Ибра: “Ќе го минеме и Јувентус“

Златан Ибрахимовиќ, кој беше еден од стрелците за Милан во синоќешната победа над Каљари од 0-2, со која росоњерите привремено го запоседнаа врвот на табелата во Серија А, смета дека на крајот Милан ќе ја мине Старата Дама. “Среќен Божиќ на сите фанови на Милан“ – изјавил 30 годишниот Швеѓанец за официјалната интернет страница на клубот и додал: “Ќе видиме што ќе се случи на натпреварот помеѓу Удинезе и Јувентус, но ние нашата задача ја завршивме. Сега имаме подолга пауза и ќе имаме време да направиме анализа на досегашните резултати...“ “Ние сме посилна екипа, ако играме како што знаеме и ако не направиме некој кикс, само небото е граница за нас“ – вели Ибрахимовиќ. Инаку, следниот натпревар Милан го игра на 8. јануари во Бергамо, кога гостува на екипата на Аталанта.
| | веќе видена | слични

Удинезе и Јувентус одиграа без голови во дербито на Серие А и со тоа му дозволија на Милан Новата година да ја дочека на врвот на табелата. Пред дербито помеѓу Удинезе и Јувентус јасно беше дека успешната серија на една од екипите ќе го доживее крај. Јувентус немаше пораз воопшто сезонава, додека Удинезе во сите седум настапи дома стигна до победа. На крајот „старата дама“ е таа која успеа да ја сочува својата низа без пораз, додека „зебрите“ за прв пат оваа сезона ремизираа на својот „Фриули“. Во тврд натпревар во кој и двете екипи повеќе мислеа на одбраната на својот гол мируваа мрежите, па така конечните 0:0 најмногу му одговараат на Милан, кој ќе ја дочека Нова година како лидер. „Росонерите“ имаат 34 бодови, исто колку и Јувентус, но со подобра гол-разлика. Удинезе е трет со 30 бодови, позиција која може да му ја преземе Лацио со победа над Киево.
| | веќе видена | слични
2 копии

После победата над Каљари со 2:0 во 16 коло на Серија А, Милан повторно е на врвот на табелата. „Ќе видиме што ќе се случи на останатите натпревари, сега одиме на пауза и се надевам дека и наредната година ќе продолжиме со добрата игра“. „Мораме да се концентрираме само на себе и да играме најдобро што знаеме. Најсилен тим сме, само небото е граница за нас“ - изјави Златан Ибрахимовиќ.
| | веќе видена | слични

Тимот на Милан славеше со 2-0 на гостувањето кај Каљари во натпревар од 1. коло на Серија А. Росоњерите стигнаа до успехот со автоголот на Франческо Писано во 4. минута од средбата како и со погодок на Златан Ибрахимовиќ во 60. минута. За Ибра ова беше натпревар број 200 во Италија и негов 105. постигнат погодок, покрај во тимот на Милан, Златан Ибрахимовиќ претходно играше и за Јувентус и за Интер. Со оваа победа Милан повторно се искачи на врвот од табелата во Серија А, барем до денешното дерби помеѓу Удинезе и Јувентус. Во текот на целиот натпревар Росоњерите го диктираа темпото на игра, а покрај двата постигнати погодоци имаа неколку извонредни прилики и за поубедлива победа. Сепак Милан стигна до значајни 3 поени кои му беа доволни да се искачи на врвот на табелата. Каљари пак се наоѓа на 13. место со 18 освоени поени но со негативен тренд од три натпревари во низа без победа.
| | веќе видена | слични

Со синоќешната победа над Каљари, шампионот на Италија ја зазема првата позиција на табелата во Серија А со 34 бода од 16 одиграни кола. Шведскиот напаѓача од редовите на "росонерите" е убеден дека Милан до крајот на сезоната ќе успее да остане на првата позиција пред тимот на Јувентус и така да ја одбрани титулата. "Она што беше до нас заврши. Ние победивме и сега чекаме да видиме што ќе се случи вечерва. Без разлика на се Милан размислува само на себе. Свесни сме колку можеме, колку не се случи нешто непланирано, слободно можам да кажам дека за овој тим само небото е граница" изјави Ибра. Есенскиот дел од сезоната заврши за Милан, а прдолжението е закажано за 8-ми јунуари кога 'росонерите' патуваат во Бергамо на гостување кај Аталанта.
| | веќе видена | слични

Во натпреварите од одложеното 1-во коло од италијанската Серија А, Милан го победи Калјари со 2:0, а стрелци на головите повторно беа Ибрахимовиќ и Ночерино. „Росонерите“ славеа со 2:0 над Калјари и привремено повторно се искачија на врвот на табелата, а интересно е тоа што повторно како и на претходните три натпревари стрелци на головите беа Ибрахимовиќ и Ночерино. Милан уште во 4-та минута дојде во водство, кога Робињо го мина голманот Агаци, нафрли, а топката во голот ја смести Ночерино со помош на одбранбениот играч на Калјари Писно. Со својот 11-ти погодок во првенството Златан Ибрахимовиќ го постави конечниот резултат во 60-та минута. szólj hozzá: MIL Во дербито на Тоскана, Сиена и Фиорентина одиграа без голови 0:0.
| | веќе видена | слични

Останато

Премногу лажни вести и манифестација на крајна неодговорност кон интересите на државата, граѓаните и иднината од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Невистините што ...
сите 157 | | | веќе видена

„Јас го извадив пиштолот и кажав – полиција, за да не пристапуваат кон личноста која ја заштитувам“, рече директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) Сашо ...
сите 209 | | | веќе видена

„За мене е неверојатно што сум тука. Имам 80 години и уште продолжувам да работам. За мене е важна работата, со неа живеам во многу животи”, рече филмската ...
сите 97 | | | веќе видена

Како што пишуваат италијанските медиуми првиот човек на Јувентус Андреа Ањели знае која ќе биде следната ѕвезда која ќе пристигне во Торино. Познато е дека ...
сите 242 | | | веќе видена

Форумот за демократска Македонија оствари средба со Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, Вицепремиерот за европски прашања, Бујар ...
сите 38 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ибра: “Ќе го минеме и Јувентус“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: