Англичаните повторно го доведуваат Италијанецот за селектор?

2 копии

Иако проектот со Капелата во минатата деценија не успеа, ФА повторно гледа кон Апенините. Спрема сознанијата на почитуваниот Гардијан, најголема желба за празната позиција за селектор е Роберто Манчини. Неговата работа на островот е карактеристична како успешна, во текот на четири години зад кормилото на Манчестер Сити ја освои Премиер лигата и ФА купот. На Манчини му остана уште една година со Интер, но се појавија шпекулации дека наскоро би можел да го напушти тимот бидејќи новите сопственици на клубот надодно сакаат ново лице на местото тренер на екипата. Заговорниците на идејата Манчини да оди на местото селектор на Англија се техничкиот директор ФА – Ден Ешворт, подпретседателот Дејвид Гил и извршниот директор Мартин Глен. Сојузот планира расправа по прашањето за нов селектор, а за мислење ќе бидат консултирани Хари Реднап, кој беше најголем портпарол на Рој Хоџсон бидејќи замина Фабио Капело, потоа помошникот на Хоџсон – Гари Невил, и поранешните репрезентативци Гари Линекер, Рио Фердинанд и Френк ...
| | веќе видена | слични

„Биг Сем" бил на разговори со потпретседателот на ФА, Дејвид Гил во неговиот дом во Чешир но е не познат исходот на истиот. Алардајс моментално е тренер на Сандерленд кого го презема 2015 година. Алардајс беше на интервју за позицијата селектор на Англија во 2006 година, меѓутоа тогаш работата ја доби Стив Мекларен. Овојпат можеби ќе му дадат шанса на екс-менаџерот на Болтон, Њукасл, Блекбурн и Вест Хем.
| | веќе видена | слични

Како што пренесуваат медиумите од Англија, Сем Алардајс, го напушти тренинг кампот на Сандреленд во Австрија за да се врати на Островот и да започне преговори за селекторската позиција во Англиската репрезентација. Се чини дека Фудбалската Асоцијација од земјата сепак одново се одлучи селекцијата да ја предводи стратег од земјата што би бил најголемиот плус за Алардајс доколку се земе во предвид интересот на неколку други тренери за селекторското место.
| | веќе видена | слични
2 копии

Менаџерот на Сандерленд, Сем Алардајс веќе преговара за функцијата селектор на фудбалската репрезентација на Англија. Стратегот веќе бил повикан на разговор од раководството на фудбалската асоцијација на оваа земја. Како конкурент на Алардајс се јавува актуелниот селектор на САД, Јирген Клинсман, но англискиот специјалист е со поголеми шанси според британскиот печат . Во негова поддршка се огласи и поранешниот менаџер на Манчестер Јунајтед, сер Алекс Фергусон.
| | веќе видена | слични

По срамната елиминација на Англија од Исланд во осминафиналето на Европското фудбалско првенство во Франција, Рој Хоџсон си поднесе оставка а Гордиот Албион започна потрага по нов селектор. Една од желбите на фудбалската асоцијација на Англија е Арсен Венгер, кој има договор кон Арсенал до 2017. Менаџерот на „Топчиите" е отворен за соработка и посакува да стане селектор на Англија, но само откако ќе го одработи договорот со тимот од Лондон. „Дали би можел да бидам селектор на Англија? Зошто да не" – вели Арсен Венгер. „Одбивам да кажам дека никогаш нема да бидам селектор. Англија е мојот втор дом. Но јас сум среќен во Арсенал и се фокусирам на моите обврски со клубот. Имам уште една година од договорт со Арсенал, секогаш во целост сум ги одработувал договорите и планирам да го сторам истото и сега.Искрено не знам што ќе се случи потоа".
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер не ја исклучи можноста да ја преземе Англија. Тоа сепак нема да се случи пред крајот на неговиот договор со Топџиите. Французинот веднаш беше наведен меѓу кандидатите за наследници на Рој Хоџсон, но е цврст во намерата да го исполни договорот со тимот од Лондон, кој е за уште 12 месеци. – Дали би можел да ја водам Англија? Зошто да не? Никогаш не би го исклучил тоа, но ќе кажам дека сепак сум среќен и концентриран врз клупскиот фудбал, рече тој во интервју за „beIN Sports“. – Англија сепак е мојата втора татковина. Имам сепак уште година од договорот со Арсенал, каде сум долго време. Отсекогаш сум го почитувал договорот за време на својата кариера и ќе продолжам да го правам тоа. Што ќе правам следно? Искрено, немам поим, додаде тој. Англија продолжува да бара менаџер а освен името на Венгер се споменуваат оние на Јирген Клинсман, Сем Алардајс, Еди Хау и Глен Ходл. – Не можев да поверувам дека Англија отпадна од Исланд. По 60-тата минута, сепак се гледаше дека тоа може да ...
| | веќе видена | слични

Арсен Венгер е отворен за идеата да стане селектор на Англија, но додава дека најпрво ќе го одработи договорот со АрсеналПо срамната елиминација од Исланд во осминафиналето на ЕУРО 2016, Рој Хоџсон си поднесе оставка а Англија започна потрага на нов селектор.Една од желбите на „Гордиот Албион" е Арсен Венгер, кој е обврзан кон Арсенал до 2017.Менаџерот на „Топчиите" е отворен за идеата да стане селектор на Англија, но само откако ќе го одработи договорот со Арсенал.„Дали би можел да бидам селектор на Англија? Зошто да не" – вели Арсен Венгер.„Одбивам да кажам дека никогаш нема да бидам селектор. Англија е мојот втор дом".„Но јас сум среќен во Арсенал и се фокусирам на моите обврски со клубот".„Имам уште една година од договорт со Арсенал, секогаш во целост сум ги одработувал договорите и планирам да го сторам истото и сега".„Искрено не знам што ќе се случи потоа".
| | веќе видена | слични

Арсен Венгер се споменува како еден од потенцијалните наследници на поранешниот англиски селектор Рој Хоџсон, кој минатиот месец си поднесе оставка по елиминацијата од Исланд на Европското првенство во Франција. Францускиот стратег е заинтересиран да ја преземе англиската репрезентација, но само ако ФА го почека да го одработи договорот со Арсенал, кој истекува следното лето. – Дали би ја презел Англија? Зошто да не. Не ја отфрлам таа можност, но имам уште една година од договорот со Арсенал. Секогаш сум ги почитувал договорите и ќе продолжам да го правам тоа – изјави Венгер за „Гардијан“. Покрај Венгер, како потенцијални наследници на Хоџсон се споменуваат Сем Алардајс, Глен Ходл, Хари Реднап и Јирген Клинсман.
| | веќе видена | слични

Селекторот на фудбалската репрезентација на САД, Јирген Клинсман, е главен фаворит за преземање на кормилото на Англија. Ова го открива генералниот менаџер на германскиот национален тим, Оливер Бироф, кој е близок пријател со Клинсман, истакнувајќи дека преговорите се влезени во конкретна фаза. „Тој би бил одлично решение за Англија. Почнавме заедно во 2004 година и морам да кажам дека направи многу, на организациски план. На некои тоа дури и им пречи, затоа што Јирген сака се да има под контрола. Но, тој знае да носи многу мудри и храбри одлуки и со него секоја репрезентација сигурно би имала напредок“, изјави Оливер Бироф. Покрај Клинсман, за селекторската позиција на Англија се споменуваат и имињата на Сем Алардајс, Роберто Манчини, Алан Пардју, Герет Саутгејт, па дури и Арсен Венгер.
| | веќе видена | слични

Англиската фудбалска сениорска репрезентација не го оствари посакуваниот резултат уште на еден голем турнир, а прв одговорноста за тоа ја презема селекторот Рој Хоџсон заедно со неговите соработници. Елиминацијата од Исланд во осминафиналето на Европското првенство во Франција уште еднаш ги покажа слабостите на англичаните, на англискиот фудбал кој секогаш се смета дека е еден на најдобрите, но репрезентацијата никако не успеава да се покаже на големата сцена. Кој ќе го замени Хоџсон на жешкото столче се уште не е познато, но полека еден кандидат како да се извојува како фаворит, германската легенда Јирген Клинсман. Тој во моментов ги води Соединетите Американски Држави, но неговиот добар пријател и тим менаџер на Германија, Оливер Бирхоф откри дека тој преговара поточно е во контак со англиската фудбалска асоцијација. -Мислам дека е во дискусија со Англија. Тој на германскиот национален тим му даде одредена гордост, атмосфера и организација. Успехот на германската приказна е базирана на квалитет, но и на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 128 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 217 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Англичаните повторно го доведуваат Италијанецот за селектор?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: