Економската судбина и безбедноста на Грција зависат од изборите

Аналитичарите предупредуваат дека ако победи опозициската СИРИЗА, тоа може да ја промени политиката на штедење заради добивање меѓународна финансиска помош за земјата и да предизвика навалица во банките за повлекување на депозитите и излегување од Еврозоната. Грчката опозициска партија СИРИЗА води на анкетите со платформата за повторни преговори во врска со финансиската помош на ЕУ/ММФ/ЕЦБ или oткажување од преостанатиот дел на финансиската помош. [AФП] Грчките гласачи ќе излезат на гласање в недела (25-ти јануари), 18 месеци пред предвидениот рок, на клучните национални избори кои според анкетите најверојатно ќе донесат голема промена во политичката сила. Проевропската владејачка коалиција на премиерот Антонис Самарас заостанува зад главната опозициска Коалиција на радикалната левица (СИРИЗА) за 4 до 6,5 отсто, според голем број реномирани анкети. Водачот на СИРИЗА, Aлексис Ципрас, вети дека ако биде избран ќе бара повторни преговори за условите на финансиската помош од 240 милијарди евра со Тројката ...
| | веќе видена | слични

Новата грчка влада ќе биде исправена пред две нервози уште со доаѓањето на власт, за да се осигура дека земјата ќе одговори на своите обврски. Според експерти, цитирани од “Катимерини, деновите до крајот на март ќе бидат критични и во моментов воопшто не е сигурно дали нема да се случи” преседан “во однос на отплатата на долговите на земјата. Грција има да исплати долг од 4 милијарди евра, чиј рок на исплата истекува во февруари и март, како и да рефинансира хартии од вредност во износ од 7 милијарди евра со истиот зрелост. Грчките банки престанале самите да издаваат на хартии од вредност, бидејќи во сегашната фаза странските инвеститори го свртеа грбот на Грција поради политичката нестабилност во земјата. Од оваа гледна точка, новата грчка влада ќе биде исправена пред два проблема. Првиот се однесува до тоа дека грчките банки треба да бидат ангажирани повторно за купување на каматни хартии од вредност, издадени од Министерството за финансии Во последното тргување не учествува една од четирите водечки грчки ...
| | веќе видена | слични

Алексис Ципрас презема невозможна задача да го преполови Гордиевиот јазол на грчките проблеми, а Западот ќе направи добро, ако не провоцира судир со новата власт во Атина, пишува во својот коментар Спирос Москову. “Нема да поттикнуваме раскол со нашите партнери, но и нема да продолжиме со политиката на безпоговорна послушност.” Со овие зборови победникот од изборите Алексис Ципрас се обиде да ја наслика својата идна политика. Неговата лева унија “Сириза”, кој само пред неколку месеци беше споредна партија се зголеми до масовна народна партија благодарение на огромното протестно гласање. Харизматичниот народен трибун Ципрас, кој нема никакво владеачко искуство, сега влегува во најтешката фаза на својата политичка кариера. Како победник на изборите и носител на надежи за мнозинството Грци, тој мора да премине од протестната реторика во реалната политика. На грчкиот Робин Худ нема да му е воопшто лесно. Грција се уште е зависна од финансиските инјекции на “Тројката” / ММФ, ЕЦБ и ЕК /. Направениот пред неколку ...
| | веќе видена | слични

Алексис Ципрас влегува во најтешката фаза од неговата политичка кариера по победата на изборите. Нема да биде едноставно за грчкиот Робин Худ, смета Спирос Москову „Нема да провоцираме прекин со партнерите, ниту ќе продолжиме со политиката на безусловно потчинување“, порача кусо пред полноќ Алексис Ципрас, убедливиот победник на предвремените парламентарни избори во Грција. Неговиот левичарски сојуз Сириза, кој до пред неколку години беше маргинална појава, поради приливот на незадоволни гласачи стана нова народна партија. Харизматичниот народен трибун Ципрас, кој досега никогаш не бил на власт, се најде во најтешката фаза на својата политичка кариера: како победник на изборите и голема надеж на мнозинството граѓани, тој сега мора да ја претвори својата анти-штедачка реторика во практична политика. Тоа нема да биде лесна задача за грчкиот Робин Худ. Неговата земја сѐ уште е зависна од парични инфузии од омразената Тројка на Меѓународниот монетарен фонд, Европската централна банка и Комисијата на ЕУ. Обидот ...
| | веќе видена | слични

Од изутринава едно евро се менува за 1,1098 долари, што е најниска вредноста на европската во однос на американската валута од септември 2003 година. Ова е првата реакција на светските берзи по победата на Ципрас на изборите во Грција. Што ветуваше, а што ќе оствари Ципрас? СЕГА Е ВРЕМЕ: Заработете тргувајќи со швајцарскиот франк! Ослабена од должничката криза, шестгодишна депресија и рецесија, а притисната од меѓународните кредитори да спроведе сурови реформи за штедење и откази, Грција постоизборно ја чека тешка економска битка. И покрај тоа што овие предвремени парламентарни избори се сметаат како одлучувачки за економската иднина на земјата, домашната експертска јавност коментира дека без разлика на крајниот постизборен исход, Грција ќе мора да го задржи европскиот курс. “ Иако во текот на изборната кампања бевме сведоци дека левичарската коалиција СИРИЗА најавуваше радикална промена на економските политики, која може и да се толкува како вовед во процесот на напуштање на Грција од Еврозоната, сепак ...
| | веќе видена | слични

И без официјалните резултати на ДИК од изборите во Грција, победата на Сириза е сигурна дури и кога би го немал потребното мнозинство за состав на нова влада. Победата на Сириза може да доведе до политички потреси како во Грција така и во ЕУ. Победата на Сириза ни малку не е наивна работа за ЕУ. Може многу брзо да се најде под притисок од други популистички партии кои сакаат да започнат сопствена кампања против мерките за штедење, а со самото тоа да дојде до опстанокот на еврозоната , која сега со промена на власта во Грција и не е невозможно. А во врска со ова неодамна се огласи и германската канцеларка Ангела Меркел: "Во самата срж на нашите вредности лежи солидарност. Сакам Грција и покрај своите тешкотии, да остане дел од нашата приказна", порачала таа. Но како сите приказни за бајките имаат крај, така највероватно ќе се случи и со приказната за ЕУ која ќе има крај, само ќе треба актерите да ја одиграат можеби последната улога. Главната суштина од побетата на Сириза е, што европските партнери очекуваат а ...
| | веќе видена | слични

И без официјалните резултати на ДИК од изборите во Грција, победата на Сириза е сигурна дури и кога би го немала потребното мнозинство за состав на нова влада, туку владата ви ја правела во коалиција. Победата на Сириза може да доведе до политички потреси како во Грција така и во ЕУ, првата изјава на Британскиот премиер Камерон е дека Сириза ја загрозува сигурноста на европскиот финансиски систем, и дека Британија од утре треба сама да се грижи за своите интереси... Ова е прв сигнал дека Сириза отвара процес на промени во Европа и тоа пред и да седне Ципрас во премиерската фотеља. Победата на Сириза ни малку не е наивна работа за ЕУ. Може многу брзо да се најде под притисок од други популистички партии кои сакаат да започнат сопствена кампања против мерките за штедење, а со самото тоа да дојде до опстанокот на еврозоната , која сега со промена на власта во Грција и не е невозможно. А во врска со ова неодамна се огласи и германската канцеларка Ангела Меркел: "Во самата срж на нашите вредности лежи ...
| | веќе видена | слични

«Ново решение коe ќе биде добро за сите.» Ова е пораката на Алексис Ципрас и неговата победничка Сириза кои во неделата ја освоија власта во Грција. «Новата влада е спремна да соработува и да преговара за прв пат со своите партнери за да се најде правично, трајно решение кое ќе биде добро за сите», изјави Ципрас додавајќи дека нема да има конфронтација и дека Грција ќе ги разочара сите кои мислат дека земјата оди кон неуспех. Првите сигнали на ЕУ кон победата на Сириза се очекуваат веќе во понеделник кога Еврогрупата на земјите на еврото одржува состанок во Брисел. Случајноста на календарот прави ова да се совпаѓа со победата на Сириза во Грција. ЕУ, велат експертите, ќе мора веднаш да ја покаже својата волја да преговара со Атина и со новиот премиер но истовремено да му покаже дека мораат да најдат заеднички јазик за да може Грција и понатаму ја користи европската финансиска помош. ЕУ очекуваше победа на Грција но во неделата вечер беше изненадена од огромниот број гласови кои Сириза ги доби. «Ќе има нови ...
| | веќе видена | слични

Големо водство од 13 проценти на опозициската Сириза пред Нова Демократија покажуваат привичните резултати од гласањето во Грција. Како што јавува дописникот на Нетпрес од Атина, мнозинството од 10 те милиони гласачи го дадоа својот глас за радикални промени. Сириза засега има освоено 37, 5 проценти од пребројаните гласови, наспроти Нова Демократија која што има 25 проценти. Третото место во моментов го делат Златна Зора и Потами, со по 7, 2 проценти освоени гласови. Иако победата на Сириза е речиси извесна, за неколку часа ќе се знае и дали Ципрас ќе го освои потребното мнозинство од 151 пратеник за да може самостојно да формира влада. Според последните информации, во седиштето на Сириза веќе се прославува и таму полека пристигнуваат голем број членови и симпатизери на партијата, а за неколку часови се очекува и обраќањето на најверојатно новиот грчки премиер Алексис Ципрас.
| | веќе видена | слични

Според првичните резултати од денешните предвремени парламентарни избори во Грција, опозициската Сириза остварува големо водство од околу 13 проценти пред Нова Демократија. Мнозинството од 10 милиони гласачи во Грција го дадоа својот глас за радикални промени. Сириза засега има освоено 37, 5 проценти од пребројаните гласови, наспроти Нова Демократија која што досега има 25 проценти. Третото место во моментов го делат Златна Зора и Потами, со по 7,2 проценти освоени гласови. Иако победата на Сириза е речиси извесна, за неколку часа ќе се знае и дали Ципрас ќе го освои потребното мнозинство од 151 пратеник за да може самостојно да формира влада. Според последните информации, во седиштето на Сириза веќе се прославува и таму полека пристигнуваат голем број членови и симпатизери на партијата. Вo однос на Македонија, веќе е познато дека и Ципрас и Самарас официјално застануваат зад грчката црвена линија во однос на името, но и зад непочитувањето на основните човекови права на македонското малцинство во Грција. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 193 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 254 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 50 | | | веќе видена

Гостин во Отворено Студио 1 беше Питер Ниделмулер, член на Европскиот парламент, со кого домаќинот на денот Борјан Јовановски разговараше за случајот „Бегство ...
сите 397 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Економската судбина и безбедноста на Грција зависат од изборите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: