А, бевме едно…

Бевме едно. Едно бевме! Буквално. Ама никој не разбра. Знаеш дека те сакав до месечината и назад. Бевме најдобри другари, уште подобри љубовници. Поминавме многу, ептен многу за тоа кратко време. Со мотор, со кола, пијани, здрави, секакви бе секакви. Можевме да загинеме како идиоти затоа што тоа и бевме. Ама Бог не сакаше, па кој би рекол дека не нѝ било судено. Најмногу сакав кога ме носеше дома и тишината која кажуваше повеке од нас. Повеке од 1000 зборови. Ти текнува колку не те сакав пијан? Ти текна оваа вечер знам. Те погледнав во очите додека те молев да си одиш. И во нив ги видов сите слични моменти. Видов се што ме врати назад, сè што бевме некогаш, и ми дојде да плачам. Да плачам и да ти викам на сет глас да си одиш дома и покрај неа да заспиеш. Но, сепак изустив тивко за никој да не разбере како до сега. Јас? Се вратив на местото каде што застанав, го испив црвеното вино што ми остана и заминав. Дома ме чекаа разгорениот камин и уште една чаша црвено вино за да заспијам како ништо да не се случило.
| | веќе видена | слични

Останато

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 159 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 61 | | | веќе видена

Вчера двајцата осомничени за грабежот на бензинската пумпа на Макпетрол во село Велешта, Струшко, извршен на 3 август, се приведени. Надлежниот јавен обвинител ...
сите 131 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 55 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со членовите на Мешовитиот парламентарен комитет, кои што се во ...
сите 137 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 12 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

А, бевме едно…

Од:
До кого (е-маил):
Порака: