Иран забрани употреба на странски социјални мрежи во училиштата

3 копии

Иранското Министерство за образование забрани употреба на странски социјални мрежи во училиштата.Според локалните медиуми, училиштата за комуникација може да користат само „домашни социјални мрежи“.Во Иран најпопуларна социјална мрежа е Телеграм. Лани таа апликација имала 40 милиони корисници од Исламската Република. Фејсбук и Твитер се блокирани во Иран, но може да им се пристапи преку Ви-Пи-Ен или „виртуелна приватна мрежа“.
| | веќе видена | слични

Значи, во овој случај вака изгледаат социјалните мрежи: *Сладострастие е Тиндер *завист е Фејсбук *дрчност е Линкедин *мрзеливост е Нетфликс *алчност е Јелп *гнев е Твитер *гордост е Инстаграм
| | веќе видена | слични

Фејсбук поради објавување верзии на апликација за деца, критикуван и со порака " држи подалеку" Минатата година Хант го критикуваше Фејсбук поради објавување врезија на апликација за деца и ѝ порачал на компанијата да се "држи подалеку" од неговите деца. Ако компанијата на социјалните мрежи не направи да ги заштити децата, британската влада ќе донесе нови закони кои се однесуваат на нив. Во острото писмо упатено на Фејсбук, Гугл, Снепчат и Твитер и други компании на социјални мрежи, Џереми Хант порачал дека неуспехот да се сопре деца да користат социјални мрежи и изложување деца на "опасни емоционални последици' нивното користење - е "неприфатливо" и "неодговорно", пренесува АП. Министерот за здравје во Обединетото Кралство нагласил дека е многу загрижен поради недостаток на мерки на предистожност со кои се утврдува возраста на корисникот, додавајќи дека илијадници од нив го кршат правилото на старосната граница. Тој им дал рок од една недела на компаниите да преземат мерки со што ќе се запре користење на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пејачката Дани Димитровска на социјалните мрежи објави фотографија, пред настап и се пофали дека многу убава на дечко и Весел. Пред да излезе, таа ја објавила фотографијата која ја направил Весел и кој и дал пофални коментари за нејзиниот изглед. Фотографијата, пејачката ја постирала со краток опис: Он: Чек, чек, дој до дневна да те видам Јас: Ама каснам бе, али ај (со превртување очи, со све) Он: Убава си, дај да те сликнам.. Ете ја насмевката после убава си Наравоучение: Слушајте си го партнерот, знае да каже и фини ствари а не само – немој да ме сликаш, не ставај по социјални мрежи, не одам таму земи си другарка етц… П.с. Да, спиев со наочариве Комплименти доби и од фановите кои ја пофалија за нејзиниот изглед. Дани Весел се подолго време во љубовна врска.Тој е поранешен кошаркар,а сега држи познато кафуле в населбата Аеродром. Јас: Отидов, иам настап.. Он: Чек, чек, дој до дневна да те видам Јас: Ама каснам бе, али ај (со превртување очи, со све) Он: Убава си, дај да те сликнам.. Ете ја насмевката после ...
| | веќе видена | слични

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Мустафа ...
сите 239 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иран забрани употреба на странски социјални мрежи во училиштата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: