Експертите се сигурни дека Албанија ќе добие кандидатски статус во ЕУ

Оптимизмот произлегува од неодамнешната препорака на Европската комисија за доделување кандидатски статус за членство. Комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе (лево), и албанскиот премиер Еди Рама се состанаа во Тирана на 4-ти јуни. [AФП] Набљудувачите велат дека очекуваат Европскиот совет да ја следи препораката на Европската комисија (ЕК) Албанија да добие кандидатски статус за членство во ЕУ. ЕК објави извештај во кој вели дека Албанија постигна напредок, но препорача земјата да продолжи со тековните реформи, да ги подобри своите напори против организираниот криминал и да го негува политичкиот компромис. „Албанија е на вистинскиот пат“, рече комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе. „Ја потврдуваме без никакви услови или резервираност препораката земјите-членки да ѝ доделат кандидатски статус на Албанија.“ Mинатиот декември Европскиот совет не ѝ додели кандидатски статус на Албанија. „Овојпат земјите-членки недвосмислено потврдија дека Албанија ќе има многу јасна оценка заснована на извештајот за ...
| | веќе видена | слични

Ова се темите на кои денеска во Тирана разговараше заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања Фатмир Бесими со неговите домаќини министрите за европска интеграција и за надворешни работи Клајда Ѓоша и Дитмир Бушати. Како што соопшти кабинетот на вицепремиерот, Бесими им го честита на албанските министри добиениот статус на земја - кандидат за членство во Европската унија, истакнувајќи дека тоа е добра вест не само за Република Албанија туку и за целиот регион. Воедно, нагласи дека соработката меѓу двете земји не само што ќе продолжи туку и ќе се зајакне врз основа на заемниот интерес за членство во ЕУ. - Доделувањето на кандидатскиот статус на Република Албанија покажа дека Европа останува и натаму заинтересирана за нејзиното проширување со земјите од Западен Балкан, потенцира вицепремиерот Бесими во изјава на заедничката прес-конференција со министерот за надворешни работи Бушати. Министерката за европска интеграција Клајда Ѓоша подвлече дека една од препораките, ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими, во четвртокот ја посети Албанија, при што оствари средби со министерката за европска интеграција, Клајда Ѓоша и министерот за надворешни работи, Дитмир Бушати. Бесими им честита на министрите од Албанија за добивањето статус на земја-кандидат за членство во Европската унија (ЕУ), при што истакна дека тоа е добра вест не само за Албанија, туку и за целиот регион. Воедно нагласи дека соработката меѓу двете земји не само што ќе продолжи, туку и ќе се зајакне врз основа на заемниот интерес на двете земји за членство во ЕУ. „Доделувањето на кандидатскиот статус на Република Албанија покажа дека Европа останува и натаму заинтересирана за нејзиното проширување со земјите од Западен Балкан“, потенцира Бесими по средбата со Бушати. Албанската министерка за европска интеграција, Клајда Ѓоша подвлече дека „една од препораките која Албанија ги доби на последниот министерски состанок е интензивирање на регионалната соработка” а во таа насока соговорниците разговараа за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Почнување поконкретна билатерална соработка за размена на искуства и капацитети во областа на евоинтеграцијата и фондовите ИПА, формирање работни групи на техничко ниво, воспоставување практика на регионална соработка со заеднички регионални иницијативи, како и формализирање на оваа соработка со потпишување меморандум за соработка. Ова се темите на кои денеска во Тирана разговараше заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Фатмир Бесими, со неговите домаќини министрите за европска интеграција и за надворешни работи, Клајда Ѓоша и Дитмир Бушати. Како што соопшти кабинетот на вицепремиерот, Бесими им го честита на албанските министри добиениот статус на земја-кандидат за членство во Европската унија, истакнувајќи дека тоа е добра вест не само за Република Албанија туку и за целиот регион. Воедно, нагласи дека соработката меѓу двете земји не само што ќе продолжи туку и ќе се зајакне врз основа на заемниот интерес за членство во ЕУ. - Доделувањето на кандидатскиот ...
| | веќе видена | слични

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Фатмир Бесими денесja ја посети Република Албанија. Во рамки на посетата Бесими се сретна со министерот за европска интеграција Клајда Ѓоша и министерот за надворешни работи Дитмир Бушати. Ова е прва официјална посета на вицепремиерот Бесими од именувањето на новата Влада на Република Македонија. -Вицепремиерот Бесими им честита на министрите од Република Албанија за добивањето статус на земја-кандидат за членство во Европската унија, каде што истакна дека тоа е добра вест не само за Република Албанија туку и за целиот регион. Воедно тој нагласи дека соработката меѓу двете земји не само што ќе продолжи туку и ќе се зајакне врз основа на заемниот интерес на двете земји за членство во Европската унија, соопштуваат од Кабинетот на Бесими. пДоделувањето на кандидатскиот статус на Република Албанија покажа дека Европа останува и натаму заинтересирана за нејзиното проширување со земјите од Западен Балкан, истакнал Бесими во ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими престојува на посета на Албанија, каде ќе се сретне со министерот за европска интеграција, Лајда Ѓоша како и со министерот за надворешни работи, Дитмир Бушати. На состаноците ќе се разговара за процесот на европската интеграција на двете земји и на регионот, како и за билатералната соработка во процесот на евроинтеграција. Вицепремиерот Бесими во вторникот и честита на политичката елита на Албанија за придонесот и работата од страна на сите државни структури за добивање на статус на земја-кандидат од Европската унија. Бесими му честита на премиерот на Албанија, Еди Рама, министерот за европска интеграција, Клајда Ѓоша и министерот за надворешни работи, Дитмир Бушати, нагласувајќи дека соработката меѓу двете земји ќе продолжи и ќе се зајакни врз основа на взаемен интерес на двете земји, за членство во Европската унија.
| | веќе видена | слични

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска во партиското седиште во Мала Речица се сретна со Амбасадорот на Албанија во Македонија, Петрит Бушати каде дискутираа за многу теми во врска со соработката со Албанија. -Користам прилика јавно да му честитам на г-динот Бушати и преку него и сите во Албанија за статусот кандидат на Албанија во ЕУ, со што оценивме дека овој настан е многу важен, не само за Албанија, но и за сиот регион во Западен Балкан – изјави Ахмети. Ахмети не сакаше да коментира,кога Македонија ќе добие покана за членство во ЕУ.Кратко изјави дека се работи во оваа насока и дека време е да зборува за успехот на Албанија,и нејзиниот пат кон ЕУ. -Да оставиме малку да се радуваме со успехот на Албанија,а потоа ќе зборуваме за идните чекори,кои треба да ги направат другите земји...работиме во оваа насока – рече Ахмети. Албанскиот амбасадор Бушати,истакна дека Албанија ја подржува Македонија во патот кон НАТО и ЕУ. -Ова навистина е голем настан за Албанија и Aлбанците и сиот регион,бидејќи покажува дека ...
| | веќе видена | слични

Партијата оценува дека оваа одлука е чекор напред кон обединета Европа и првенствено е заслуга на граѓаните на земјата и смета дека сите креатори на политиките, особено Владата, треба да се охрабрат и повеќе да се ангажираат за да се остварат потребните реформи за почеток на што е можно побрзо на преговорите за членство. - Една од приоритетните области што Европскиот совет  во заклучоците за Албанија ги идентификуваше и каде треба да  се работи на патот кон членството во ЕУ е подобрување на правата на малцинствата, каде треба да се превземат редици мерки за гарантирање и почитување на правата на малцинствата. Партијата Македонска алијанса за европска интеграција, како единствена партија која ги брани интересите на македонската заедница во Албанија, ќе го даде својот придонес во остварувањето на европските аспирации на нашата земја, рече Васил Стерјовски, генерален секретар на партијата, пред медиумите во Корча./МИА.
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Фатмир Бесими денеска ќе престојува во Албанија, каде ќе има средби со министрите за европска интеграција и за надворешни работи, Клајда Ѓоша и Дитмир Бушати. Секретаријатот за европски прашања (СЕП) најави дека на состаноците ќе се разговара за процесот на европската интеграција на двете земји и на регионот, како и за билатералната соработка во процесот на евроинтеграцијата. „Вицепремиерот Бесими вчера и честиташе на политичката елита на Република Албанија за придонесот и работата од страна на сите државни структури за добивањето статус на земја-кандидат од Европската унија. Бесими му честиташе на премиерот на Албанија Еди Рама, министерот за европска интеграција Клајда Ѓоша и на министерот за надворешни работи Дитмир Бушати, нагласувајќи дека соработката меѓу двете земји ќе продолжи и ќе се зајакне врз основа на заемниот интерес на двете земји за членство во Европската унија“, соопшти СЕП.
| | веќе видена | слични

Партијата Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), која го претставува македонското малцинство во Албанија, денеска го поздрави потегот на ЕУ да и додели кандидатскиот статус на Албанија. - Партијата Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) ја поздравува одлуката на министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ за доделување на кандидатскиот статус на Албанија. Оваа одлука е чекор напред кон обединета Европа и првенствено е заслуга на граѓаните на земјата. Сите креатори на политиките, особено Владата, треба да се охрабрат и повеќе да се ангажираат за да се остварат потребните реформи за почеток на што е можно побрзо на преговорите за членство - порача на прес-конференција денеска во Корча генералниот секретар на МАЕИ, Васил Стерјовски. Тој посочи дека Европскиот совет нагласил дека Албанија мора да работи на подобрување на правата на малцинствата. - Една од приоритетните области што Европскиот совет во заклучоците за Албанија ги идентификуваше и на што треба да се работи на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 109 | | | веќе видена

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 80 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 190 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ вчера по петти пат победи на неофицијалното Светско првенство Вимблдон победувајќи го Роџер Федерер кој важееше за голем ...
сите 314 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Експертите се сигурни дека Албанија ќе добие кандидатски статус во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: