После три години Надал повторно број 1 на АТП ранг листата

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал од денеска повторно е најдобар светски тенисер откако успеа да го мине Енди Мареј на врвот на АТП листата. Надал на Мастерсот во Синсинати, беше елиминиран во четирифиналето, но сепак освои доволно поени за да биде тенисер број 1. Тој последен пат на оваа позиција беше на 6.јули 2014 година.Во 2017. година Надал има скор од 49. победи и 9. порази и ова за него е 141. недела на врвот на АТП листата. Победникот на Мастерсот во Синсинати Григор Димитров се проби на деветтото место, а во ТОП 10 скок има и Александер Зверев, кој е сега шести. Пад забележаа ланскиот победник на Синсинати Марин Чилиќ и Кеи Нишикори. Ранг листа на тенисерите од ТОП 10: 1. Рафаел Надал 7.645 2. Ендио Мареј 7.150 3. Рожер Федерер 7.145 4. Стан Вавринка 5.690 5. Новак Ѓоковиќ 5.325 6. Александер Зверев 4.470 7. Марин Чилиќ 4.155 8. Доминик Тием 4.030 9. Григор Димитров 3.710 10. Кеи Нишикори 3.195
| | веќе видена | слични
6 копии

На лидерската позиција остана Рафаел Надал со 7.645 поени, пред Енди Мареј (7.150 поени) и Роџер Федерер (7.145 поени). Во ТОП 10 уште се и: Стен Вавринка (5.690), Новак Ѓоковиќ (5.325), Александер Зверев (4.470), Марин Чилиќ (4.155), Доминик Тим (4.030), Григор Димитров (3.710) и Кеи Нишикори (3.195). Од македонските тенисери најдобар пласман бележеи Томислав Јотовски кој е на 584.место со 51 поен што значи пад од пет места во однос на минатонеделното рангирање. Горазд Србљак е 1.193-ти (6 поени), Димитар Грабул е на 1.553 (2 поени), а Бесир Дургути на 1.951.место (1 поен). 
| | веќе видена | слични

Француската тениска федерација донела одлука на Рафел Надал да му подигне статуа пред комплексот на „Ролан Гарос“. Тој е десеткратен победник на францускиот грен-слем. Претседателот на Француската тениска федерација, Бернард Гудичели ја информирал јавноста дека во целиот процес е вклучен и самиот, Рафаел Надал со кого успеале да ја изберат статуата и сликата по која ќе се изработи уметничкото дело. „Заедно со Надал успеавме да ја избереме статуата и сликата што подоцна ќе биде претставена пред јавноста. Потоа, следи конкурсот, на кој ќе биде избран најдобриот уметник кој ќе го изработи уметничкото дело и потоа, ќе ја поставиме пред влезот на „Филип Шатриe“ изјавил претседателот на Француската тениска федерација, Бернард Гудичели.
| | веќе видена | слични

Во понеделник, Германецот ќе биде четврти носител на УС опен со реални шанси за прва гренд слем титула, откако 20-годишниот Зверев посочува дека е подготвен да стави крај на доминацијата на големата петорка, Роџер Федерер, Рафаел Надал, Новак Ѓоковиќ, Енди Мареј и Стен Вавринка, тенисерите кои освоија 52 од последните 57 гренд слем круни. „Летото досега беше доста позитивно. Победив доста топ 10 тенисери и големи легенди во тешки мечеви. Но, ќе видиме како ќе заврши на УС опен“, вели Зверев. Со поранешниот светски број 1, Хуан Карлос Фереро како тренер, Зверев излезе од сенката на постариот брат Миша и ако се стават на страна Федерер и Надал, е човек со најголеми шанси на Флешинг Медоуз. „Никогаш не сум се чувствувал подобро пред гренд слем. Се надевам дека тоа ќе го покажам на теренот“, вели Зверев.
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал од денеска повторно е најдобар тенисер на светот според рангирањето на АТП. Ова за Шпанецот е четврто враќање на врвот и се должи на отсуството на повредениот Мареј кој остана втор со само пет поена пред Федерер. Двајцата инаку зад Надал заостануваат околу 500 бода што е достижно на само еден турнир. Кај девојките Катерина Плишкова остана број 1, но само пет бода пред Симона Халеп. Трета е Мугуруза, а нашата Ѓорчевска остана 211.
| | веќе видена | слични
2 копии

Шпанскиот тенисер Рафаел Надл, повтороно е светски тениски рекет број еден, прв пат по 2014 година. Тој на мастерсот во Синсинати стигна до четвртфиналето, каде беше елиминиран од Австралиецот Ник Кирјос, но тоа му беше доволно повторно да биде број еден. Сепк, за се задржи на ова место ќе му биде потребно да стигне што подалеку на последниот грен слем турнир, САД Опен, бидејќи неговите конкуренти Британецот Енси Мареј и Швајцарецот Роже федерер заостануваат само 500 односоно 505 бода. Во Њујорк отворени ќе бидат многу сценаријам, а најмалку реално њ после турнирот на првото место да стигне Енди Мареј, бидејќи потребно е да ја освои титулата. Од друга страна, двобојот Надал – Федерер носи сложена калкулација. Доколку ја осови титулата Надал, сигурно ќе остане на првото место. Доколку Надал испадне во четвртфиналето, потребно е Федерер да дојде до полуфиналето, а за Мареј услов е финале. Ако Шпанецот испадне во полуфиналето, Федерер мора да дојде до финале, а Мареј да го освои САД Опен. На крај, ако Надал ...
| | веќе видена | слични

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал, по цели три години повторно го презеде водството во рангирањето на АТП. Тој на листата објавена денеска, го помина Енди Мареј. Ваквиот расплет беше очекуван откако Шкотланѓанецот си замина од турнирот во Синсинати. Така Мареј, до следниот турнир на „USOpen“ ќе биде втор, бидејќи има предност од пет бода пред Федерер. Варвинка и Ѓоковиќ, кои нема да играат до крајот на годината, ги задржаа четвртата и петтата позиција.
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал се врати на врвот на АТП ранг листата по пауза од три години. Со 7,645 бода, Шпанецот ја презеде лидерската позиција од Енди Мареј, кој ги пропушти турнирите во Монтреал и во Синсинати, и ја започна 141 недела во кариерата како најдобар светски тенисер. Британецот сега е втор со 7,150 бода додека Федерер, Вавринка и Ѓоковиќ останаа од третото до петтото место. Александар Зверев и Марин Чилиќ ги заменија позициите, па Германецот е шести, а Хрватот седми. Австриецот Доминик Тим е осми, Димитров, по триумфот во Синсинати, се искачи на деветтата позиција, топ 10 завршува со Кеи Нишикори. Каролина Плишкова го „преживеа“ Синсинати и ја започна шестата недела како водечка на ВТА листата. Чешката тенисерка опстана на првото место благодарение на триумфот на Гарбине Мугуруза над Симона Халеп на Мастерсот во Синсинати. Шпанката напредуваше до третото место, меѓу првите 10 кај дамите се Елина Свитолина, Каролина Возњацки, Анџелик Кербер, Џоана Конта, Светлана Кузнецова, Венус Вилијамс и Агнешка Радванска. ...
| | веќе видена | слични

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 153 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

Српскиот фудбалер Душко Тошиќ го прослави 34 роденден во Кина заедно сопругата Јелена Карлеуша и нивните две ќерки, Ника и Атина. Во 2008 година, кога Тошиќ ...
сите 209 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

После три години Надал повторно број 1 на АТП ранг листата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: