Надворешните интервенции за реформите може да се контрапродуктивни

Најавата дека Рајнхард Прибе, кој постави таканаречени реформски приоритети кои земјава треба да ги исполни, доаѓа во Македонија за да прави ревизија на тоа што е спроведено, не наиде на широка поддршка од домашната јавност. Универзитетскиот професор Жидас Даскаловски смета дека потпирањето на Прибе и на експертизите од надвор може повторно да биде контрапродуктивно ако не се совпаѓа во политичкиот систем и македонските процеси. - Најдобро е реформите кои ~ се потребни на Македонија во рамките на демократизација и европеизација да се донесат со консензус на партиските елити и јавноста. Секакви експертски совети од ЕУ во насока на извештајот на Прибе и негов евентуален повторен, зголемен ангажман би биле контрапродуктивни ако не се врамени во македонските процеси, т.е. доколку пристапот не е насочен кон наше домашно консолидирање засновано на локални договори и анализи. Тие треба да се одржани и приспособени кон македонските специфичности - вели Даскаловски за „Дневник“. Според него, поддршката од Европската ...
| | веќе видена | слични

Досега како шпекулација проструи името на Лазе Велковски како можен кандидат за челната позиција во БЈБ. Не се исклучуваат имињата и на Борче Петревски и Горан Николовски. Велковски долги години е во МВР, а во време кога Спасовски беше „пржински“ министер, тој беше назначен од него за началник на СВР Скопје. Петревски зад себе има долга кариера во МВР, а со доаѓањето на Спасовски за технички министер тој беше назначен за советник во УБК. Горан Николовски е актуелен началник на оддел во УБК. Со назначувањето на први луѓе во УБК и БЈБ ќе заврши „вмровската“ ера во МВР. УБК во препораките од Прибе Две години по објавувањето на извештајот на Рајнхард Прибе, германскиот експерт на крајот од месецов повторно ќе дојде во Македонија за да ѝ помогне на новата влада да ги имплементира Итните реформски приоритети кои што произлегоа од неговиот извештај. Меѓу нив е и следењето на комуникациите. Во препораките пишува: – На Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) треба да ѝ се одземе посредничката улога, со цел ...
| | веќе видена | слични

Првата официјална посета на Премиерт Заев на Брисел, и средбите на највисоко ниво во НАТО и во Европската Унија, се добар сиглан за посветеност кон евроатланските интергации, сметаат политичките аналитичари. Сепак колку може да очекува некаква промена на политиката на Брисел кон македонските евратлански интеграции, е сосема друго прашање, кое пред се зависи од Грција. Клековски посочува дека кога станува збор за Европската унија и почетокот на преговорите, тие пред се ќе зависат од процесот на реформи кои по препораките на Прибе треба да ги спороведе новата влада. Политичкиот аналитичар смета дека една од опциите за демострирње политикат на добрососедство најверојатно ќе биде и некој вид на догвоор за тоа и со Грција, како што тој процес се одвива со Бугарија. Премиерто Зоран Заев вчера беше на средби со генералниот секретар на НАТО и највисоките претставници на ЕУ Туск, Могерини и Хан.
| | веќе видена | слични

Денеска владата на седница ќе одлучува за кадровските решенија на најважните места во Министерството за внатрешни работи. Ќе се избираат наследниците на директорот на Управата за контраразузнавање, Владимир Атанасовски и директорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков. Кој е изборот на министерот Оливер Спасовски на овие две позиции нема информации. Нивните имиња се кријат до последен момент. Ставот на премиерот Зоран Заев е дека таму треба да дојде професионалец од службата. „Потребни се сериозни реформи во МВР. Има разидување околу тоа дали таму треба да седне човек од експертската фела или пак да биде политичка фигура. Сепак, мојот личен став е дека ова важна институција треба да биде професионална и независна, па според тоа тука решението треба да биде од редот на професионалци во службата“, рече премиерот Заев. Единствено досега како шпекулација проструи името на Лазе Велковски како можен кандидат за челната позиција во УБК. Велковски долги години е во МВР, а во време кога Спасовски беше ...
| | веќе видена | слични

Нема суштествен напредок во ниту една од 5-те области каде беа нотирани сериозни недостаптоци во експертскиот извештај на ЕУ. Со вакви резултати Макеоднија ке го дочека пензиониран дирекотр на ЕК Рајнхард Прибе и експертската група, две години по првиот извештај, оценуваат од Институтот за евопска политика. Од ЕПИ анализираат дека не е спроведена деполитизацијата на судството, ниту антикорупциските мерки, а наместо деполитизација на администраицијата, спротивно на препоракит,е направена е трансформација на привремените вработувања во постојани. Од вракањето на Прибе во Макеоднија, Кацарска очекува поконкретни препораки со што нема да се остави простор за слободна интерпретација, но и поставување на приоритети. Правосудството е меѓу областите на кои им се потребно најитно реформирање. Дел од забелешките се за судскиот и обивнителскиот совет. Потребата од длабоки промени и во овие совети преку кои се бираат и разрешуваат судоиите и обивнителите побараа и од фелата на дебатата во пресрет на новата посета на ...
| | веќе видена | слични

Две години по објавувањето на извештајот на Рајнхард Прибе, германскиот експерт на крајот од месецов повторно ќе дојде во Македонија со својата експертска група да ѝ помогне на новата влада да ги имплементира Итните реформски приоритети кои што произлегоа од неговиот извештај. Реформите во петте клучни области според препораките на Прибе – следење на комуникациите, судството и обвинителството, надворешниот надзор од независни тела, изборите и медиумите изостанаа и тоа беше забележано во последните два извештаи на Европската комисија за напредокот на Македонија. Итните реформски приоритети станаа и услов за препораката за почнување преговори за членство во Европската унија. „Властите не успеаја да покажат неопходна политичка волја за да се справат со прашањата што беа дефинирани во Итните реформски приоритети“, беше забележано во извештајот на Европската комисија за 2016 година, а во извештајот од претходната година: „Европската комисија е подготвена да ја продолжи својата препорака за отворање преговори за ...
| | веќе видена | слични

Во идната недела најверојатно ќе се знае колкава ќе биде експертската група што ќе дојде во Македонија под раководството на пензионираниот директор на Европската комисија Рајнхард Прибе, кој се ќе биде во неа и кога точно ќе пристигнат. Во информацијата објавена од еврокомесарот Јоханес Хан се наведува дека тимот искусни независни експерти ќе дојдат скоро, ќе прават анализа на сегашната ситуација и ќе дадат препораки за тоа како понатаму да се решаваат работите во однос на владеењето на правото. На доаѓањето на експертската група предводена од Прибе, Миша Поповиќ од Институтот за демократија, гледа како на добар чекор. „Експертската група треба да види кој стои од другата страна сега, односно кој е капацитетот со кој новата власт располага за да ги спроведе и во кој временски рок тоа би можело да се случи“, вели Поповиќ. Пред експертите да пристигнат во Скопје, премиерот Зоран Заев в понеделник во Брисел со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини и ...
| | веќе видена | слични

Според препораките на Прибе најнеопходни се ред во следење на комуникациите, судството и обвинителството, надворешниот надзор од независни тела, изборите и медиумите Две години по објавувањето на извештајот на Рајнхард Прибе, германскиот експерт на крајот од месецов повторно ќе дојде во Македонија со својата експертска група да ѝ помогне на новата влада да ги имплементира итните реформски приоритети кои што произлегоа од неговиот извештај , анализира СДК. Реформите во петте клучни области според препораките на Прибе – следење на комуникациите, судството и обвинителството, надворешниот надзор од независни тела, изборите и медиумите изостанаа и тоа беше забележано во последните два извештаи на Европската комисија за напредокот на Македонија. Кои беа препораките освен Изборната проблематика : МЕДИУМИ – Сите медиуми мора да бидат ослободени од секаков политички притисок без мешање и закани, треба да се дистанцираат од партиските политики и не треба да бидат во служба на политичарите и на политичките партии. ...
| | веќе видена | слични

Останато

За два месеца Британија треба да излезе од ЕУ , а земјата е во најдлабоката криза по Втората светска војна. Откако минатата недела со 432 гласа За и 202 против ...
сите 370 | | | веќе видена

Балканската дива од неодамна објави фотографија со својот сопруг Душко Тошиќ со престој во Кина, каде го прославувија 34. годишниот роденден на фудбалерот. ...
сите 223 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Спорот со Македонија се претвора во судбинско прашање за грчкиот премиер Алексис Ципрас. Масовните демонстрации на грчките националисти дополнително ја зовреа ...
сите 68 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 136 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Надворешните интервенции за реформите може да се контрапродуктивни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: