Балканските нации ја разгледуваат можноста за создавање регионален центар за борба против тероризмот

Регионалниот центар ќе помогне да се координираат разузнавачките и антитерористичките активности на безбедносните служби. Српската Специјална антитерористичка единица (САЈ) вообичаено тренира во добро опремениот образовен центар во Батајница, во близина на Белград. [AФП] Балканските земји ја разгледуваат можноста за создавање регионален центар за борба против тероризмот со цел поефикасно справување со терористичките закани создадени со регрутирањето и радикализацијата на џихадистичките борци кои се приклучуваат на борбите во Ирак, Сирија и другите невралгични точки, велат експертите. Македонскиот претседател Ѓорге Иванов предложи создавање еден таков центар за време на своето обраќање во Советот за безбедност на ОН минатиот месец. Иванов рече дека е потребен центар за координирање на разузнавачките податоци за терористичките групи - нивните мрежи, локации, капацитети и цели - и координирање на работата на полицијата и безбедносните служби. „Неопходно е да ги зацврстиме институциите во сите држави од Западен ...
| | веќе видена | слични

Експертите за безбедност велат дека законските санкции и ефиканската размена на информации за осомничените имаат влијание врз напорите за регрутирање џихадистички борци. Полицијата во Босна и Херцеговина уапси маж осомничен за регрутирање исламски борци за учество во конфликтот во Сирија и Ирак. [AФП] Балканските државјани кои ѝ се приклучија на Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ) во Сирија и Ирак почнуваат да се враќаат дома како резултат на законските мерки и зголемената соработка меѓу агенциите за безбедност во регионот во идентификувањето на мрежите за регрутација на ИСИЛ. „Има поголемо враќање на лицата кои беа на фронтовите поради сѐ поинтензивната кампања против [ИСИЛ]“, изјави за SETimes Тони Јакимовски, национален координатор на Македонија за борба против тероризмот. Нашата цел е да се намали интензитетот на нивното приклучување на конфликтите. Радикализацијата е многу важен елемент. Ако успееме да ја намалиме, ќе го намалиме и тој тренд.“ За време на посетата на Балканот во октомври, Роберт ...
| | веќе видена | слични

ЕУ ја пофали посетата на албанскиот премиер Еди Рама на Белград како пресвртница во односите меѓу двете земји. Aлбанскиот премиер Еди Рама (лево) стана првиот албански шеф на владата што ја посети Србија во последниве 68 години. [Никола Барбутов/SETimes] Состанокот на премиерите на Албанија и Србија, Еди Рама и Александар Вучиќ, во Белград на 10-ти ноември беше најпрво обележан со тензија, но резултираше со согласност дека двете страни треба да го остават минатото зад себе и да соработуваат во иднина, велат експертите. Рама е првиот албански премиер што ја посети Србија во последниве 68 години. Двата шефови на владите се обидоа да ја истакнат взаемната соработка како долготраен интерес за нивните земји, по вжештената вербална препирка на заедничката прес-конференција. Препирката започна кога Рама рече дека независноста на Косово е реалност која Србија треба да ја прифати, додека Вучиќ одговори дека Косово е дел од Србија. Но, по вербалната препирка двата премиери се обидоа да осигурат намалување на тензиите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 287 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 289 | | | веќе видена

Во моментов не постојат официјални информации дали полицијата има сознанија дека Груевски е во земјата, штом потрагата ја започна пред неговиот дом. Единствено ...
сите 217 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 86 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 271 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 59 | | | веќе видена

Избеганиот Никола Груевски е во Унгарија каде што побара азил, а таму стигнал преку Црна Гора. Територијата на Црна Гора ја напуштил истиот ден преку ...
сите 208 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, денеска одржа прес-конференција заедно со заедно со министерот за финансии Драган Тевдовски, на која ги презентираа главните аспекти на ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Балканските нации ја разгледуваат можноста за создавање регионален центар за борба против тероризмот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: