Железничкиот сообраќај блокиран, возови само за бегалците


Патничкиот и товарниот железнички сообраќај во Македонија втор ден е во потполна блокада, откако од вчера попладне машиновозачите започнаа штрајк со неисполнување на работните задачи поради доцнењето на исплатата на платите. Од Железничката станица во Скопје потврдуват дека не сообраќа ниту еден воз, а според информации од синдикатот во МЖ Транспорт денеска ќе сообраќаат само три воза за транспорт на бегалците. Според Независниот синдикат на машинскиот персонал на Македонија (НСМПМ), бојкотот е поради доцнењето на исплатата на платите, материјалните трошоци и здравственото осигурување за јули и за август, за што бараат средба со премиерот Никола Груевски, бидејќи не се задоволни од досегашните разговори со раководството на МЖ Транспорт и со ресорното министерство.
| | веќе видена | слични

За помалку од еден месец ова е трето зголемување на билетот на релација Гевгелија - Табановце Македонски железници „Транспорт“ воведе нова цена на билетот на релација Гевгелија - Табановце што последниов период најмногу го користат мигрантите кои од Грција влегуваат во Македонија. Цената на билетот од 10 евра или 600 денари, е зголемена на 25 евра, односно 1.500 денари. Оваа информација што првично беше пуштена преку социјалните мрежи денеска никој не сакаше да ја потврди во Македонски железници „Транспорт“ , ниту, пак, да објасни на што се должи ова покачување. Директорот Никола Костов не одговараше на телефонските повици, ниту на пораките, додека портпаролот и директорот на патничкиот сообраќај одбија да дадат информација со образложение дека користат годишен одмор. Неофицијално, извори од Македонски железници за „Утрински весник“ потврдија дека билетот е поскапен на 25 евра и веќе се продава по оваа цена. За помалку од еден месец ова е трето покачување на билетот за релација Гевгелија - Табановце. До 20 ...
| | веќе видена | слични

Штрајкот на машиновозачите заврши, а возовите повторно се вратија на пругите, тврди директорот на Македонски железници, Никола Костов. Според него постигнат е договор меѓу синдикалните организцаии и раководството и од вчера попладне нормализиран е патничкиот и железничкиот сообраќај. Во телефонски разговор Костов објасни дека договореното не го прифаќа само еден од синдикатите. Тоа е спротивно на законот за работни односи и за одбивање работа предвидени се строги законски мерки, ни рече тој особено затоа што Македонија во моментов се соочува со мигрантска криза. Од синдикатот на машиновозачите велат дека прекинот на сообраќајот ќе продолжи, а за тоа имаат поддршка од 80 % од машинскиот персонал. Економија Позиција на вест: Слајдер Има видео?: da
| | веќе видена | слични

Патничкиот и товарниот железнички сообраќај од вчера напладне е нормализиран , јавија од Македонски Железници. Директорот на МЖ Никола Костов, информираше дека помеѓу двете страни е постигнат договор, а само еден синдикат не го прифитал договореното. Костов рече дека тоа било спротивно на Законот за работни односи и за одбивање работа предвидени се законски мерки, особено во време кога Македонија се соочува со мигрантска криза. Инаку, машиновозачите ги стопираа возовите пред два дена поради неисплатени јулски плати.
| | веќе видена | слични

Од вчера напладне, повторно е нормализиран патничкиот и товарниот железнички сообраќај во земјава откако синдикалните организации и раководството на Македонски Железници постигнаа договор за надминување на ситуацијата, јавува МИА. Како што информира директорот на МЖ Транспорт Никола Костов, вчера бил постигнат договор меѓу двете страни. – Двете страни најдоа заедничко решение за надминување на ситуацијата, изјави Костов и додаде дека не го прифатил договореното само еден синдикат на машиновозачите и тие не ги извршуваат работните задачи. Според Костов, тоа е спротивно на Законот за работни односи и за одбивање работа предвидени се законски мерки. – Во време кога Македонија се соочува со мигрантска криза тоа предизвикува загрозување на безбедноста и сигурноста на сообраќајот, истакнува Костов. Железничкиот сообраќај беше прекинат од завчера попладне. Машиновозачите бараа целосна исплата на платата за јули и придонесите за здравствено осигурување./МИА
| | веќе видена | слични
10 копии

Од денеска на пладне е нормализиран патничкиот и товарниот железнички сообраќај во земјава. Синдикалните организации и раководството, како што информира директорот на МЖ Транспорт Никола Костов постигнаа договор.– Двете страни најдоа заедничко решение за надминување на ситуацијата, изјави Костов и додаде дека не го прифатил договореното само еден синдикат на машиновозачите и тие не ги извршуваат работните задачи.Според него тоа е спротивно на Законот за работни односи и за одбивање работа предвидени се законски мерки. – Во време кога Македонија се соочува со мигрантска криза тоа предизвикува загрозување на безбедноста и сигурноста на сообраќајот, истакнува Костов. Железничкиот сообраќај беше прекинат од завчера попладне. Машиновозачите бараа целосна исплата на платата за јули и придонесите за здравствено осигурување
| | веќе видена | слични

Од Македонски железници соопштија дека железничкиот сообраќај во државава е нормализиран и машиновозчите преку нивните синдикати постигнале договор за нивните барања кога се во прашање исплатата на платите и придонесите. Александар Костов, директорот на МЖ и понатаму останува на ставот дека штрајкот е нелегално спроведен и во време на криза со миграните може да влијае негативно врз безбедноста. Дел од машиновозачите се уште не попуштаат и не се враќаат на работа, па можеби за нив ќе следуваат санкции од раководството.
| | веќе видена | слични

 Синдикалните организации и раководството, како што информира директорот на МЖ Транспорт Никола Костов постигнаа договор. - Двете страни најдоа заедничко решение за надминување на ситуацијата, изјави Костов и додаде дека не го прифатил договореното само еден синдикат на машиновозачите и тие не ги извршуваат работните задачи. Според него тоа е спротивно на Законот за работни односи и за одбивање работа предвидени се законски мерки. - Во време кога Македонија се соочува со мигрантска криза тоа предизвикува загрозување на безбедноста и сигурноста на сообраќајот, истакнува Костов. Железничкиот сообраќај беше прекинат од завчера попладне. Машиновозачите бараа целосна исплата на платата за јули и придонесите за здравствено осигурување
| | веќе видена | слични
3 копии

Се шири бојктот на вработените во железничкиот транспсрт. По тридневниот прекин со работа на машиновазачите им се приклучија и нивните колеги од работилниците. Сега ниту еден воз не може да излезе на пруги, велат од синдикатот на машиновозачи, пренесува Телма . Вчера, примиле плата, но само половина износ за што сметаат дека е манипулација на раководството со која сака ги врати во возовите.
| | веќе видена | слични

Додека поголемиот дел од машиновозачите бојкотираат, четворица нивни колеги во изминатите два дена возеле во сите смени Машиновозачите, членови на Синдикатот на машиновозачи, и денеска не сакаа да влезат во возовите. Тие не се откажуваат од бојкотот, се додека не ги прими премиерот Никола Груевски, пред кого сакаат да ги изложат своите барања за исплата на заостанатите плати и на здравственото осигурување. Директорот на „Македонски железници - Транспорт“, Никола Костов, пак, денеска изјави дека недоразбирањата се надминати и дека машиновозачите се враќаат на работа. Костов вели дека по состанокот попладнево се прифатени барањата на машиновозачите и дека платата и надоместоците кои ги земаат ќе бидат исплатени до крајот на месецот. Синдикалците, од своја страна, велат дека со директорот преговара некој друг од многуте синдикати во компанијата и дека тие и понатаму остануваат надвор од пругите. Нема да ги возат ниту редовните, ниту, пак, вонредните возови за мигранти, иако компанијата во четвртокот им ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 192 | | | веќе видена

 Но, велат колку професорката од Правниот факултет ќе успее да привлече непартиски гласови на контото на ВМРО ДПМНЕ ќе зависи и од кандидатот што ќе го ...
сите 162 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ...
сите 154 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Железничкиот сообраќај блокиран, возови само за бегалците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: