
| | веќе видена | слични

Битолската млекарница двојно ќе го зголеми производството на овчо млеко во 2010 година и истото ќе го извезува во Канада и САД. Ова на премиерот Никола Груевски му го најавија од фондот Салфорд, кој се воедно е сопственик на БиМилк. Слободан Петровиќ, директорот на Салфорд за Балканот, е задоволен од субвенциите што им ги дава македонската влада на млекопроизводителите.-Цената на млекото во Македонија во текот на целата година е доста повисока од другите европски земји. Вие знаете дека во Европа оваа година цената на млекото падна околу 18 од 30 отсто, додека овде плаќаме од 24 до 25 центи цела година. Со оваа цена и со субвенциите од Владата мислиме дека на фармерите им е доволно за стабилно производство - рече Петровиќ по средбата со Груевски. Петровиќ истакна дека и во наредниот период ќе продолжат со инвестирање и поддршка на млекопроизводството. Тој рече дека не може да гарантира дека БиМилк ќе може да откупува млеко од други производители, бидејќи ќе се насочат во индустријата за храна и пијалаци. Тие ...
| | веќе видена | слични

Оваа година ја завршивме успешно, инвестиравме во производството, во извозот . Ги презентиравме нашите планови за наредната година. Сакаме да го удвоиме производството и извозот во Канада и Сад. Знаеме дека македонската влада го подржува овој бизнис со субвенции. Планираме да ги завршиме нашите планови кои ги имаме уште кога ја купивме битолска млекара. Го загледуваме и бизнисот со храна и пијалаци изјави Слободан Петровиќ, директор на Салфорд за регионот уверени сме за просперитетот на нашите инвестиции. имаме планови. ние сме инвеститори на долг рок и се надеваме дека ќе го развиеме пазарот заедно изјави Александер Грешчак, Салфорд
| | веќе видена | слични

Окрупнување на фармерите кооперанти, зголемување на производството на овчо млеко и на извозот на млечни производи во САД и Канада се плановите на првите луѓе на инвестицискиот фонд Салфорд кој е најголем акционер во Битолска млекара и Бучен Козјак. Претставниците фондот вечерва по средбата со премиерот Никола Груевски потенцираа дека се задоволни од резултатите од работата на нивните компании во земјава изминатава година. Тие не најавија преземања на нови компании во Македонија, но не исклучија такво нешто да се случи во текот на идната година. Салфорд во моментов контролира десетина прехранбени компании на Балканот. „Ова се однесува на големите фарми кои се индустријализирани, не за оние со по една две крави. Нашиот тренд е да ги поддржиме инвестициите во поголемите фарми кои се насочени само кон производтво на млечни производи. Не можам да гарантирам за купување на некоја компанија иако бараме некоја од прехранбените и компаниите кои произведуваат пијалаци“ изјави директорот на фондот за регионов, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 155 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 315 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Салфорд“ со нови инвестиции во ИМБ следната годин

Од:
До кого (е-маил):
Порака: