Зголемен ризикот за пад на американскиот рејтинг

Ризикот за снижување на американскиот кредитен рејтинг од ААА во наредните три месеци значително е зголемен, дури и во случај конгресмените да постигнат договор до крајот на месецот за кревање на лимитот за задолжување. Ова денеска го соопшти претседателот на одборот за рејтинг на агенцијата „Стандард и Пурс“, Џон Џамберс. „Сега е вистински момент Белата куќа да постигне договор и да се постигне веродостоен договор за буџетот со цел да се решат долгорочните должнички проблеми“, изјави Чемперс. Тој предупреди дека доколку постигнатиот договор не биде амбициозен, кредитниот рејтинг на Соединетите Американски Држави (САД) ќе биде намален. „Стандард и Пурс“ во април ја променија прогнозата за кредитниот на негативна, што најчесто сигнализира дека ќе уследи намалување на рејтингот за 12 до 18 месеци. Агенцијата „Мудис“ исто така објави дека ја разгледува можност за намалување на рејтингот, поради зголемување на ризикот дека американското министерство за финансии во август нема да може да ги сервисира обврските, ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама вчера ги суспендира преговорите за долгот што се водат меѓу демократите и републиканците, за да им даде шанса на конгресните лидери да ги одблокираат разговорите за намалување на дефицитот и за избегнување на банкротот Според Си-ен-ен, Обама им нагласил на конгресните лидери најдоцна до денеска да постигнат напредок кон некаков договор за постигнување на лимитот на државниот дефицит. Доколку не биде постигнат договор, се очекува претседателот да свика уште една средба во текот на викендот. Претставник на демократите изјавил дека Обама се противи на краткорочен договор и дека и понатаму сака план за намалување на федералниот дефицит за четири трилиони долари. Претставници на администрацијата на Обама предупредуваат дека неуспехот за подигнување на лимитот за долгот, кој сега изнесува 14,3 трилиони долари, ќе предизвика делумен банкрот. Доколку Вашингтон, наведува Си-ен-ен, нема пари да ги плати своите сметки, тогаш каматните стапки ќе доживеат остро зголемување, а ...
| | веќе видена | слични

Во острата дебата околу подигањето на максималната граница на државно задолжување на САД решение и натаму не е на повидок. Американскиот претседател Барак Обама предупреди дека времето за постигнување компромис станува се‘ пократко. Претходно, тој ги повика лидерите на демократите и републиканците да најдат заеднички јазик околу начините за намалување на државните долгови. Тие треба уште во текот на денешниот ден (16.07) да сигнализираат дали се подготвени на компромис и спогодба. Со цел намалување на државниот дефицит, опозициските републиканци го условуваат подигањето на максималната граница на државно задолжување со кратења на социјалните издатоци. За разлика од нив, пак, Обама и неговите демократи бараат зголемување на даноците за богатите. Доколку преговорите меѓу двете страни завршат со неуспех, САД најрано на 2. август не би биле во состојба да ги плаќаат своите долгови. Моментално границата на задолжување изнесува 14.2 илјади милијарди долари и таа е веќе одамна надмината. Автор: ТТ/дв
| | веќе видена | слични

„Дојде времето за носење одлуки“, порачува Обама. Американскиот претседател бара „конкретен проект“, со цел преговорите меѓу двете политички сили во САД да излезат од ќор-сокак. Според учесници во разговорите, за денеска не е закажана нова средба. Претседателот им дал на преговарачите рок од 36 часа, во кои тие би требало уште еднаш да ги преиспитаат своите позиции. Обама најави прес-конференција во текот на денот, а можно е новата рунда разговори да се одржи викендов. Американскиот претседател, кој се кандидира за втор мандат, претходно ја отфрли идејата за привремено подигање на границата за задолжување. Тоа би значело дека идната година САД повторно би се нашле во истата ситуација како сега. „Никогаш нема да потпишам краткорочни решенија“, категоричен е Обама. Во американскиот Конгрес веќе со месеци се води жестока дебата околу подигањето на максималната граница на задолжување, што моментално изнесува 14,3 илјади милијарди долари. Таа сума беше надмината уште кон средината на мај, но владата успеа со ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама уште еднаш изјави дека треба да се најде компромис меѓу демократите и републиканците за зголемување на лимитот за јавниот долг и намалувањето на буџетскиот дефицит, предупредувајќи дека „времето истекува". На крајот на фискалната 2011 година буџетскиот дефицит на САД, според прогнозите, е проектиран да изнесува за околу 1,5 трилиони долари. На 16-ти мај, САД го надминаа уште еднаш лимитот определен од Конгресот за минатата година на 14,3 трилиони долари. Стравувањата кај администрацијата последните седмици се дека остануваат уште само две седмици за да се избегне банкротот што може да се случи по 2 август доколку Конгресот не гласа за зголемување на лимитот. Белата куќа предлага да се зголеми горната граница до 2,4 трилиони долари. Повеќето членови на Конгресот, пред сé републиканците, одбиваат да се разгледа зголемувањето на лимитот, велејќи дека администрацијата треба да обезбеди и план за намалување на трошоците за јавната администрација. Администрацијата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Зголемените стравувања дека договорот помеѓу американскиот претседател Барак Обама и републиканците, околу тоа под кои услови да се озакони лимитот за задолжување на земјата, нема да биде постигнат ја зголемува загриженоста за тешките последици доколку тоа се случи. Крајниот рок до кој треба да се донесе одлуката истекува на втори август. Доколку не се постигне договор, владата во Вашингтон нема да биде во состојба да ги подмири своите обврски, што подразбира автоматско намалување на недопирливиот кредитен рејтинг и нов шок за кревката светска економија. Во тој случај “сосема е очигледна“ репризата од 2008 година, предупредил Бен Бернанке, претседател на американските Федерални резерви, што во тамошниот систем е пандан на централна банка. Стравот и загриженоста надвор од Америка најдобро се одразува во Кина каде што околу две милијарди долари се вложени во американски должнички хартии од вредност кои ги издава владата на Обама за да го финансира својот буџетски дефицит, кој годинава изнесува околу 1,6 ...
| | веќе видена | слични

Меѓународната агенција за кредитен рејтинг „Мудис“ соопшти дека би можела да го намали рејтингот ААА на САД, поради сé поголемата веројатност земјата да банкротира поради долговите Обама повторно на буџетски маки Агенцијата предупредила на можноста САД да не успеат навреме да го зголемат лимитот за долгот за да избегне банкротирање. Според „Мудис“, иако таквата можност е мала, сепак не смее да се игнорира. Предупредувањето на агенцијата следува по неуспешните преговори меѓу републиканците и демократите за ограничување на долгот. Директорот на федералните резерви Бен Бернанки нагласил дека евентуалниот банкрот ќе предизвика голема криза. Зборувајќи пред американскиот Конгрес, Бернанки предупредил дека банкротот ќе предизвика шокови низ целиот финансиски систем. Тензичните преговори требаше вчера да продолжат. На претседателот Барак Обама му е потребна поддршката од Претставничкиот дом на Конгресот, каде што републиканците имаат мнозинство, и од Сенатот, за да го потпише договорот за затворање на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 387 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 156 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зголемен ризикот за пад на американскиот рејтинг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: