Без критички театар нема балканска реалност

Интервју Бранко Брезовец, режисер По речиси четири години од последното гостување на хрватскиот режисер Бранко Брезовец, новата премиера „Антица“ на македонскиот писател Ристо Крле, по врвните критики, неодамна се најде и пред странски селектори, кои во ова остварување видоа голем потенцијал за европски успех. За Гордана Внук, една од селекторите, претставата на Брезовец претставува балканска приказна за малите народи која никогаш нема да престане, па како таква во неа преовладува емоционалноста и вечната борба за идентитет. По повеќе од дваесет години на македонската сцена, Брезовец коментира за своите искуства, за театарот во Македонија и за она што се нарекува балканска театарска реалност. Последната претстава, според критичарите и реакциите на публиката, освен многуте пофалби, е определена и како еден храбар проект кој ги обработува вечните теми за тешката историја на македонскиот народ, вметнувајќи моментално актуелни елементи. Може ли тие да се протолкуваат како провокација? - Би било ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис вели дека референдумот на 30 септември е најважното гласање во историјата на македонската нација и дека треба да ...
сите 171 | | | веќе видена

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 158 | | | веќе видена

Претерувањето е дел од нашиот менталитет. Па така, што би рекол мојот пријател Велија, деновиве се претера и со емитувањето изјави на познати јавни личности, ...
сите 111 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 119 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 203 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 12 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Без критички театар нема балканска реалност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: