Оперативец на Ал Каеда убиен во Пакистан

2 копии

Високо позициониран член на Ал Каеда, Иљас Кашмири, кој е сметан за еден од најопасните екстремисти во светот, е убиен во напад на американско беспилотно летало, соопштија во саботата функционери на пакистанското разузнавање за локалните медиуми Смртта на пакистанскиот екстремист Иљас Кашмири е уште еден во серијата успеси на тајните служби , откако во Аботебад на 2-три мај американските маринци го ликвидираа водачот на глобалната терористичка мрежа Ал Каеда, Осама бин Ладен , потенцираат западните медиуми. „Сигурни сме дека е убиен. Сега се обидуваме да дојдеме до неговото тело. Сакаме да направиме фотографии на ликвидираните терористи“, изјавил функционер на пакистанската тајна служба. Reuters забележува дека ова е вторпат да се објавува информација за убиството на Кашмири. Првпат ваква вест за негова ликвидација во американски воздушен напад беше објавена во септември 2009 година Но пакистанските медиуми ја потврдуваат денешната информација, повикувајќи се и на соопштение на групата предводена од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во напад на американски беспилотни летала биле убиени најмалку 15 екстремисти во пакистанската провинција јужен Вазиристан, пишува “Политика“, пренесува НетПрес. Во првиот напад биле убиени седум екстремисти, во раните утрински часови, во Шалам Рагзаи, десет километри северозападно од Ван, главниот град на провинцијата. Во вториот напад две ракети удриле во еден комплекс во Ваха Дан, 12 километри од главниот град на провинцијата. “Најмалку осум екстремисти загинале кога американски беспилотни летала испукале две ракети во еден комплекс“, рекол неименуван висок пакистански претставник. Цел на првиот напад бил комплекс, каде пред неколку дена порано бил убиен високиот лидер на Ал Каеда Иљас Кашмири. За Кашмири американските власти распишале потерница и награда за неговата глава во висина од пет милиони долари. Тој, според претставници на Пакистан, биле цел на нападите минатата недела, во кој загинале девет членови од неговата група. Денешните напади се десетти по ред откако американските сили го ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во напад на американско беспилотно летало беше убиен еден од истакнатите лидери во Ал Каеда во Пакистан, соопштија извори од разузнавачките служби во Пакистан. Американските медиуми јавија дека станува збор за Илијас Кашмири, еден од најопасните исламистички екстремисти во светот. Ова не е првпат да се објавуваат информации за загинување на Кашмири, но пакистански медиуми тврдат дека овојпат извештајот за негова смрт точен и се повикуваат на исламистичка група поврзана со Ал Каеда која ја предводел. Шефот на на Ал Каеда, Осама бин Ладен беше ликвидиран на 2 мај од американски командоси.
| | веќе видена | слични

Американските медиуми јавија дека станува збор за Илијас Кашмири, еден од најопасните исламистички екстремисти во светот. Ова не е првпат да се објавуваат информации за загинување на Кашмири, но пакистански медиуми тврдат дека овојпат извештајот за негова смрт точен и се повикуваат на исламистичка група поврзана со Ал Каеда која ја предводел. Шефот на на Ал Каеда, Осама бин Ладен беше ликвидиран на 2 мај од американски командоси
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 271 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа потврди дека поранешниот македонски премиер и осуденик Никола Груевски влегол во Унгарија од Србија, на граничниот ...
сите 296 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 247 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Оперативец на Ал Каеда убиен во Пакистан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: