Велика Британија ќе ѝ помага на Македонија во борбата против организираниот криминал

Британски експерти ќе ги обучуваат македонските полицајци и инспекторите во борбата против организираниот криминал. Британската национална агенција за борба против криминалот ќе ѝ помага на македонската полиција во борбата против организираниот криминал и терористичките закани. [НКА] Експерти од Британската национална агенција за борба против криминалот ќе им помагаат на своите македонски колеги во справувањето со организираниот криминал и развивањето на капацитетот за оперативни анализи во време кога светот и регионот се соочуваат со заканата од тероризам. Соработката ќе овозможи поефикасно работење на полициските служби со воведување серија иновации на полето на директните активности. Безбедносните реформи преку овој проект ќе бидат спроведувани во текот на една година и ќе овозможат надградба на моделот на разузнавање. Партнерството отвора нова можност македонската полиција да воведе нови квалитетни практики кои ќе ја зголемат нејзината оперативна функционалност, рече Митко Чавков, директор на Бирото за ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Морин Кормак Американската амбасадорка во Сараево, Морин Кормак, предупреди дека Босна и Херцеговина е извор за странски борци, кои ја поддржуваат групацијата Исламска држава. Таа, исто така, ги повика властите на БиХ да спроведуваат реформи, со кои би се намалил бројот на невработените, кои се подложни на манипулација. - Во оваа земја е изворот на странските борци, кои ја поддржуваат ИД и тоа е проблем, кој влијае врз животите на сите нејзини граѓани, нагласи Кормак на стручниот собир за борбата против тероризмот, кој го организира американското Министерство за правда. Таа ги повика властите во Сараево да се обврзат на борба против екстремизмот и на процесурирање на слуачите на тероризам, изразувајќи очекување дека политичките лидери, институциите и цивилното општество поинтензивно ќе се ангажираат во борбата против екстремизмот во БиХ.
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска на прес – конференција уште еднаш ја појасни Спогодбата којашто на 17 јуни ја потпишаа Република ...
сите 71 | | | веќе видена

Новата верзија на популарниот OnePlus 6 доаѓа со голем број на исти опции, а од новитетите најмногу се истакнува поголемиот екран и селфи камерата која што ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Велика Британија ќе ѝ помага на Македонија во борбата против организираниот криминал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: