Библиотеката „Григор Прличев“ се сели во новите простории

18 копии

Дали да се препорача заедничко чествување на Цар Самоил, Гоце Делчев, Илинденското востание се меѓу личностите и настаните за кои ќе се дебатира на четвртиот ...
| | веќе видена | слични

Не може да се прават компромиси повеќе од колку што дозволуваат историските факти или историскиот контекст вели за Канал 5 Драги Ѓоргиев претседателот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарско-македонската експертска комисија за историски и образовни прашања утре ќе расправа за тоа дали Св. Климент Охридски, Цар Самуил и Григор Прличев ...
| | веќе видена | слични

„Колку што колегата (Ангел) Димитров (шеф на бугарскиот дел од македонско-бугарската експертска комисија за историски и образовни прашања-н.з.) може да каже ...
| | веќе видена | слични

Бугарската страна од мешовитата комисија за ревизија на историјата во учебниците и потеклото на историските личности формирана согласно договорот за ...
| | веќе видена | слични
8 копии

На 19 и 20 февруари во Скопје ќе се одржи четвртата средба на Заедничката мултидисциплинарна комисија на Македонија и Бугарија за историски и образовни ...
| | веќе видена | слични

Како што инфомираат од Комисијата, на средбата е предвидено да продолжат дискусиите по точките од минатата средба кои се однесуваат на одбележување на јубилеи ...
| | веќе видена | слични

Она што е симптоматично во новата серија најавувана како семејна сага, која почна да се емитува на Канал 5, е дека дејството се одвива во историски период од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Борбата против криминалот, високата корупција мора да продолжи и ние навистина конечно мораме да имаме решение, со кое сите ресурси ќе бидат ставени во ...
сите 505 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ објави список од 25 лица вработени во СЈО по линии на непотизам. Обвинителот Гаврил Бубевски во СЈО си ги вработил братучедите Ефимија и Љупчо ...
сите 389 | | | веќе видена

Македонија чекаше и не дочека Турција да ја победи Финска, што ќе значеше пласман на нашите одбојкари во осминафиналето од Европското првенство. Турција загуби ...
сите 343 | | | веќе видена

Катица Јанева која до неодамна беше на чело на институцијата која требаше да гони функционери за висока корупција останува во Шутка. Ова станува јасно од ...
сите 178 | | | веќе видена

Жените родени во овој знак можат да заведат кој и да посакаат, додека мажите важат за најснаодливи во кревет. Се разбира, станува збор за Биковите, кои општо ...
сите 156 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Библиотеката „Григор Прличев“ се сели во новите простории

Од:
До кого (е-маил):
Порака: