Австриецот денес скока од работ на вселената

Феликс Баумгартнер (43) на работ од вселената ќе се искачи со помош на капсула закачена за хелиумски балон кој кога ќе се надува, е поголем од Ајфеловата кула. Тој ќе биде облечен во посебна космонаутска облека на која ќе има поставено неколку камери. Скокот ќе треба да го изведе во висина од 36.576 метри, така што првите пет минути по скокот ќе биде во слободен пад, а падобранот ќе му се отвори дури на 1500 метри височина.Доколку Феликс успее со своето тело да го пробие звучниот ѕид, т.е. да се искачи до брзина поголема од 1.227,6 km/h, тој ќе лета со брзината на испукан куршум.“Во ваквите ситуации морате да бидете 100% психички подготвени и да ја имате апсолутната контрола врз сите ваши движења, а јас сум подготвен за тоа“, изјави Феликс во врска со неговиот скок. Инаку, доколку тој само во еден момент изгуби контрола врз неговото тело и почне да се врти околу својата оска, многу лесно може да се случи да ја изгуби свеста.Качувањето со капсулата ќе трае од 2 до три часа, додека спуштањето не би требало да ...
| | веќе видена | слични

Австрискиот падобранец Феликс Баумгартнер денеска треба да го изведе скокот од работ на вселената, кој вчера беше одложен поради силниот ветер. Целиот свет вчера го очекуваше неверојатниот подвиг на „Бестрашниот Феликс“, кој беше подготвен за скок од висина од 36.576 метри, но вчера не беше можна реализација на мисијата „Ред Бул Стратос“ поради ветрот. Лансирањето првобитно беше закажано за 7 часот по локално време, односно 15 по средноевропско, но неповолните временски услови тоа го одложија за неколку часови. Австриецот конечно се најде во капсулата четири часа подоцна, но реализацијата на мисијата беше одложена поради тоа што ветрот ги направи условите премногу ризични. Цел тим, составен од 200 луѓе, веќе повеќе од пет години работат на проектот „Ред Бул Стратос“, со цел да се стави во сенка досегашниот рекорд за највисок скок кој е изведен. Тој рекорд пред 52 години го постави Џозеф Китинџер, кој е ментор на Баумгартнер во оваа мисија. Главната цел на проектот „Ред Бул Стратос“ проектот е да собере ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Скокот на австрискиот падобранец Феликс Баумгарнтнер од работ на вселената (висина од 36.576) метри) одложен е синоќа непосредно пред планираното лансирање. Цел свет го очекуваше изведувањето на неверојатниот подвиг на „Бестрашниот Феликс“, но после голем број одложувања и впечатокот дека до скокот сепак ќе дојде, на крај целата операција дефинитивно е одложена за 24 часа поради неповолните временски услови. Австриецот, видно разочаран после излегувањето од капсулата најави дека повторно ќе се обиде. - Дојдовме до овој момент, нема шанси сега да се откажеме, рече Баумгартнер. Скокот најверојатно нема да биде изведен ни денеска, затоа што во Розвел во САД, откаде што балоните би требало да полетаат и натаму има силни ветрови. - Бидејќи долго време сум во екстремните потфати, научив стравот да го користам како своја предност, рече претходно Баумгартнер. - Стравот ми стана пријател. Тој ме спречува да одам предалеку над линијата, рече овој авантурист.
| | веќе видена | слични

Обидот на Феликс Баумгартнер да стане прв човек кој скокнал од 36000 метри пропадна поради јакиот ветер во Розвел.Балонот кој требаше да го подигне Австриецот е со големина на стадионот на Реал Мадрид (Сантиаго Бернабеу), а бидејќи балонот е од лесен материјал постоеше опасност од дупнување на балонот и пропаст на мисијата.Целата мисија е пролонгирана, а Австриецот треба со овој скок да сруши 4 светски рекорди : највисок лет со балон, најдолг слободен пад, скок од најголема висина и рушење на звучната бариера без помош на авион.Стартот е двапати поместен поради лошите услови , а многумина со нетрпение го исчекуваат овој необичен подвиг за спортот и човештвото.
| | веќе видена | слични

Временските услови и проблемот со радиото го одложија скокот од работ на вселената. Временската прогноза за утре - неповолна. На ЈуТјуб страната на која во живо може да се следи скокот на Феликс Баумгартнер беше наведено дека лошите временски услови и проблемот со радиото ги навеле организаторите да се откажат за вчера. Баумгартнер влезе во својата капсула отприлика во 19 часот, но тогаш контролата за летот соопшти дека има проблем во комуникацијата со радиото, па затоа скокот се откажува. Доколку биде закажан за деновиве, бестрашниот скокач повторно се соочува со лоша временска прогноза. Со скокот од работ на вселената, кога конечно ќе биде изведен, Феликс Баумгартнер ќе стане човекот кој скокнал од највисоката точка во историјата. Досегашниот рекорд го држи Американецот Џо Китинџер, денес ментор на Баумгартнер, кој скокна од висина од 31 километар. При својот скок и слободен пад, Баумгартнер ќе го пробие и звучниот ѕид. Припремите за овој скок траеле цели пет години, а најважниот дел од нив се последните ...
| | веќе видена | слични

Феликс Баумгартнер беше подготвен за историскиот скок од работ на космосот, но во последен миг повторно мораше да ја одложи таа авантура заради јаките ветрови. Новиот обид е најавен дека ќе се оддржи најрано во четврток. По повеќекратните одложувања заради неповолните временски услови, конечно требаше да започне историската авантура на Австриецот Феликс Баумгартнер. Во обидот со сопственото тело да го пробие звучниот ѕид и да го сруши светскиот рекорс во скок со слободен пад, Баумгартнер се ослучил да скокне од работ на космосот. -Спремен сум за тргнување - рекол откако се сместил во капсулата. Но, во последниот миг само неколку минути пред да полета во небото на височина од 36, 5 километри, авантурата повторно била одложена заради исклучително јаките удари на ветрот во Росвел каде што се одвива целиот настан. Скокот прво беше планиран за вчера, а по се изгледа новиот обид ќе следи утре, под услов да се смилува времето. Погледнете како изгледаше вчерашниот обид на Бестрашниот Феликс!
| | веќе видена | слични

Откако скокот од вселената беше откажан поради силниот ветер, Австриецот Феликс Баумгартнер не можеше да ја сокрие својата разочараност. По долгите подготовки на кои требаше со скокот да ја пробие звучната бариера од 36.576 метри слободен пад како дел од проектот Red Bull Stratos, тој изјави: „Искрено, ова беше тотално разочарување. Сепак, сè е добро додека имам стратоферски балон и нови можности за скокање“. Портпаролот на проектот изјави дека пред четврток нема да има нови обиди за скокот. Ако тој биде успешен, 43-годишниот пилот ќе биде првиот падобранец кој го пробил звучниот ѕид без помош на машина , но не и првата личност која паѓала побрзо од брзината на звукот. Во 1966 година, Бил Вивер преживеа скокање од оштетен авион, паѓајќи трипати побрзо од брзината на звукот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Скокот на австрискиот падобранец Феликс Баумгартнер од работ на вселената, од висина од 36,576 метри, синоќа беше одложен поради силниот ветер, непосредно пред планираното лансирање. Целиот свет го очекуваше овој неверојатен и храбар подвиг на “Бестрашниот Феликс“, но по бројните одложувања и впечатокот дека до скокот, сепак, ќе дојде, на крајот целата операција беше дефинтивно одложена на 24 часа заради неповолните временски услови. Видно разочаран, Австриецот по излегувањето од капсулата најавил дека повторно ќе се обиде. “Дојдовме до овој момент, нема шанси да се откажеме“, рекол Баумгартнер. Како што стојат работите сега, скокот најверојатно нема да биде изведен ниту денеска бидејќи во Розвел во САД, од каде што балонот треба да полета, и понатаму има силен ветер. “Долго сум во екстремните акции и научив стравот да го користам како своја предност. Стравот ми стана пријател. Тој ме спречува да одам преку границата“, рекол претходно “Бестрашниот Феликс“. Балонот можел да излета само со ...
| | веќе видена | слични

Мисијата Ред Бул Стратос е одложена поради временски неприлики во близина на локацијата за лансирање крај градот Розвел во Ново Мексико (САД). Откако одбројувањето започна и се беше подготвено деветти октомври да биде крунисан како историски ден, на височина од 200 до 250 метри над Земјата имало силни ветришта кои го оневозможиле лансирањето на хелиумскиот балон, со кој Феликс Баумгартнер требаше да се искачи 36,576 километри во стратосферата. Мисијата во два наврати беше одложувана, а откако не се случи во 11.40 минути по локално време, кога балонот беше започнат со полнење, беше донесена одлука за прекин на активностите. Организаторите ветија дека наскоро ќе обелоденат која е следната дата со поволна метеоролошка прогноза. Директен пренос од историскиот скок во вселената ќе можете да следите и преку официјалниот стрим. http://www.youtube.com/redbull
| | веќе видена | слични

Повторно е одложен историскиот скок на австрискиот авантурист Феликс Баумгартнер од работ на вселената заради јаките налети на ветер во Росвел, пренесува „Макфакс“. По повеќекратните одложувања заради неповолните временски услови, конечно требаше да започне историската авантура на Австриецот. „Подготвен сум за тргнување“, изјави Баумгартнер по сместувањето во капсулата. Но, во последен момент, на само неколку моменти пред да полета на височина од 36,5 километри, авантурата беше прекината заради силните налети на ветер. Скокот првично беше најавен завчера, а нов обид ќе биде направен денеска, под услов ветрот да се смири. Тимот кој работи заедно со Баумгартнер, на проектот Ред Бул Стратос, е составен од 200 луѓе. Австриецот ќе се обиде да го собори рекордот кој пред 52 години го постави неговиот ментор Џозеф Китинџер. Главна цел на целиот проект е да собере податоци кои на научниците ќе им овозможат подобрување на условите на вселенските патувања, како и да овозможат евакуација на вселенско летало на голема ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 172 | | | веќе видена

Охрид, 22. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северeн правец. Максималната ...
сите 169 | | | веќе видена

Работните групи на власта и опозицијата денеска не успеаја да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на ...
сите 184 | | | веќе видена

,,Ова е ИД на денот на изборите . Ова е ИД денеска” , рече Трамп покажувајќи им на новинарите географска карта со бројни црвени точки претходнои со бела ...
сите 110 | | | веќе видена

На средбите  тој посочи дека во земјава откако е СДСМ на власт имаме се потешко секојдневие, неправди на секој чекор и огромна неспособност на власта да донесе ...
сите 169 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Австриецот денес скока од работ на вселената

Од:
До кого (е-маил):
Порака: