Квалификации за Бразил 2014: резултати, табели

2 копии

На фудбалските терени низ Европа во текот на вчерашниот ден беа одиграни 23 натпревари од квалификациите за Светското првенство во Бразил 2104 година. Резултати и табели по групи: Група А: Македонија – Белгија 0:2, Хрватска – Србија 2:0 и Шкотска – Велс 1:2. Табела: Белгија 13 бодови, Хрватска 13, Велс 6, Србија 4, Македонија 4, Шкотска 2. Група Б : Бугарија – Малта 6:0 и Чешка – Данска 0:3. Табела: Италија 10, Бугарија 9, Данска 5, Чешка 5, Ерменија 3, Малта 0. Група Ц: Казакстан – Германија 0:3, Австрија – Фарски Острови 6:0 и Шведска – РепубликаИрска 0:0. Табела: Германија 13 бодови, Шведска 8, Австрија 7, Република Ирска 7, Казакстан 1, Фарски Острови 0. Група Д: Андора – Турција 0:2, Холандија – Естонија 3:0 и Унгарија – Романија 2:2. Табела: Холандија 15, Унгарија 10, Романија 10, Турција 6, Естонија 3, Андора 0. Група Е: Словенија – Исланд 1:2 и Норвешка – Албанија 0:1; (денес) Кипар – Швајцарија. Табела: Швајцарија 10, Исланд 9, Албанија 9, Норвешка 7, Словенија 3, Кипар 3. Група Ф: Израел – ...
| | веќе видена | слични

Светскиот и европскиот првак неочекувано дома ремизира со Норвешка (1:1), како и Португалија на гости кај Израел (3:3), додека Германија, Англија, Франција и Холандија забележаа сигурни победи Во 5. коло на европските квалификации за СП 2014 сите фаворите немаа лесна задача како што се очекуваше. Најнепријатно изненади светскиот и европскиот првак Шпанија која ја прекина успешната серија и дома ремизира со аутсајдерот Норвешка (1:1), а среќен бод освои и Португалија на гости кај Израел (3:3), додека Германија, Англија, Франција и Холандија забележаа сигурни победи. Освен што не ја оправда фаворитската улога "црвената фурија" најверојатно преку баражот ќе бара пласман на претстојниот Мундијал во Бразил. Се може многу брзо да се врати во нормала, но избраниците на Винсенте дел Боске ќе мораат веќе во вторник да извојуваат победа во дуелот со директниот ривал за првата позиција на табелата, репрезентацијата на Франција и тоа среде Париз. - Не е можно да ремизиравме после таква доминација. Требаше да постигнеме ...
| | веќе видена | слични

Македонија ќе биде во третиот сад при извлекувањето на квалификациските групи за Европското првенство 2014 во Унгарија и во Хрватска. ЕХФ ја направи категоризацијата врз основа на ранкингот на 26. репрезентации што го пријавија своето учество, а кои ќе бидат поделени во пет групи по четири селекции и две групи по три тима. На ЕП што ќе почне на 7 декември 2014 година ќе се пласираат двете најдобри од секоја од седумте групи, во кои натпреварите ќе се играат во три циклуса по два меча, почнувајќи од 23 до 27 октомври годинава. Европската ракометна федерација во првиот сад ги смести Норвешка, Данска, Црна Гора, Франција, Шведска, Русија и Шпанија, а вториот го сочинуваат Романија, Србија, Германија, Исланд, Холандија, Украина и Чешка. Во садот со Македонија се Турција, Словенија, Полска, Австрија, Белорусија и Словачка, а последниот ги опфажа Швајцарија, Португалија, Италија, Литванија и Финска. Во претходните квалификации за ЕП 2012 во Србија, на кое завршија на последното место, црвено-жолтите беа втори во ...
| | веќе видена | слични

Првите мартовски квалификациски натпревари ги одбележаа триумфите на Босна и Херцеговина над Грција (3-1) и Црна Гора против Молдавија (1-0), со кои се зацврстија на првите позиции во своите групи на патот кон завршницата од Мундијалот во Бразил 2014 година. По пет одиграни кола со максимално остварување може да се пофали Холандија, а изненадување приредија Финска, на гостувањето кај актуелниот европски и светски првак Шпанија (1-1), и Албанија, кај Норвешка (0-1). Во еврозоната се одиграа 23 натпревари на кои беа постигнати следните резултати: Група Б: Бугарија – Малта 6-0, Чешка – Данска 0-3. Табела: Италија 10 бода, Бугарија 9, Данска 5, Чешка 5, Ерменија 3, Малта без бодови. Група Ц: Kазахстан – Германија 0-3, Австрија – Фарски Острови 6-0, Шведска – Република Ирска 0-0. Табела: Германија 13 бода, Шведска 8, Австрија 7, Република Ирска 7, Kазахстан 1, Фарски Острови 0. Група Д: Андора – Турција 0-2, Холандија – Естонија 3-0, Унгарија – Романија 2-2. Табела: Холандија 15 бода, Унгарија 10, Романија ...
| | веќе видена | слични

Комплетирано е петтото коло во квалификациите за пласман на Светското првенство во Бразил. Значајна победа сокоја направија значаен чекор кон обезбедување на првото место во групата забележаа фудбалерите на Босна и Херцеговина, тие ја победија Грција со 3:1. Во ова коло најголемите изненадувања ги направија Финска и Израел – Финците кај светскиот и европски првак Шпанија одиграа 1:1, додека Израелците во 93-та минита ја испуштија победата над Португалија. Група А : Хрватска-Србија 2:0, Македонија-Белгија 0:2, Велс-Шкотска 1:2 Табела: Белгија и Хрватска 13, Велс 6, Србија и Македонија 4, Шкотска 2 Група Б: Бугарија-Малта 6:0, Чешка-Данска 0:3 Табела: Италија 10, Бугарија 9, Чешка 5, Данска 5, Ерменија 3, Малта 0 Група Ц: Казахстан-Германија 0:3, Австрија-Фарски острови 6:0, Шведска-Република Ирска 0:0 Табела: Германија 13, Шведска 8, Р.Ирска 7, Австрија 7, Казахстан 1, Фарски острови 0 Група Д: Андора-Турција 0:2, Холандија-Естонија 3:0, Унгарија-Романија 2:2 Табела: ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 143 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Квалификации за Бразил 2014: резултати, табели

Од:
До кого (е-маил):
Порака: