Хан: Специјалниот обвинител да се остави да си ја врши работата


Еврокомесарот за проширување и за соседска политика Јоханес Хан, денеска на седницата на Националниот совет за евроинтеграции го поздрави иплементирањето на Договорот од Пржино, пренесува „Мета“. – Ја следев работата на работните групи и се радувам на враќањето на опозицијата во Собранието и во институциите, како и на изгласувањето на Законот за специјален обвинител – рече Хан на Националниот совет за евроинтеграции по повод Пристапниот дијалог на високо ниво (ХЛАД). Според еврокомесарот, ХЛАД не треба да биде само прашање на Владата, туку и на сите четири поголеми политички партии и на цивилното општество. Тој напомена дека на ова тело ќе се разговара и за владеењето на правото. – Признавам дека Македонија има голем број спроведени реформи, но преостануваат тешките. Изразивме грижа за независното судство. Вашите судии се обучени, но треба да бидат оставени да си ја вршат работата. Се надевам дека специјалниот обвинител ќе може да си ја врши својата работа. Неопходно е институциите да бидат одвоени од ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Фатмир Бесими денеска престојува во работна посета на Брисел, и во нејзини рамки се сретна со директорот на Директоратот за проширување на ЕУ, Кристијан Даниелсон и учествуваше на брифинг во врска со претстојниот Извештај за напредокот на Македонија. Како што соопшти СЕП, на состаноците се разговарало за последните случувања во земјата, почнувајќи од постигнувањето на политичкиот договор, спроведувањето на нацрт планот на активности за реализација на итните реформски приоритети, како и впечатоците од Пристапниот дијалог на високо ниво кој се реализираше во Скопје минатата недела. „Вицепремиерот Бесими ја истакна улогата на Европската Комисија како стратешки партнер на земјата во процесот на европската интеграција и нагласи дека сега повеќе од кога било е потребна одлука од Советот со која ќе се даде јасна ЕУ перспектива за земјата и одлука за започнување на пристапните преговори, или со поглавјата 23 и 24 во оваа фаза“, стои во соопштението. За време на разговорите ...
| | веќе видена | слични

Како што соопшти СЕП, на состаноците се разговараше за последните случувања во земјата почнувајќи од постигнувањето на политичкиот договор, спроведувањето на нацрт планот на активности за реализација на итните реформски приоритети како и впечатоците од Пристапниот дијалог на високо ниво кој се реализираше во Скопје минатата недела. - Вицепремиерот Бесими ја истакна улогата на Европската Комисија како стратешки партнер на земјата во процесот на европската интеграција и нагласи дека сега повеќе од кога било е потребна одлука од Советот со која ќе се даде јасна ЕУ перспектива за земјата и одлука за започнување на пристапните преговори, или со поглавјата 23 и 24 во оваа фаза, стои во соопштението. За време на разговорите Бесими, се наведува, ги потенцираше клучните постигнувања и спроведувањето на реформите од европската агенда, особено во областите на судство, борба против корупција и организиран криминал, слобода на изразување, изборна реформа, фундаментални права и меѓуетнички односи како и во делот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими во понеделникот оствари работна посета на Брисел, за време на која се сретна со директорот на директоратот за проширување на Европската унија (ЕУ), Кристијан Даниелсон и учествуваше на брифинг во врска со претстојниот извештај за напредокот на Македонија. На состаноците се разговараше за последните случувања во земјата почнувајќи од постигнувањето на политичкиот договор, спроведувањето на нацрт планот на активности за реализација на итните реформски приоритети како и впечатоците од Пристапниот дијалог на високо ниво кој се реализираше во Скопје минатата недела. Бесими ја истакна улогата на Европската комисија (ЕК) како стратешки партнер на земјата во процесот на европската интеграција и нагласи дека сега повеќе од било кога е потребна одлука од Советот со која ќе се даде јасна ЕУ перспектива за земјата и одлука за започнување на пристапните преговори, или со Поглавјата 23 и 24 во ова фаза. За време на разговорите Бесими ги потенцираше клучните постигнувања и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Сите очи се свртени кон вас да го сработите своето пред октомврискиот извештај за напредокот на земјата, кој треба да ги нотира достигнувањата, истакна еврокомесарот за проширување и соседски односи Јоханес Хан на вчерашната седница на Националниот совет за евроинтеграции Хан, кој завчера допатува во земјава за на самото место да види како се реализира меѓупартискиот договор за надминување на политичката криза, го поздрави политичкиот договор постигнат со помош на Европската Унија како важен чекор кон ЕУ, бидејќи, како што рече, покажа дека интересите на државата и на граѓаните се ставени пред партиските интереси. - Се радувам на враќањето на опозицијата во парламентот, на донесувањето на новиот закон за специјален обвинител и на именувањето на специјалната обвинителка. Таа ќе ја добие целата потребна поддршка за да може да си ја врши како што треба својата работа - рече еврокомесарот Хан. Тој се осврна и на пристапниот дијалог на високо ниво, за кој рече дека по политичката криза, поради која беше запрен, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ЕУ-аспирациите се живи и сите преземени чекори се знак дека тие се одржуваат во живот, рече еврокомесарот за проширување и за доборососедска политика, Јоханес Хан, на денешната прес-конференција што се одржа по пленарната седница за претпристапни преговори на високо ниво (ХЛАД), пренесува „Мета“ Еврокомесарот Хан им честиташе на политичките партии за потпишување на договорот и за преземањето на обврските кои произлегуваат од него, враќањето на опозицијата во парламентот и за изборот на специјален јавен обвинител до договорениот датум. Хан, сепак, истакна дека останува да се спроведат договорените точки и за изборниот законик, кои треба да бидат изгласани до 6 октомври. – Имав можност да се сретнам со лидерите на политичките партии и да разговараме за реформите. Сите лидери рекоа дека изборите треба да се одржат до крајот на април и дека мора да се спроведат според ЕУ-стандардите – рече Хан, изразувајќи надеж дека новиот договор за изборниот законик ќе биде донесен порано, а не во последен момент. Во однос на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сите политички лидери ми потврдија дека изборите мора да се одржат до крајот на април и презедоа обврска овие избори да се подготват согласно меѓународните стандарди треба, изјави еврокомесарот а соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан на заедничка прес конференција со премиерот Никола Груевски. „ОБСЕ/ОДИХР, Советот на Европа се тука за да го понудат своето искуство во подготвувањето и мониторингот на овие избори. Европа е подготвена да ги искористи сите свои ресурси, човечки ресурси за да помогне во однос на изборите, но за да се направи ова важно е да се има соодветна изборна законодавна рамка и за да се донесе оваа законодавна рамка во склад со јунскиот договор при што сите политички лидери се обврзаа дека најдоцна до 6 октомври треба да има договор за содржината на нов изборен законик“, рече Хан. Тој им честиташе на партиските лидери кои го потпишаа политичкиот договор за личните заложби и обврските кои ги презедоа. „Со задоволството можам да видам дека опозицијата се врати во парламентот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Следниот чекор за Македонија е донесување изборен законик до шести октомври кој ќе биде од клучно значење за организирање на избори според европски стандарди. За да се осигура дека ќе се испочитуваат роковите, еврокомесарот Хан денеска разговараше со претседателите на четирите најголеми партии и од сите добил потврда дека роковите ќе се почитуваат, пренесе Телма . „Изборите треба и мора да бидат одржани до крајот на април како што е договорено. Најдоцна до шести октомври треба да има договор за содржината суштината на новиот изборен законик“. Премиерот Груевски вели дека периодот што помина, Македонија покажа дека може да ги почитува обврските од политичкиот договор. Постигнатиот договор, според него треба да се искористи за насочување на енергијата за обновување на закочениот евроинтеграциски процес. „Дијалогот кој вроди со видлив резултат за јавниот обвинител е пример дека сме способни за добри решенија кон ЕУ, кои треба да ги заокружиме со 6 октомври и рестартирање на интеграцискиот процес“, рече ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Изборите мора да се одржат согласно договорот. За таа цел потребна е соодветна изборна законодавна рамка која треба да се донесе до 6 октомври што е во согласност со јунскиот договор. Европската Унија е подготвена да ги искористи сите свои ресурси за да да помогне во однос на изборите, порача вечерва во Скопје еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан на заедничката прес-конференција со премиерот Никола Груевски по состанокот за Пристапниот дијалог на високо ниво. - Сите мои партнери потврдија дека изборите треба и мора да се одржат до крајот на април како што беше договорено. Тоа е една обврска која што беше договорена и тие треба да се подготват во согласност со европските и меѓународни стандарди. ОБСЕ/ОДИХР, Советот на Европа се тука за да го понудат своето искуство во подготвувањето и мониторингот на овие избори. Европа е подготвена да ги искористи сите свои ресурси, човечки ресурси за да помогне во однос на изборите, но за да се направи ова важно е да се има соодветна изборна ...
| | веќе видена | слични

Ефективното спроведување на изборите во април следната година според неопходните реформи, ќе биде доказ за европската зрелост на Македонија, порача денеска еврокомесарот Јоханес Хан по средбата со премиерот Никола Груевски и дел од министрите во Владата. - Со цел да се направи тоа, потребен е регуларен изборен законик, а со цел да се постигне тоа, би можел да се согласам со сите политички партии, најдоцна до 6.октомври да постигнат договор за новиот изборен законик. Би сакале да ја видиме вашата земја како почитуван член на европското семејство, но има уште многу работа. Ќе видиме каков ќе биде извештајот за напредокот. Следниот чекор секако мора да бидат неопходните мерки за да се спроведат изборите како што беше договорено, а тоа ќе биде доказ за европската зрелост на земјата, порача Хан. Одговарајќи на новинарско прашање, Хан порача дека доколку работите не одат во вистинскиот правец, вниманието повторно ќе биде насочено кон Македонија. Во изјавата тој го поздрави изборот на специјалната обвинителка и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

И понатаму не стивнуваат реациите и најразлични трачеви и нови информации поврзани со секс скандалот на пејачката Јелена Карлеуша и босанскиот фудбалер Огњен ...
сите 216 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 78 | | | веќе видена

Македонија е слободна, демократска и напредна држава, на чекор до полноправно членство во НАТО и ЕУ. Мицкоски, Бачев, и нивниот шеф Груевски не успеаја, ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хан: Специјалниот обвинител да се остави да си ја врши работата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: