Денови на македонска музика 2015: Концерт на млади композитори

3 копии

Во Музејот на Град Скопје во рамки на годинашната манифестација „Денови на македонската музика“, вечерва ќе бидат изведени дела на млади композитори. Публиката ќе има можност да слушне дела од Андреј Блажевски, Маријана Јаневска, Никола Коларовски, Маја Јовановска, Филип Иванов, Кирил Крстевски, Ангел Спироски и Алмир Бајрамоски. Младите композитори се студенти на Факултетот за музичка уметност Скопје, од класите на професорите Јана Андреевска, Сони Петровски и Дарија Андовска. Композициите премиерно ќе ги изведат млади изведувачи меѓу кои Душко Дембовски, Билјана Камчева, Александра Петковска, Стефан Алексовски, Полина Тасева, Ања Јагодиќ, Петруш Петрушевски, Јане Дунимаглоски и други.
| | веќе видена | слични
3 копии

Како и секоја година, така и оваа, традиционално, Македонската филхармонија е дел од манифестацијата Денови на Македонска музика со концерт кој ќе се одржи во четврток, во 20 часот, во Домот на АРМ. Оркестарот предводен од унгарскиот маестро Жолт Наѓ ќе изведе три премиерни дела од македонските композитори: Мирослав Спасов “Danzacalle”, ,,Магијата на пештерите Картчнер,, од Вања Николовски – Ѓумар и комплексното Кончерто гросо за удиралки и два гудачки оркестри оп. 139 од Томислав Зографски. За овој концерт влезот е слободен. The post Бесплатен концерт на Македонската филхармонија appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични
8 копии

Хорот и оркестарот на Македонската опера под диригентско водство на Бисера Чадловска вечерва ќе одржи концерт во рамки на фестивалот „Денови на македонската музика“. На програмата се вокално-инструментални дела од македонските композитори Горан Начевски, Ристо Аврамовски, Стојан Стојков и Панде Шахов. Како солисти ќе настапат Горан Начевски (баритон), Александар Стефановски (бас), Ирена Кавкалевска (мецосопран), Олгица Милевска (сопран) и Ристе Велков (баритон). Концертот ќе се одржи во Македонската опера и балет, а влезот е слободен.
| | веќе видена | слични
8 копии

Во среда, во 20 часот, во Македонската опера и балет во рамките на фестивалот „Денови на македонска музика“ ќе настапи хорот и оркестарот на Македонската опера под диригентско водство на Бисера Чадловска. На програмата на концертот се вокално-инструментални дела од македонските композитори Горан Начевски, Ристо Аврамовски, Стојан Стојков и Панде Шахов, а како солисти ќе настапат Горан Начевски (баритон), Александар Стефановски (бас), Ирена Кавкалевска (мецосопран), Олгица Милевска (сопран) и Ристе Велков (баритон). Влезот е слободен. Бисера Чадловска дипломира на Факултетот за музичка уметност во Скопје на отсекот оркестарско диригирање во класата на професорот Фимчо Муратовски,а по дипломирањето се запишува на пост-дипломски студии по симфониско и оперско диригирање на Државната музичка академија во Софија. По завршувањето на студиите почнува да работи како хор-мајстор во Македонската опера и балет. Набрзо почнува да напредува и да асистира во подготовките на сите нови премиери на сцената на МОБ. По неколку ...
| | веќе видена | слични

На програмата се вокално-инструментални дела од македонските композитори Горан Начевски, Ристо Аврамовски, Стојан Стојков и Панде Шахов. Како солисти ќе настапат Горан Начевски (баритон), Александар Стефановски (бас), Ирена Кавкалевска (мецосопран), Олгица Милевска (сопран) и Ристе Велков (баритон). Концертот ќе се одржи во Македонската опера и балет, а влезот е слободен./МИА
| | веќе видена | слични
2 копии

Емили Жирар-Шарест е виолончелистка, композиторка и импровизаторка која се издвојува со својот еклектичен стил Канадската виолончелистка Емили Жирар-Шарест и белгиските пијанисти Жан-Филип Колар-Невен и Жан-Лик Фафшам вечерва во Музејот на град Скопје (20 часот) ќе одржат концерт во рамките на манифестацијата "Денови на македонска музика". Во рамките на програмата ќе бидат изведени делата на македонските композитори Јана Андреевска, Стојан Стојков, Гоце Гавриловски и Елизабета Илиевска-Бете, како и композиции на Жан-Филип Колар-Невен, Жан-Лик Фафшам и Мишел Гонвил. Емили Жирар-Шарест е виолончелистка, композиторка и импровизаторка која се издвојува со својот еклектичен стил. Нејзиниот репертоар на изведба е разновиден – од традиционална класична до современа музика и интердисциплинарни проекти. Како камерен музичар и солист настапувала со бројни ансамбли. Во 2004 година го формира ансамблот "ALLOGENE" состав посветен на изведба на барокна и современа музика, како и импровизација. Жан-Филип Колар-Невен е ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Канадската виолончелистка Емили Жирар-Шарест и белгиските пијанисти Жан-Филип Колар-невен и Жан-Лик Фафшам во рамки на фестивалот Денови на македонската музика вечерва ќе одржат концерт во Музејот на град Скопје. На програмата се дела на македонските композитори Јана Андреевска, Стојан Стојков, Гоце Гавриловски и Елизабета Илиевска-Бете, како и композиции на Жан-Филип Колар-Невен, Жан-Лик Фафшам и МИшел Гонвил. Емили Жирар-Шарест е виолончелистка, композиторка и импровизаторка која се издвојува со својот еклектичен стил. Нејзиниот репертоар на изведба е разновиден од традиционална класична до современа музика и интердисциплинарни проекти. Како камерен музичар и солист настапувала со бројни ансамбли: Allogene, SuperMusique, La Machine, Quatuor d occasion, Ensemble for New Music Tallin и други. Соработувала со композиторите Малком Голдштајн, Мишел Гонвил, Џоан Ету, Фредрик Гран, Ханс Цендер... Во 2004 година го формира ансамблот ALLOGENE состав посветен на изведба на барокна и современа музика, како и ...
| | веќе видена | слични

На програмата се дела на македонските композитори Јана Андреевска, Стојан Стојков, Гоце Гавриловски и Елизабета Илиевска-Бете, како и композиции на Жан-Филип Колар-Невен, Жан-Лик Фафшам и МИшел Гонвил. Емили Жирар-Шарест е виолончелистка, композиторка и импровизаторка која се издвојува со својот еклектичен стил. Нејзиниот репертоар на изведба е разновиден – од традиционална класична до современа музика и интердисциплинарни проекти. Како камерен музичар и солист настапувала со бројни ансамбли: Allogene, SuperMusique, La Machine, Quatuor d’occasion, Ensemble for New Music Tallin и други. Соработувала со композиторите Малком Голдштајн, Мишел Гонвил, Џоан Ету, Фредрик Гран, Ханс Цендер... Во 2004 година го формира ансамблот “ALLOGENE” состав посветен на изведба на барокна и современа музика, како и импровизација. Жирар-Шарест настапувала во бројни тетарски и танцови продукции, како и на фестивали за класична, џез и современа музика во Канада, САД, Австрија, Чиле, Аргентина, Естонија, Франција и други земји. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На концертот ќе бидат изведени делата на Андреј Блажевски, Маријана Јаневска, Никола Коларовски, Маја Јовановска, Филип Иванов, Кирил Крстевски, Ангел Спироски и Алмир Бајрамоски Во рамки на манифестацијата „Денови на македонска музика", вечерва (6. април) во Музеј на Град Скопје, со почеток во 20 часот, ќе биде одржан концерт на кој ќе бидат изведени дела на млади композитори, студенти на Факултетот за музичка уметност. На концертот ќе бидат изведени делата на Андреј Блажевски, Маријана Јаневска, Никола Коларовски, Маја Јовановска, Филип Иванов, Кирил Крстевски, Ангел Спироски и Алмир Бајрамоски. Младите композиторите се студенти на Факултетот за музичка уметност - Скопје од класите на професорите Јана Андреевска, Сони Петровски и Дарија Андовска. Композициите премиерно ќе ги изведат млади исполнители меѓу кои Душко Дембовски, Билјана Камчева, Александра Петковска, Стефан Алексовски, Полина Тасева, Ања Јагодиќ, Петруш Петрушевски, Јане Дунимагловски и други.
| | веќе видена | слични

Останато

„На шест денови до рефереднумот за иднината, Христијан Мицкоски не само што нема став за најважното прашање, туку упорно негира се што и носи добро на ...
сите 237 | | | веќе видена

Во рамки на ИФФК „Браќа Манаки“, Кинотека на Македонија, вечер во битолскиот културен центар „Магаза“ ќе приреди изложба и филмски проекции со кои се ...
сите 113 | | | веќе видена

Претседателството на најголемата косовска опозициска партија, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), на вчерашната седница донесе одлуки за преземање активности ...
сите 163 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 2 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денови на македонска музика 2015: Концерт на млади композитори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: