Хан пристигна во Скопје, Јанева не знае дали му е во агендата


2 копии

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, пристигна на дводневна посета во Скопје. Утрово тој се сретна со претставници на невладиниот и на граѓанскиот сектор и со евроамбасадорот Аиво Орав, пишува Мета. Тој на својот твитер-профил сподели „Штотуку пристигнав во Скопје. Прва е средбата со цивилното општество, чиј ангажман е клучен за реформскиот процес“. Од канцеларијата на Хан во Брисел соопштија дека во агендата на еврокомесарот не е предвидена средба со новата специјална обвинителка. Катица Јанева на нашето прашање за евентуална средба, кратко ни одговори дека „досега не е известена дека е во агендата на господинот Хан“. Во 10.30 часот, еврокомесарот ќе има средба со Националниот совет за евроинтеграции, по што ќе има работен ручек со премиерот Никола Груевски. По средбата со премиерот Груевски, се очекува Хан да присуствува на пленарната седница за Претпристапните преговори на високо ниво (ХЛАД). Хан ќе има одделни средби со лидерите на четирите политички партии, со кои ќе ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Фатмир Бесими денеска престојува во работна посета на Брисел, и во нејзини рамки се сретна со директорот на Директоратот за проширување на ЕУ, Кристијан Даниелсон и учествуваше на брифинг во врска со претстојниот Извештај за напредокот на Македонија. Како што соопшти СЕП, на состаноците се разговарало за последните случувања во земјата, почнувајќи од постигнувањето на политичкиот договор, спроведувањето на нацрт планот на активности за реализација на итните реформски приоритети, како и впечатоците од Пристапниот дијалог на високо ниво кој се реализираше во Скопје минатата недела. „Вицепремиерот Бесими ја истакна улогата на Европската Комисија како стратешки партнер на земјата во процесот на европската интеграција и нагласи дека сега повеќе од кога било е потребна одлука од Советот со која ќе се даде јасна ЕУ перспектива за земјата и одлука за започнување на пристапните преговори, или со поглавјата 23 и 24 во оваа фаза“, стои во соопштението. За време на разговорите ...
| | веќе видена | слични

Како што соопшти СЕП, на состаноците се разговараше за последните случувања во земјата почнувајќи од постигнувањето на политичкиот договор, спроведувањето на нацрт планот на активности за реализација на итните реформски приоритети како и впечатоците од Пристапниот дијалог на високо ниво кој се реализираше во Скопје минатата недела. - Вицепремиерот Бесими ја истакна улогата на Европската Комисија како стратешки партнер на земјата во процесот на европската интеграција и нагласи дека сега повеќе од кога било е потребна одлука од Советот со која ќе се даде јасна ЕУ перспектива за земјата и одлука за започнување на пристапните преговори, или со поглавјата 23 и 24 во оваа фаза, стои во соопштението. За време на разговорите Бесими, се наведува, ги потенцираше клучните постигнувања и спроведувањето на реформите од европската агенда, особено во областите на судство, борба против корупција и организиран криминал, слобода на изразување, изборна реформа, фундаментални права и меѓуетнички односи како и во делот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими во понеделникот оствари работна посета на Брисел, за време на која се сретна со директорот на директоратот за проширување на Европската унија (ЕУ), Кристијан Даниелсон и учествуваше на брифинг во врска со претстојниот извештај за напредокот на Македонија. На состаноците се разговараше за последните случувања во земјата почнувајќи од постигнувањето на политичкиот договор, спроведувањето на нацрт планот на активности за реализација на итните реформски приоритети како и впечатоците од Пристапниот дијалог на високо ниво кој се реализираше во Скопје минатата недела. Бесими ја истакна улогата на Европската комисија (ЕК) како стратешки партнер на земјата во процесот на европската интеграција и нагласи дека сега повеќе од било кога е потребна одлука од Советот со која ќе се даде јасна ЕУ перспектива за земјата и одлука за започнување на пристапните преговори, или со Поглавјата 23 и 24 во ова фаза. За време на разговорите Бесими ги потенцираше клучните постигнувања и ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Сите очи се свртени кон вас да го сработите своето пред октомврискиот извештај за напредокот на земјата, кој треба да ги нотира достигнувањата, истакна еврокомесарот за проширување и соседски односи Јоханес Хан на вчерашната седница на Националниот совет за евроинтеграции Хан, кој завчера допатува во земјава за на самото место да види како се реализира меѓупартискиот договор за надминување на политичката криза, го поздрави политичкиот договор постигнат со помош на Европската Унија како важен чекор кон ЕУ, бидејќи, како што рече, покажа дека интересите на државата и на граѓаните се ставени пред партиските интереси. - Се радувам на враќањето на опозицијата во парламентот, на донесувањето на новиот закон за специјален обвинител и на именувањето на специјалната обвинителка. Таа ќе ја добие целата потребна поддршка за да може да си ја врши како што треба својата работа - рече еврокомесарот Хан. Тој се осврна и на пристапниот дијалог на високо ниво, за кој рече дека по политичката криза, поради која беше запрен, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Релевантните политичарите во Македонија ја сфатија својата одговорност и работите се движат во вистинска насока. Ова денеска го изјави еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан по одржаната нова рунда од Пристапниот дијалог на високо ниво со Македонија, а на која учествуваа и претставници на четирите најголеми партии во Собранието. Како следен чекор во тоа Хан денеска од политичките елити добил потврда дека изборите ќе се одржат во договорениот рок, на крајот од април. „Разменивме мислења и во дијалогот и билатерално со сите лидери на партии за ситуацијата, за реформите, и од сите партнери повторно беше потврдено дека изборите треба да се одржат до крајот на април, како што беше договорено“, изјави Хан. Хан информираше дека до 6 октомври политичките партии треба да се договорат за содржината на новиот Изборен законик, со цел да се има на сила соодветен Законик кој ќе овозможи подготовка на избори според меѓународни и европски стандарди. Премиерот Никола Груевски на заедничката прес-конференција ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ЕУ-аспирациите се живи и сите преземени чекори се знак дека тие се одржуваат во живот, рече еврокомесарот за проширување и за доборососедска политика, Јоханес Хан, на денешната прес-конференција што се одржа по пленарната седница за претпристапни преговори на високо ниво (ХЛАД), пренесува „Мета“ Еврокомесарот Хан им честиташе на политичките партии за потпишување на договорот и за преземањето на обврските кои произлегуваат од него, враќањето на опозицијата во парламентот и за изборот на специјален јавен обвинител до договорениот датум. Хан, сепак, истакна дека останува да се спроведат договорените точки и за изборниот законик, кои треба да бидат изгласани до 6 октомври. – Имав можност да се сретнам со лидерите на политичките партии и да разговараме за реформите. Сите лидери рекоа дека изборите треба да се одржат до крајот на април и дека мора да се спроведат според ЕУ-стандардите – рече Хан, изразувајќи надеж дека новиот договор за изборниот законик ќе биде донесен порано, а не во последен момент. Во однос на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сите политички лидери ми потврдија дека изборите мора да се одржат до крајот на април и презедоа обврска овие избори да се подготват согласно меѓународните стандарди треба, изјави еврокомесарот а соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан на заедничка прес конференција со премиерот Никола Груевски. „ОБСЕ/ОДИХР, Советот на Европа се тука за да го понудат своето искуство во подготвувањето и мониторингот на овие избори. Европа е подготвена да ги искористи сите свои ресурси, човечки ресурси за да помогне во однос на изборите, но за да се направи ова важно е да се има соодветна изборна законодавна рамка и за да се донесе оваа законодавна рамка во склад со јунскиот договор при што сите политички лидери се обврзаа дека најдоцна до 6 октомври треба да има договор за содржината на нов изборен законик“, рече Хан. Тој им честиташе на партиските лидери кои го потпишаа политичкиот договор за личните заложби и обврските кои ги презедоа. „Со задоволството можам да видам дека опозицијата се врати во парламентот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Следниот чекор за Македонија е донесување изборен законик до шести октомври кој ќе биде од клучно значење за организирање на избори според европски стандарди. За да се осигура дека ќе се испочитуваат роковите, еврокомесарот Хан денеска разговараше со претседателите на четирите најголеми партии и од сите добил потврда дека роковите ќе се почитуваат, пренесе Телма . „Изборите треба и мора да бидат одржани до крајот на април како што е договорено. Најдоцна до шести октомври треба да има договор за содржината суштината на новиот изборен законик“. Премиерот Груевски вели дека периодот што помина, Македонија покажа дека може да ги почитува обврските од политичкиот договор. Постигнатиот договор, според него треба да се искористи за насочување на енергијата за обновување на закочениот евроинтеграциски процес. „Дијалогот кој вроди со видлив резултат за јавниот обвинител е пример дека сме способни за добри решенија кон ЕУ, кои треба да ги заокружиме со 6 октомври и рестартирање на интеграцискиот процес“, рече ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Изборите мора да се одржат согласно договорот. За таа цел потребна е соодветна изборна законодавна рамка која треба да се донесе до 6 октомври што е во согласност со јунскиот договор. Европската Унија е подготвена да ги искористи сите свои ресурси за да да помогне во однос на изборите, порача вечерва во Скопје еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан на заедничката прес-конференција со премиерот Никола Груевски по состанокот за Пристапниот дијалог на високо ниво. - Сите мои партнери потврдија дека изборите треба и мора да се одржат до крајот на април како што беше договорено. Тоа е една обврска која што беше договорена и тие треба да се подготват во согласност со европските и меѓународни стандарди. ОБСЕ/ОДИХР, Советот на Европа се тука за да го понудат своето искуство во подготвувањето и мониторингот на овие избори. Европа е подготвена да ги искористи сите свои ресурси, човечки ресурси за да помогне во однос на изборите, но за да се направи ова важно е да се има соодветна изборна ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 320 | | | веќе видена

Огњен Врањеш минатата година влезе во врска со Кача Грујиќ само да ја направи љубоморна Јелена Карлеуша. Во тој период не беа во најдобри односи, па така ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хан пристигна во Скопје, Јанева не знае дали му е во агендата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: