Лавров: не смее да се повторува либиското сценарио

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека повторувањето на либиското сценарио во Сирија, Јемен или Бахреин би било „многу опасно“ „Обидите за повторување на либиското сценарио во други земји се многу опасни , без оглед дали се работи за Сирија, Јемен или Бахреин“, вели шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров и додаде дека ситуацијата е крајно турбулентна и потребно е да се заземе крајно одговорен пристап. Лавров исто така рече дека западната контакт група за Либија, која е вклучена во разговорите со сите вооружени сили во Либија, „е нелегална“ според меѓународното право. Што се однесува на Сирија, лавров истакна дека Русија е „многу загрижена поради тоа што процесот на помирување, на покренување на дијалог“ е забавен од намерата на некои учесници во тој процес да привлечат странски сили во земјата, кои би ги поддржале.
| | веќе видена | слични

Алмати - Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, предупреди на можна странска интервенција и во Сирија и ја повика сириската опозиција да не го повторува „либиското сценарио“, пренесоа руските медиуми. „Многу сме растревожени ...од намерата на некои учесници во овој процес да привлечат странски сили што ќе ги поддржат нивните активности во Сирија“, изјави Лавров. Русија се надева дека „либиското сценарио со мешањето на странските актери во ситуацијата, вклучувајќи и преку сила, нема да се повтори во Сирија“.
| | веќе видена | слични

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој условува стабилно, суво и невообичаено топло време со високи ...
сите 205 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 175 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата која се случи на 13. февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават ...
сите 268 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 165 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 277 | | | веќе видена

Пратеникот Артан Груби и близок соработник на лидерот на ДУИ Али Ахмети, отворено ќе лобира Никола Димитров да биде консензуалниот кандидат на неговата партија ...
сите 193 | | | веќе видена

Доналд Трамп го обвини популарното комично шоу „Сабота вечер во живо“ дека е платено да ги напаѓа само републиканците и повика на одмазда и истрага откако уште ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лавров: не смее да се повторува либиското сценарио

Од:
До кого (е-маил):
Порака: