Балканот и Турција преземаат мерки против ИСИЛ

Земјите од регионот работат на справување со ризиците по безбедноста поврзани со џихадистите што се враќаат од Сирија и Ирак. Косовската полиција минатиот месец уапси 43 поединци осомничени дека се бореле во Сирија и Ирак. [AФП] Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ) планира терористички напади во Европа, што предизвикa сериозна загриженост за безбедноста на Балканот и во Турција, велат експертите. Стотици исламски екстремисти од Балканот му се приклучија на ИСИЛ, при што некои го рекламираат своето учество на социјалните медиуми. Како одговор на тоа, властите ја зголемија будноста и преземаат дополнителни безбедносни мерки. Некои критичари жестоко ја критикуваат турската политика на отворени граници во сирискиот конфликт, по извештаите дека џихадистите на ИСИЛ лесно преминуваат од Сирија во Турција. „[Долгата граница на Турција] отсекогаш била критично безбедносно прашање, а тоа особено важи денес поради актуелните вооружени конфликти во Сирија и Ирак“, рече за SETimes Алпаслан Озердем, професор на ...
| | веќе видена | слични

Неодамнешната антитерористичка акција беше поттикната од притисокот на јавноста и меѓународната заедница. Полицајци во БиХ држат осомничен кој беше приведен за време на антитерористичката рација во Сараево на 3-ти септември. [AФП] Државниот суд на Босна и Херцеговина (БиХ) им одреди еден месец притвор на петмина исламисти обвинети за организирање и регрутирање луѓе да им се приклучат во Сирија и Ирак на борците со база во Европа, објави судот во понеделникот (8-ми септември). Петмината се дел од групата приведени во антитерористичката акција минатата недела, која резултираше со апсење на 16 луѓе од страна на Државната агенција за истраги и заштита. Антитерористичката акција беше спроведена на 3-ти септември во Сараево и 12 други градови во БиХ. „Тие се осомничени дека го регрутирале, организирале и финансирале заминувањето на босанските државјани во Сирија и Ирак, или дека земале учество во борбите во овие земји заедно со странските радикални терористички организации и групи“, рече за SETimes Кристина Јозиќ, ...
| | веќе видена | слични

Милитантите од Исламската држава (ИС) се најопасната закана со која цивилизираниот свет се соочил во последните неколку години, предупредија лидерите на најмоќните западни држави на последниот самит на НАТО во Велс. Првиот човек на Америка, Барак Обама, говорејќи на самитот, порача дека единствено на здружен начин милитантите можат да бидат поразени и тоа не може да се стори никако поинаку Милитантите од Исламската држава (ИС) се најопасната закана со која цивилизираниот свет се соочил во последните неколку години, предупредија лидерите на најмоќните западни држави на последниот самит на НАТО во Велс. Токму таму американскиот претседател Барак Обама изјави дека тој е уверен во процесот што е во тек на создавањето на поширока меѓународна коалиција за борба против милитантите од Исламската држава. Според Обама, Америка не може сама да се бори против групацијата Исламска држава во Ирак и Левантот (ИДИЛ), чија бескрупулозност и убиствата што ги врши го шокираа светот. Првиот човек на Америка порача дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Балканот и Турција преземаат мерки против ИСИЛ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: