Австралија ја сака организацијата на Мундијалот во 2022

2 копии

Американскиот адвокат ја истражува постапката на гласањето, кога во декември 2010 година Катар ја доби организацијата на СП. Меѓу оние со кои ќе разговара Гарсија се и претседателите на ФИФА и УЕФА, Сеп Блатер и Мишел Платини. Во неделата, членот на независната комисија на ФИФА која истражува дали во случајот имало коруптивни дејствива, лорд Голдсмит, изјави дека гласањето треба да се повтори, бидејќи Катар со 3,7 милиони евра ги купил гласовите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон е „понижен и навреден“ по откритијата за постоење корупција при изборот на ФИФА за тоа која земја да биде домаќин на Светското првенство во фудбал, во 2022 година, пишуваат британските медиуми. Во декември 2010 година, како почесен претседател на Одборот кој беше ангажиран околу кандидатурата на САД, лобирајќи Американците одново да бидат организатори на еден Светски куп, Клинтон беше во Цирих, кога во ФИФА се одлучуваше за домаќинот. Противкандидати на САД беа Австралија и Јапонија, па членовите на Одборот, во кој беа и актерите Бред Пит и Морган Фримен, како и филмскиот режисер Спајк Ли, најмногу стравуваа од Австралијанците и нивната силна кандидатура, но наместо нив, на големо изненадување победи аутсајдерот Катар. Според лондонските весници, ваквата одлука Клинтон ја пречекал „во шок“ и бил толку гневен,што по враќањето во хотелот, налутен, го скршил огледалот во собата. Тогаш било одлучено, веднаш да се испита,како една малечка,пустинска земја, без ...
| | веќе видена | слични

Доделувањето на Светското фудбалско првенство во 2022 на Катар беше спорно уште од почетокот. Сега се појавуваат и нови тврдења дека гласањето било купено. Дали ФИФА ќе ја повлече својата одлука? Се чини дека ФИФА сериозно размислува да ја повлече својата одлука за организација на Светското првенство во 2022 година во Катар. Причина се медиумските извештати дека гласањето било купено. Во ноември 2010 година, кусо пред конечната одлука за доделувањето на организацијата, наводно фудбалскиот функционер Мохамед Бин Хамам на функционерите на ФИФА им исплатил околу 3,7 милиони евра за да гласаат за неговата земја. Германскиот член на Извршниот одбор на ФИФА и поранешен претседател на фудбалскиот сојуз на оваа земја, Тео Цванцигер, за весникот „Ханделсблат“ изјави дека „се‘ друго е сигурно, освен дека СП ќе се одржи во Катар“. Изјавите на Цванцигер имаат тежина бидејќи тој се смета за близок соработник на претседателот на ФИФА, Сеп Блатер. А токму тој во едно интервју за швајцарска телевизија годинава призна дека ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Британскиот премиер Дејвид Kамерон смета дека Англија и англиската Фудбалска асоцијација (ФА) би требало одново да се кандидираат за домаќини на Светското првенство во фудбал, ако Kатар ја загуби веќе добиената организација на Мундијалот во 2022 година. Изјавата на Kамерон следува по најновите откритија на неделникот „Сандеј тајмс“ дека се дадени многу милиони фунти на високи функционери на фудбалските федерации на Африка, Азија и Kарибите, кои учествувале во гласањето или одлучувале за тоа токму Kатар да биде домаќин на Светското првенство за осум години. Во обновената кампања за организацијата се вклучи и британскиот заменик-премиер Ник Kлег. Тој го поддржа Kамерон за тоа дека на Kатар треба да му се одземе организацијата, ако се утврди дека имало поткуп при носењето на одлуката и се залага за ново гласање во ФИФА во, како што вели, фер и отворен натпревар на кандидатите.
| | веќе видена | слични

Изјавата на Камерон доаѓа по најновите откритија на неделникот „Сандеј Тајмс“ дека се дадени „многу милиони“ фунти на високи функционери на фудбалските федерации на Африка, Азија и Карибите, кои учествувале во гласањето, или одлучувале за тоа токму Катар да биде домаќин на Светското првенство за осум години. Таквото решение на ФИФА, донесено во декември 2010 година, беше означено како контроверзно и предизвика веднаш сомнежи во регуларниста и чесноста на гласањето. Сомневањата се појавија затоа што малечката пустинска земја во Персискиот Залив, која нема никаква фудбалска култура и каде температирите се искачуваат и до 50 степени Целзиусви, успеа во гласањето за првенството во 2022 година, да ги победи САД, Австралија и Јапонија кои беа противкандидати. Тогаш се гласаше и за тоа кој ќе биде организатор на првенството во 2018 година, за кое силен кандидат беше Англија, која последен пат била домаќин уште во 1966 година, но победи руската кандидатура. Камерон кој силно лобираше за ФА и престојуваше во Цирих, ...
| | веќе видена | слични

Судбината на Светското фудбалско првенство во 2022 година би можела да биде позната за неколку недели, откако лицето што ја води внатрешната истрага за тоа како Катар го доби правото да биде домаќин најави дека ќе заврши следната недела и ќе поднесе извештај во јули. Се чини дека во рацете на поранешниот американски обвинител Мајкл Гарсија е иднината на кандидатурата на Катар за СП во 2022 година, која чинеше неколку милијарди долари, откако новите наводи за поткуп донесоа силни повици овој настан да биде преселен, ако се докаже корупцијата. Во соопштението тој постави временска рамка од која се гледа дека ќе поднесе извештај веднаш по завршувањето на СП во Бразил. Гарсија, кој ја предводи истражната комисија на ФИФА, беше на Блискиот Исток, каде што се очекуваше да се сретне со фудбалски функционери од Катар, кој жестоко ги негираше извештаите во „Сандеј тајмс“. Британскиот весник тврди дека мито им било исплатено на официјални лица за да го донесат најголемиот спортски настан во светот во малиот емират во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Британските медиуми пишуваат дека претседателот на УЕФА, Мишел Платини, за време на кампањата за добивањето на организацијата на светските првенства во 2018 и 2022 година, имал таен состанок со поранешниот претседател на Фудбалската конфедерација на Азија, Мохамед Бин Хамам. Telegraph пренесува дека на состанокот Платини од Бин Хамам добил пет милиони долари за да гласа за Катар. Во текстот се наведува и изјава на извор близок во Платини, според кого состанокот се одржал, но не бил поврзан со Мундијалот во 2022 година. Неименуваниот извор навел дека целта на состанокот била Бин Хамам да дознае дали Платини ќе се кандидира за претседател на ФИФА. „Состаноците меѓу членовите на Извршниот одбор на ФИФА не се невообичаени, бидејќи на состаноците сите се сместени во ист хотел. На тој состанок во ноември 2010 година, Бин Хама го праша Платини дали има намера да се кандидира за претседател на ФИФА на изборите во јуни 2011 година“, појаснил изворот на Telegraph. Инаку поради обидот за купување на гласови за ...
| | веќе видена | слични

Англиските медиуми продолжуваат со обвинувањата и со докажувањата дека Kатар си ја купил организацијата на Светското фудбалско првенство во 2022 година. На тапет се најде и претседателот на УЕФА Мишел Платини за кого пишуваат дека добил 5 милиони евра. Овие пари, според англиските медиуми, на Французинот му легнале на сметката еден месец пред гласањето. Платини ги отфрли сите обвинувања, а ФИФА отвори истрага за доделувањето на СП на Kатар.
| | веќе видена | слични

Според пишувањето на 'Daily Telegraph', името на претседателот на УЕФА, Мишел Платини е меѓу инволвираните во корупцискиот скандал поврзан со доделувањето на домаќинството на Катар за СП 2022 година. Британците тврдат дека Мишел Платини тајно се состанал со Мухамед Бин Хамам во текот на кампањата за Светското првенство и од моќниот Катарец кој доживотно е суспендиран од УЕФА (обид за купување на гласови во изборот за претседател на ФИФА) добил околу пет милиони долари. Споменатиот извор тврди дека Платини бил на доручек со Бин Хамам на еден месец во пресрет на доделувањето на домаќинството на Катар, а неколку вечери пред самото гласање бил на вечера со тогашниот претседател на Франција, Никола Саркози кој наводно инсистирал организацијата да ја добие Катар. Платини експресно ги отфрли овие обвинувања тврдејќи дека немало обиди да биде поткупен, односно наредби организацијата да им биде доделена на Катарците. Како што е најавено, светската фудбалска куќа (ФИФА) ќе спроведе истрага околу „спорното“ доделување ...
| | веќе видена | слични

„Дејли телеграф“ тврди дека во декември 2010 година, непосредно пред гласањето за домаќин на Светското првенство, Мишел Платини, тајно се состанал со тогашниот потпретседател на ФИФА, Мохамед бин Хамам, од Катар. На тој начин сега и Платини влегува во списокот на лица за кои се сомнева дека учествувале во местење гласови. Минатата недела „Сандеј тајмс“ објави дека Хамам со околу пет милиони долари ги поткупил учесниците во гласањето за домаќин на СП во 2022 година. Како што наведува „Дејли телеграф“, Платини и Бин Хамам, се сретнале во тајност еден месец пред гласањето на членовите на Извршниот комитет на ФИФА, на втори декември во Цирих. Неколку денови по таа „тајна вечера“, претседателот на УЕФА бил повикан во Елисејската палата кај Саркози, тогашниот француски претседател, а на состанокот присуствувале и катарскиот емир и премиерот на Катар. Платини во изјава за шпанскиот „Ас“ категорично демантираше дека тогашниот претседател Никола Саркози побарал од него да гласа за Катар, „ниту пред, ниту за време, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Луиза Унгерер тврди дека била во тајна врска со трагично загинатиот фудбалер Емилијано Сала. Луиза тврди дека се запознала додека и двајцата играле во Франција ...
сите 168 | | | веќе видена

На свечена церемонија денеска пред Владата на Република Македонија беше кренато знамето на НАТО. Професорката Гордана Силјановска Давкова, една од кандидатите ...
сите 34 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Христијан Мицкоски придружуван од Меѓународниот секретар д-р Тимчо Муцунски, ...
сите 109 | | | веќе видена

По високата оценка од жири комисијата на Screen International, се нижат добрите критики и во останатите европски и светски медиуми за филмот на Теона Стругар ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Австралија ја сака организацијата на Мундијалот во 2022

Од:
До кого (е-маил):
Порака: