Скопје: Бесплатни билети за лицата со посебни потреби

4 копии

Градот Скопје објави Јавен повик, на кој можат да се пријават сите заинтересирани граѓани, односно лица со оштетен вид, лица со оштетен слух, лица со телесно оштетување, лица со интелектуална попреченост, бубрежно болни лица, како и инвалидите на трудот, инвалидски пензионери и воените инвалиди, за да го остварат правото на повластено користење на јавниот градски превоз. Граѓаните што припаѓаат на наведените групи правото на повластено користење на јавниот градски превоз можат да го остварат преку соодветните здруженија на граѓани организирани на подрачјето на градот Скопје. За остварување на ова право во 2012 година, заинтересираното лице со посебни потреби поднесува барање до здружението на граѓани во коешто членува. Здруженијата на граѓани, конечниот список на баратели коишто ги исполнуваат условите и за коишто предлагаат добивање на легитимации, го доставуваат до Градот Скопје, најдоцна до 17.01.2012 година. извор: skopje.gov.mk
| | веќе видена | слични

Граѓаните со оштетен вид или слух, телесно оштетување, интелектуална попреченост, бубрежно болни, инвалиди на трудот, пензионери и воените инвалиди имаат право на повластено користење на јавниот градски превоз за идната година, за што треба да се пријават до соодветните здруженија Од градот велат дека конечниот список на баратели треба да се достави до градските власти, најдоцна до 17 јануари 2012 година.
| | веќе видена | слични

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 198 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 254 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 50 | | | веќе видена

Гостин во Отворено Студио 1 беше Питер Ниделмулер, член на Европскиот парламент, со кого домаќинот на денот Борјан Јовановски разговараше за случајот „Бегство ...
сите 397 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје: Бесплатни билети за лицата со посебни потреби

Од:
До кого (е-маил):
Порака: