Велика Британија ќе ѝ помага на Македонија во борбата против организираниот криминал

Британски експерти ќе ги обучуваат македонските полицајци и инспекторите во борбата против организираниот криминал. Британската национална агенција за борба против криминалот ќе ѝ помага на македонската полиција во борбата против организираниот криминал и терористичките закани. [НКА] Експерти од Британската национална агенција за борба против криминалот ќе им помагаат на своите македонски колеги во справувањето со организираниот криминал и развивањето на капацитетот за оперативни анализи во време кога светот и регионот се соочуваат со заканата од тероризам. Соработката ќе овозможи поефикасно работење на полициските служби со воведување серија иновации на полето на директните активности. Безбедносните реформи преку овој проект ќе бидат спроведувани во текот на една година и ќе овозможат надградба на моделот на разузнавање. Партнерството отвора нова можност македонската полиција да воведе нови квалитетни практики кои ќе ја зголемат нејзината оперативна функционалност, рече Митко Чавков, директор на Бирото за ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Морин Кормак Американската амбасадорка во Сараево, Морин Кормак, предупреди дека Босна и Херцеговина е извор за странски борци, кои ја поддржуваат групацијата Исламска држава. Таа, исто така, ги повика властите на БиХ да спроведуваат реформи, со кои би се намалил бројот на невработените, кои се подложни на манипулација. - Во оваа земја е изворот на странските борци, кои ја поддржуваат ИД и тоа е проблем, кој влијае врз животите на сите нејзини граѓани, нагласи Кормак на стручниот собир за борбата против тероризмот, кој го организира американското Министерство за правда. Таа ги повика властите во Сараево да се обврзат на борба против екстремизмот и на процесурирање на слуачите на тероризам, изразувајќи очекување дека политичките лидери, институциите и цивилното општество поинтензивно ќе се ангажираат во борбата против екстремизмот во БиХ.
| | веќе видена | слични

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 151 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 242 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ чиј автобус во средата попладне излета од патот кај село Ласкарци и во смрт однесе 14 животи без проблем можел сам да ...
сите 323 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 121 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Велика Британија ќе ѝ помага на Македонија во борбата против организираниот криминал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: