Русија планира да наметне регулативи врз биткоинот

Русија истражува начини како да наметне регулативи врз биткоинот, изјави гувернерот на Централната банка, Елвира Набиулина во интервју за ЦНБЦ. Сепак, таа с` уште се „сомнева“ во придобивките на криптовалутата и дури става под прашање дали воопшто треба да се прифаќа за виртуелна валута. Според Набиулина, биткоинот е дигитално средство, а не валута, и токму така треба да биде разгледуван од гледна точка на регулациите. На прашањето дали Руската централна банка се обидува да го регулира биткоинот, Набиулина вели дека се анализира можноста и оти треба да се „дознае повеќе за интернационализацијата на биткоинот и регулаторните системи“. Таа додава дека има „ризици“ во однос на криптовалутата. - Не мислиме дека на биткоинот треба да се гледа како на виртуелна валута. Тој е повеќе дигитално средство со прописи за средства - вели Набиулина. Првиот човек на Централната банка на Русија не навлегува во детали за тоа како ќе изгледаат конкретните прописи и вели дека не брза да наметнува некаква политика. Биткоинот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најбогатиот човек на светот, Бил Гејтс наскоро би можел титулата да ја препушти на некој друг.Веќе идната недела од тронот може да го симне Џеф Безос, основачот на Амазон. Акциите на Амазон пораснаа за една третина и минатата недела надминаа 1.000 долари.Безос кој поседува 17% од акциите на компанијата наскоро ќе го надмине Гејтс. Оваа година заработил над 20 милијарди долари, а вкупно има 86 милијарди долари. Бил Гејтс има 89.9 милијарди долари.Амазон е основна во 1994 година и е четврта највредна компанија во светот.Ако Гејтс падне од првата позиција, тешко ќе може да се поврати.
| | веќе видена | слични

Невидениот пораст на вредноста на дигиталната валута биткоин, која завчера достигна нова вредност од речиси 2.900 долари ја бранува и Македонија, каде што се зголемува интересот кај граѓаните за тргување со оваа криптовалута, а со единствена цел да се заработат големи суми пари на релативно брз начин. Ако се земе предвид дека на почетокот на годината цената на биткоинот се движеше околу 1.000 долари, за подоцна да забележи драстичен пораст и да ја надмине границата од 2.900 долари станува јасно зошто одеднаш насекаде во светот се зборува за биткоини.Светските економски аналитичари сметаат дека големиот интерес за биткоинот произлегува од големата побарувачка што се јавува во Азија односно во Јапонија и во Јужна Кореја, каде што веќе беше најавено легализирање на тргувањето со биткоини, како и од зголемената побарувачка во Кина поради слабоста на тамошната валута. Несигурноста на берзите на валути исто така ги поттикна луѓето да купуваат биткоини. Дополнителен лакмус на порастот на вредноста на биткоините ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Најголемиот ривал на биткоинот „Ethereum“, ја зголеми својата вредност речиси 3000 отсто оваа година. Таа виртуелна валута, достигна најголема вредност досега-250,41 долар, а се поради зголемениот интерес за дигитални валути и зголемување на обемот на тргување во Азија. Вредноста на „Ethereum“ моментално е 30 пати поголема до 8 долари колку што имаше на почетокот на годината. Најголем интерес за таа влута моментално има во Јужна Кореја. Исто така и JP Morgan работи на воведување на „Ethereum“ . А оваа валута му е претставена на рускиот претседател Владимир Путин на неодамна одржаниот економски форум во Санкт Петербург. Меѓутоа, Русите се уште сакаат виртуелна валута која сами ќе ја направат. „Ethereum“, може да се каже дека е последна ѕвезда од светот на дигитални валути, во него што се појави почна да вложува Мајкрософт. Според некои експерти за дигитални валути, тој претставува напредок во однос на биткоинот “blockchain”. „Ethereum“ развива склучување на договори врз основа на “blockchain”. (во синџирот ...
| | веќе видена | слични

Дигиталната валута биткоин го продолжува својот подем. Вредноста на еден биткоин се покачи во вторникот до нова рекордна вредност од над 2.871 долари за готово, пренесува „Bloomberg“. Во претходниот ден цената беше „само“ 2.848 долари – со околу 17% над цената од крајот на минатата недела. Сегашниот раст е доказ за тоа, дека шпeĸyлaциите нa пaзapa нe пoĸажуваат знaци нa намалување, откако цeнaтa нa дигитaлнитe пapи ce намали пoд 2.000 дoлapa на крајот нa мaј. Трговците го објаснуваат тековниот раст со неодамна објавеното укинување на забраната за повлекување од трите најголеми кинески берзи за биткоин. Во февруари центрите за трговија го прекинаа повлекувањето откако кинеските власти изразија загриженост за извозот на капитал од земјата, како и за можното перење пари. Особено динамичните трговија со биткоини во Кина се смета од некое време за мотор на цените. На крајот на 2016-та година што е во оптек од 2009-та година дигиталната валута се уште чинеше помалку од 1.000 долари за готово. На крајот на 2010-та ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Акциите на Алфабет, кој е сопственик на Гугл, надминаа вредност од 1.000 долари, по една недела откако Амазон го надмина тој праг. Алфабет и Амазон се меѓу мала група на компании чии акции вредат повеќе од 1.000 долари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Биткоинот денеска достигна вредност од речиси 3.000 долари по коин, што е досега рекордна цифра за најпопуларната криптовалута.Според податоци на CoinDesk Bitcoin Price индекс, еден биткоин денеска вреди 2.911 долари со што е надмината досега највисоката вредност од 2.791 долар што биткоин ја имаше на 25 мај.Криптовалутата подоцна имаше пад – на 1 јуни изнесуваше околу 2.300 долари, а потоа нагло се зголеми достигнувајќи ја денешната бројка за само два дена.
| | веќе видена | слични

Според податоци на CoinDesk Bitcoin Price индекс, еден биткоин денеска вреди 2.911 долари со што е надмината досега највисоката вредност од 2.791 долар што биткоин ја имаше на 25 мај. Криптовалутата подоцна имаше пад – на 1 јуни изнесуваше околу 2.300 долари, а потоа нагло се зголеми достигнувајќи ја денешната бројка за само два дена.
| | веќе видена | слични
3 копии

Русија бара начини за да може да го легализира биткоинот, рече гувернерот на централната банка на таа земја, Елвира Набиулина. Сепак, додава дека се уште се скептични. Како што рече таа, се сомнева во предноста на таа криптовалута, па дури се прашува дали воопшто биткоинот треба да се смета за валута и дека начинот на неговото регулирање треба да се бара тука.
| | веќе видена | слични

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 746 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 303 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 174 | | | веќе видена

Уше од самиот почеток на следната недела нашата држава ќе подпадне под влијание на СИЛНО југозападно воздушно струење па така особено од среда кон нашата ...
сите 167 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Русија планира да наметне регулативи врз биткоинот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: