Кронова болест и улцеративен колитис – болести на современиот живот

Воспалителните цревни заболувања, како улцеративниот колитис и Кроновата болест, се хронични воспаленија на гастроинтестиналниот тракт од непознато потекло. Современиот начин на живот, особено стресот и исхраната, се ризик фактори за појава на овие заболувања кои во некои ситуации можат да бидат и животозагрозувачки. Во продолжение д–р Димитар Трајков , гастроентерохепатолог, ни објаснува повеќе за овие болести.
| | веќе видена | слични
3 копии

Бил и Мелинда Гејтс го објавија својот прв годишен извештај, посветен на клучните нешта на полето на јавното здравје, а на конференцијата за новинарите отворено проговориле, помеѓу останатото, и за проблемите коишто се' уште не се решени. Бил и Мелинда Гејтс го објавија својот прв годишен извештај, посветен на клучните нешта на полето на јавното здравје, а на конференцијата за новинарите отворено проговориле, помеѓу останатото, и за проблемите коишто се' уште не се решени. Бил Гејтс така како две најголеми закани по човечкото здравје во следната деценија ги прогласил инфективните болести и хроничните болести. Хроничните болести (вклучувајќи ги дијабетесот и Алцхајмеровата болест) и невролошките проблеми стануват се поголем здравствен проблем на денешницата, изјавил Гејтс. Во големиот број земји во развој исклучително многу се застапени болести како маларијата, дијарејата, воспалението на белите дробои, туберкулозата и ХИВ-от, додал тој. Голем број на хронични болести се предизвикани и само од животното ...
| | веќе видена | слични

Фото: Reuters Бил и Мелинда Гејтс го објавија нивниот прв годишен извештај „Goalkeepers“ во кој ги прославуваат клучните пресвртници во јавното здравство и ги прегледуваат прашањата кои сè уште се доста важни. Реализирањето на целите вклучува значителен пад во смртноста кај децата и стапките на ХИВ-инфекцијата, додека тековните борби вклучуваат планирање на семејството и еднаквост на жените. На неодамнешниот конференциски повик со новинарите, Бил Гејтс ги именуваше заразите и хроничните болести како двете најголеми грижи за јавното здравје во наредната деценија. „Хроничните болести, вклучувајќи ги и дијабетесот и Алцхајмеровата болест, невролошките состојби, сè повеќе стануваат голем проблем. Во многу земји во развој има заразни болести без разлика дали станува збор за маларија, дијареја, пневмонија, туберкулоза, ХИВ - сите овие сè уште се во голем број“, вели Гејтс. Многу од хроничните болести што можат да се најдат во развиените земји или земјите во развој потекнуваат од факторите на животната средина, а ...
| | веќе видена | слични

Тројца заболени од вирусот чикунгуниа, се регистрирани во италијанскиот град Анцио. Вирусот го пренесуваат комарци, а според италијанските здравствени власти, станува збор за вирусна болест, проследена со силна треска и јаки болки во зглобовите. Според лекарите болеста не се лекува, но таа мошне ретко може да биде фатална по здравјето на луѓето. Најголемиот број од пациентите оздравуваат по неколку денови, но во некои ситуации болките може да потраат со недели, па и месеци, додека во поретки случаи болката во зглобовите трае и подолго време. Болест е раширена во тропските предели на Источна Африка и во некои делови од Азија, но за тројцата заболени во Анцио се знае дека не престојувале во тропските подрачја, а вирусот е со локален карактер. Болеста не се пренесува од човек на човек, но како мерка за заштита здравствените власти наредиле веднаш да се запре со крводарителството. На 3. септември во градот Бреша, почина едно девојче како последица на церебрална маларија. Маларијата и чикунгуниата се мошне ретки ...
| | веќе видена | слични

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 207 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кронова болест и улцеративен колитис – болести на современиот живот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: