Би-Би-Си: Балканскиот Галапагос е под закана, Охридското Езеро може да пресуши!

Заканата од уништување на Охридското Езеро со претерана урбанизација, се најде на страниците на јулското издание на едно од најчитаните печатени списанија за див свет „Би-Би-Си вајлдлајф магазин“ (BBC Wildlife Magazine), пренесува „Мета“. – Балканскиот Галапагос е под закана. Дом на уникатни видови риби и полжави, Охридското Езеро може да пресуши доколку се гради во неговото Студенчишко блато – пишува во списанието. Охридското Езеро е најстарото природно езеро во Европа и едно од најстарите природни езера во светот. Најголемата просечна длабочина му изнесува 155 метри, поради што е најдлабоко во Европа и 14 најдлабоко езеро во светот. Со повеќе од 200 ендемични видови што живеат во неговите води, Охридското Езеро е најважниот езерски еко-систем на европскиот континент. И можеби токму поради овој податок, едно од наjрелевантните списанија за див свет, во своето јулско издание, објави статија за заканата од уништување на Охридското Езеро. Списанието за див свет на „Би-Би-Си“ се печати од 1963 година и оттогаш ...
| | веќе видена | слични

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Би-Би-Си: Балканскиот Галапагос е под закана, Охридското Езеро може да пресуши!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: