Софија воведува целосна забрана на коњските коли низ градот

5 копии

Властите на бугарскиот главен град Софија ќе го забранат возењето со коњски коли по градските улици во пресрет на бугарското претседавање со Европската унија. - Коњските коли се опасност на патот, го валкаат градот и се забранети во сите главни градови во Европа, освен таму каде се користат во туристички цели, изјави Симеон Славчев, член на Советот на градот Софија. Во Софија и сега е забрането возење на коњски коли низ центарот на градот, но е дозволено само во приградските населби, но оваа забрана не се почитува многу и често се случува запрегите да се видат низ центаралните делови. Славчев вели дека во рамките на новите мерки, ќе се запленуваат како колите така и коњите. (МИА)
| | веќе видена | слични
3 копии

Би-Би-Си ја прогласи Атина за еден од најгостопримливите градови во Европа. Причината е комбинацијата на топлата, сончева клима, како и кафулињата и ноќниот живот воопшто.„Атина е многу вревлив град. Кафулињата и баровите се полни со луѓе кои одлично се забавуваат. Кога се движите меѓу туристите низ Плака секогаш мислите дека сте на летен одмор“, вели Кристи Маника, од блогот „Travel Passionate“, за британската телевизија.„Да се возите низ град во кој од секој агол се гледа Акрополот е волшебно искуство. Секој свиок потсетува на минатото на овој град“, додава туристичкиот водич Мина Агнос.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 384 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Софија воведува целосна забрана на коњските коли низ градот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: