Реал Мадрид се пласира во полуфиналето на Евролигата

Истанбул, 28.април 2017 (МИА) - Кошаркарите на Реал Мадрид се третата екипа која избори пласман на завршниот турнир од кошаркарската Евролига. Тие вечерва во натпреварот број 4 ја постигнаа третата победа над Дарушафака и ја добија четвртфиналната серија со 3-1 во победи. Реал славеше со 89:78 и ова беше втора гостинска победа. "Кралскиот клуб" ги доби првите три четвртини и по 30 минути имаше 14 поени предност (72:58) што беше решавачко за триумф.Најефикасен на дуелот беше играчот на Дарушафака Бред Ванамејкер со 25 поени, додека кај Реал Мадрид Серхио Љуљ постигна 17. Вечерва во тек е уште еден натпревар во Истанбул Анадолу Ефес е домаќин на Олимпијакос, а водство од 2-1 во победи има Анадолу Ефес. Реал Мадрид во полуфиналето ќе игра против Фенербахче, додека ЦСКА Москва за ривал ќе го има подобриот од пресметката меѓу Анадолу Ефес и Олимпијакос. Завршниот турнир ќе се игра од 19 до 21.мај во Истанбул. мн/20:51
| | веќе видена | слични

Се наближува и главниот настан во Евролигата, финалниот турнир кој во периодот од 19 до 21 мај ќе биде реализиран во Истанбул.. И согласно со тоа, од евролигашкото раководство ги прави последните подготовки за тие три дена поминат во најголема можна регуларност. Во оваа прилика Евролига се реши и одреди осум судии кои ќе ја делат правдата на „Фајнал-форот". И изненадувачки на листата го нема името на еден од најдобрите европски и светски судии, Илија Белошевиќ. Неофицијално Србинот „плаќа" за грешката која ја направи на третиот меч од четвртфиналната серија во која играа ЦСКА и Басконија (не досуди прекршок над Ларкин). На теренот во „Синан Ерден" домот во Истанбул ќе се појават неговиот сонародник Миливоје Јовчиќ, како и Дани Ерзуело (Шпанија), Дамир Јавор (Словенија), Олегс Латишевс (Летонија), Роберт Лотермозер (Германија), Фернандо Роча (Португалија), Борис Рижик (Украина) и „задолжителниот" Луиџи Ламоника од Италија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Српскиот кошаркар и член на истанбулски Фенербахче, Богдан Богдановиќ е прогласен за најкорисен играч „МВП“ во Евролигата за месец април. Богдановиќ беше еден од најдобрите поединци во екипата на Фенербахче во четврт финалната серија од плејофот против Панатинаикос која трската екипа ја доби со убедливо 3-0 во победи и обезбеди пласман на завршниот „фајнало-фор“ турнир во Истанбул. Богдановиќ во мечевите против Панатинаикос имаше просек од 18,3 поени, 6,5 скока, 3,8 асистенции, 1,8 украдени топки и една блокада, што беше повеќе од доволно да го понесе признанието „МВП“. Следниот предизвик за него и за македонскиот интернационалец Перо Антиќ кој исто така е дел од Фенербахче ќе биде завршницата на Евролигата која ќе се одржува во Истанбул, а во која Фенербахче за противник ќе го има Реал Мадрид. Во вториот полуфинален меч ќе играат актуелниот европски првак ЦСКА Москва и Олимпијакос.
| | веќе видена | слични
2 копии

По одличните игри во четвртфиналните дуели против Панатинаикос, Богдан Богдановиќ сосема заслужено ја доби наградата за најкорисен играч во Евролигата за месец април. Во текот на изминатиот месец, Србинот оствари просек од 18,3 поени, 6,5 скока, 3,8 асистенции, 1,8 украдени топки и една блокада.
| | веќе видена | слични

Кој од овие четири големци на европската кошарка може да биде носителот на трофејот во Евролигата кој ќе се предава во периодот од 19 до 21 мај во Истанбул? Ако се суди според моменталните квоти кај оние водечки европско обложувалници, се чини дека неизвесноста ќе потрае, и тоа до оние финални минути. Или исто онака како што беше пред една година, кога ЦСКА, макар и во екстра период од пет минути, стигна до целта – „црвеноармејците" го подигнаа победничкиот пехар. Како ќе биде оваа година во „Синан Ерден" Арената во Истанбул, кој ќе ја освои Евролигата? Обложувалниците велат дека најголеми шанси има екипата која е во улога на „домаќин", одосно Фенербахче, иако „сино-жолтите" чиј дел е и нашиот Перо Антиќ играат и тренираат на друго место, во „Улкер спорт" Арената која е на другиот крај од Истанбул. Како и да е, за триумф на „Фенер", на едно вложено евро секој од обложувачите кои ќе играат така ќе добијат по 2.8 евра. Тоа е за нијанса „пониско" во однос на ЦСКА. Оние кои ќе се обложат дека актуелниот првак ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кошаркарите на Олимпијакос се последниот полуфиналист оваа сезона во Евролигата. Тие синоќа пред своите навивачи во мајсторката го победија Анадолу Ефес со 87:78 и со 3-2 во победи се изборија за полуфинале. Во решавачкиот дуел Олимпијакос беше подобар во второто полувреме кое го доби со 50:37 што беше решавачко за победата. Најефикасен на дуелот беше Василис Спанулис со 22 поена. Кај Анадолу Ефес шест играчи имаа двоцифрен број поени, а најмногу Чеди Осман 11. Во полуфиналето на 19.мај во Истанбул на „фајнл фор“ ќе играат: Олимпијакос - ЦСКА Москва и Фенербахче - Реал Мадрид.
| | веќе видена | слични

Екипата од Атина ја искористи предноста на домашниот терен и во решавачкиот петти меч од четвртфиналето го совлада турскиот тим Анадолу Ефес со 87-78, па со конечни 3-2 во победи се пласира на заврниот „фајнал-фор“ во Истанбул. Спанулис со 22 поени беше прв играч и на овој натпревар, додека Принтезис придодаде 14 поени за победничкиот тим постигна, а Четин Осман со 11 поени беше прв стрелец кај гостите од Истанбул. Во полуфиналето Олимпијакос за противник ќе го има актуелниот шампион ЦСКА Москва, додека вториот полуфинален пар ќе го сочинуваат Фенербахче и Реал Мадрид. Завршницата, односно на „фајнал-фор“ турнирот во Истанбул, ќе се игра на 19 и 21 мај. 
| | веќе видена | слични
3 копии

Олимпијакос е последниот тим патник на завршниот „фајнал-фор“ турнир во кошаркарската Евролига. Екипата од Атина ја искористи предноста на домашниот терен и во решавачкиот петти меч од четвртфиналето го совлада турскиот тим Анадолу Ефес со 87-78, па со конечни 3-2 во победи се пласира на заврниот „фајнал-фор“ во Истанбул. Спанулис со 22 поени беше прв играч и на овој натпревар, додека Принтезис придодаде 14 поени за победничкиот тим постигна, а Четин Осман со 11 поени беше прв стрелец кај гостите од Истанбул. Во полуфиналето Олимпијакос за противник ќе го има актуелниот шампион ЦСКА Москва, додека вториот полуфинален пар ќе го сочинуваат Фенербахче и Реал Мадрид. Завршницата, односно на „фајнал-фор“ турнирот во Истанбул, ќе се игра на 19 и 21 мај.
| | веќе видена | слични

Во решавачкиот дуел Олимпијакос беше подобар во второто полувреме кое го доби со 50:37 што беше решавачко за победата. Најефикасен на дуелот беше Василис Спанулис со 22 поена. Кај Анадолу Ефес шест играчи имаа двоцифрен број поени, а најмногу Чеди Осман 11. Во полуфиналето на 19.мај во Истанбул на „фајнл фор“ ќе играат: Олимпијакос – ЦСКА Москва и Фенербахче – Реал Мадрид.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 190 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 40 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 207 | | | веќе видена

Душко Тошиќ фудбалерот и сопруг на Јелена Карлеуша, ја изневерувал српската пејачка со манекенката Софија Милошевиќ. Како што пренесуваат српските медиуми, ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реал Мадрид се пласира во полуфиналето на Евролигата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: